Anıtsal Mezarlık

Bir mezarlığın çok ötesinde bir yapı bilinen adıyla Monumental Cemetery olan Anıtsal Mezarlık, standart bir mezarlık olmayıp aynı zamanda bir açık hava müzesidir. Olağanüstü güzellikteki bu açık hava müzesine rehberli turlar düzenleniyor. Bir saat süren turlarda İngilizce ve İtalyanca hizmet veren rehber ziyaretçilere eşlik etmektedir. Mezarlığa Milano Centrale'den tek aktarma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Sanat eserlerinin ayrıntılı biçimde incelendiği açık hava müzesi niteliğindeki mezarlığa girişler ücretsiz. Bu yönüyle de her yıl milyonlarca turistin ziyaretleriyle doluyor. Birçok ünlü ismin defnedildiği mezarlıkta sanat severlerin ilgisini çekecek çeşit çeşit heykel bulunuyor. 250 bin metrekareden daha fazla alana yayılan anıtsal mezarlık, Yunan tapınaklarıyla, çeşit çeşit heykellerle ve süslü mezar taşlarıyla doludur. Gelen turistleri ilk bakışta şaşırtan ve büyüleyen mezar taşlarının her biri tam anlamıyla bir sanat eseri.

Standart mezar taşları olmayıp anıtsal mezarlıkta tüm mezar taşları farklı bir hikayeyi sembolize eden eserlerdir. Farklı sanatçıların farklı çalışmaları sonucunda oluşturulan anıtsal mezarlıkta, heykellerin her biri ölüm ile alakalı konulara ışık tutuyor. Zaman zaman korkutucu da olabilecek olan çalışmalar da ziyaretçileri heyecanlandırabiliyor. Örneğin Adolfo Wildt gibi sanatçıların yapmış olduğu bazı heykeller tanımadığınız ölülerin size baktığı hissine kapılmanıza neden olabiliyor.

Korkutucu heykellerin haricinde müstehcen heykeller de özellikle belli coğrafyalardan gelen ziyaretçileri şaşırtabiliyor. Ölüm mefhumunu doruklara kadar hissettiren heykeller arasında Azrail tasvirine dahi yer verilmiş.

Anıtsal Mezarlık’ta ayrıca 10 santimetrekarelik kutuların içerisinde bulunduğu mezarlıkların yer aldığı bir şapel bulunuyor. Devasa heykeller ile beraber sergilenen bu ufak kutular, ilk bakışta insanı şaşırtıcı bir tezatlık ortaya koyuyor. Modanın ve sanatın başkenti Milano’da ölüm bile en güzel şekilde sanatsal sergilenmektedir. Tarih boyunca estetik dokusunu koruyan Milano şehrinde görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alan Anıtsal Mezarlık, tüm sanat tutkunu ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: Piazzale Cimitero Monumentale, 20154

Yol Tarifi: M5 metro hattını kullanarak Monumentale durağında inmeniz yeterli..

Yakın Yerler: Fabbrica del Vapore, Via Paola Sarpi, Santuario di Sant'Antonio di Padova