Varşova Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Varşova, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Polonya'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük kentidir. 1595'te Krakow'da meydana gelen büyük Krakow yangınından beri Polonya'ya başkentlik yapan Varşova, tam bir kültür, sanat ve tarih kentidir. Birçok gezilmesi görülmesi gereken yapı ve mekana ev sahipliği yapan şehir, Polonya’nın en turistik şehirlerindendir.

İkinci Dünya Savaşı’nda büyük hasara uğrayan şehir, şimdi o üzüntüsünü ve aldığı zararı göstermemekte; sonrasında eskisine uygun düzenlenen yapısıyla kenti eski görünümde fakat yeni yapılarıyla ayakta tutmaktadır.

Varşova yalnızca Polonya’nın değil Avrupa’nın tarihi ve kültürel olarak en önemli şehirlerindendir. Stare Miasto adında Eski şehir bölgesi şehrin en turistik meydanıdır ve buradaki birkaç yapı UNESCO  Dünya Mürası Listesi'nde olup koruma atındadır.

Ülke Avrupa Birliğine girmiş fakat para birimi olarak henüz Euro kullanmaya başlamadığından başkent Varşova ve diğer turistik şehirleriyle ekonomik olarak da gezilmeye en uygun Avrupa ülkelerindendir.

Tanıtıcı video: 

Varşova Nerededir?

Varşova, Polonya’nın başkentidir. Ortadoğu Polonya’da yer alır ve Vitul Irmağı’nın üzerine kurulmuştur. Avrupa’nın ortasında yer alan ülkenin en büyük şehridir.

Varşova'ya Nasıl Gidilir?

Birçok firma Varşova’ya doğrudan ya da aktarmalı olarak pek çok uçuş düzenlemektedirler. İstanbul-Varşova arası yapılan direkt uçuşlar yaklaşık olarak iki buçuk saat sürmektedir.

Varşova Havalimanı'ndan kent merkezine 175 numaralı otobüs sefer yapmakta olup yolculuk yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

Varşova'nın kalbi diyebileceğimiz yerler Stare Miesto  ya da Hotel Bristol duraklarına çok yakın konumdadır.

Varşova'ya Ne Zaman Gidilir?

Varşova kışları Türkiye’ye göre çok daha soğuk geçiren bir iklime sahiptir. Bundan dolayı ilkbahar ve yaz ayları daha iyi bir tercih olabilir. Mayıs, Haziran ve Eylül ayları turizm için en ideal zamanlardandır.

Varşova çok yeşil, parklarla çevrelenmiş bir şehirdir. Hava açıkken birden rüzgar çıkmasıyla ani bastıran yağmurlara denk gelebilirsiniz ve hava bir anda griye dönebilir. Bu nedenle mutlaka yanınızda yağmurluk bulundurmalısınız. 

Varşova'da Nerede Kalınır?

VarşovaPolonya’nın başkenti olmasının yanı sıra yüzölçümü olarak da Doğu Avrupa’nın büyük şehirlerinden biridir. Karasal iklimin hâkimiyeti altında olan bölgede, kışları genelde sert ve soğuk geçtiğinden, turistler burayı havalar ısındıktan sonra, en çok da yaz aylarında ziyaret ederler. 2. Dünya Savaşı’nı atlatmış bir şehir olan Varşova’nın her köşesi müzelerle ve tarihten kesitlerle dolu olduğu için, yapılacak şeyler listeniz oldukça uzun olacak. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Varşova otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 
Devamını Oku

Varşova Otelleri

Varşova, Doğu Avrupa’daki yüzölçümü büyük şehirlerden biridir. İçine kapanıklığıyla sımsıkı tuttuğu tarihî dokusu, tüm sokaklarda yürürken hatta havada bile hissedilir. Farklı din ve kültürlerin etkisiyle şekillenmiş mahalleleriyle tam anlamıyla bir kültür mozaiğidir. Buna tanık olmak isteyen milyonlarca turist Varşova’yı ziyaret ettiğinden, şehirde konaklama seçenekleri çok fazladır. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Varsova otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Varşova'da Gezilecek Yerler

Kent, İkinci Dünya Savaşı’nda çok fazla zarar görmüş olmasına rağmen savaş sonrasında yeniden düzenlenen yapısıyla yılllardır turistlerin ilgi odağı olan Polonya şehirlerindendir.

2. Dünya Savaşı'nda neredeyse tamamı yerle bir olan Stare Miasto yani eski şehir bölgesi 1980'li yıllarda eski haline uygun şekilde yeniden yapılmıştır. Pek çok önemli yapıya ev sahipliği yapan bu bölge kentin kalbi durumundadır. Tarihi ve kültürel yapıları çoğunlukta olan şehirde görülmeye değer bir çok yer bulunuyor.

Kültür ve Bilim Sarayı- Pałac Kultury i Nauki

Sovyet mimarisi ile yapılmış ve ülkenin en yüksek yapısıdır. 42 katlı yapının içerisinde çok sayıda oda bulunur. Yüksekliği 230.5 metredir. Neredeyse kentin her yerinden görülebilmektedir.

Kesinlikle görülmesi gereken ve terasından şehrin manzarasını seyredebileceğiniz Varşova’nın merkezinde olan bir yapıdır. Bir çok girişi vardır. Tiyatrolar, konserler,sergiler  ve daha bir çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Ayrıca içerisinde turistik hediyeler bulabileceğiniz küçük alışveriş  yerleri de mevcuttur. Giriş ücretsiz fakat terasa çıkıp şehrin manzarasını ayaklar altına almanın ve seyrin bedeli 20 Zloty.

Enteresan da bir hikayesi vardır. Savaş sonrası Stalin Polonya halkına bir hediye vermek ister. Referandum yaparak halka metro mu, kültür sarayı mı istediklerini sorar. Halk metro'yu tercih eder ama Stalin bunun tam tersini yaparak Varşova'nın göbeğine bu kültür Sarayını inşaa ettirir. Bu nedenle her ne kadar Polonya halkının bu yapıdan nefret ettiği söylense de turistlerin ilgi odağıdır.

Stare Miasto- Eski Şehir - Old Town

En tarihi mekan olan Stare Miasto bölgesi Varşova’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Aslında İkinci Dünya Savaşı sırasında bu bölgenin neredeyse tamamı yerle bir edilmiş fakat 1980’li yıllarda yeniden eskiye göre yapılandırılmıştır. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan eski şehir bölgesi,  İçerisinde Prens’in yaptırdığı Kale’yi de bulundurarak renkli renkli bir çok bina, hediye dükkanları ve heykellere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Barbican, Kral Zygmunt'un Sütunu (King Zygmunt's Column), Varşova'nın simgesi haline gelmiş olan Deniz Kızı Syrena heykeli ve Varşova Tarih Müzesi gibi önemli tarihsel yapılar da bu alanda yer almaktadır.

Kraliyet Kalesi- Zamek Krolewski

13. yüzyıldan kalma yapı bir zamanlar Polonya’nın resmi makamı olarak  kullanılmıştır. Şehrin en önemli turistik meydanı Old town da bulunan yapı İkinci Dünya Savaşı hasarlarından sonra yeniden yapılandırılıp ziyarete açılmıştır ve içerisinde  kraliyet üyelerinin odalarını, eşyalarını görebileceğiniz mekanlardan biridir.

Ayrıca kale meydanında bir çok alışveriş dükkanı, cafe ile bir çok tarihi yapı gözünüze çarpacakır. 

St. John Katedrali

Eski Şehir Swietojanska bölgesinde olan katedral görülmesi gereken yerlerden biri. Varşovanın en eski klisesi ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış bir klisedir.
Gotik tarzda bir mimariye sahiptir.  Polonyalı Kralların taç giyme törenlerine çoğu kez ev sahipliği yapmış olan kutsal mekan herkes için ibadete açık durumdadır. 

Barbakan-Barbican

Surların bulunduğu bir bölgedir. Barbican kapısı ile eski şehri yeni şehre bağlar. Burası da çoğu yapıda olduğu gibi İkinci Dünya Savaşında tamamen zarar görmüş olan yerler arasındadır. 1540 yılında Nowoniejska sokağı korumak için yapılmıştır, 1952-1954 yılları arasında yeniden yapılmıştır. Kentin tarihinin sergilendiği bir mekandır. 

Kraliyet Yolu

Kraliyet Kalesi’nden Lazienski Park’a kadar giden  4 km uzunluğundaki yolda bir çok tarihi yapı bulunur. Mümkün olduğunca yürümenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir.

Chopin Müzesi

Fredic Chopin, Polonya ve Dünya için önemli bir Piyanist ve bestecidir. Bu müze ünlü besteci adına 1954 yılında yapılmış bir müzedir.

Kraliyet yolu yakınlarında bulunan Chopin Müzesi, Chopin hayranları ile sanat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Yol üstündeki banklara dikkat ederseniz üzerinde bulunan bir düğmeye bastığınızda Chopin dinleyerek bir mola vermeniz için size keyifli bir imkan yaratıyor. 

Salıdan Pazara saat sabah 11 ile akşam 8 arasında ziyarete uygun olan müzeye tam bilet ücreti 22, indirimli giriş ücreti 13 PLN’dir.

Lazienki Parkı- Łazienki Królewskie Müzesi 

Avrupa’nın en iyileri arasında yer alan park, müze, bahçeli saray şeklindeki yapıdır.Lazienski Parkı 18. Yüzyıl Kraliyet parkıdır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir ve mimarisi ilgi çekici saray ile hoş ve bakımlı bir bahçeye sahiptir. Parkın içinde, ünlü besteci “Frederyk Chopen” in anıtı bulunuyor.

Bir zamanlar Dünyaca ünlü Polonyalı sanatçı Fryderyk Chopin, burada ücretsiz Piyano konserleri verir ve müzikseverleri bu güzel mekana toplarmış.

 

Wilanow Sarayı

Şehir merkezinin yaklaşık 10 km dışında bulunan saray, 1683 senesinde Türk ordusunu Viyana’da durdurarak buralara İslamiyet’in yayılmasını önleyen Kral III. Jan Sobieski için yaptırılmıştır. Kralın kendisi de bir süre burada yaşamıştır ve odası sarayın en tepesinde bulunmaktadır. Sarayın içinde o döneme ait eşyalar, portre resimler, tablolar bulunmaktadır ve gezmek için güzel bir tercihtir. Saraya giriş ücretli ve tam bilet ücreti 20 Zloty’dir.

Warsaw Uprising Museum

2004 yılında açılmış yeni bir müzedir. Bağımsızlık uğruna can vermiş insanların anısına yaptırılmıştır.  İçerisinde, video görüntüleri ve fotoğraflarla işgale karşı gelinmiş o dönemleri ziyaretçilere yaşarcasına anlatabilmek için interaktif ekranlar bulunur.

 • Müzeye giriş ücretli ve tam bilet ücreti 18 Zloty dir.
 • Web sitesi: www.1944.pl

 

Varşova Ulusal Stadyumu

Varşova’nın ulusal stadyumudur. 2012 UEFA yani Avrupa Futbol Şampiyonası için ev sahipliği yapmış ve onun için yaptırılmış olan stadyumdur. Şehir merkezine ve eski şehre yakın bir konumda, ilgi çekici bir görünümdedir.

Kültür ve Bilim Sarayı’ndan 30 dakikalık yürüme mesafesinde olan stadyum; kırmızı-beyaz olarak Polonya’nın ulusal renkleri ile boyanmıştır.

Haftanın her günü açıktır ve giriş bölgelerine göre ücreti vardır.

Varşova Ulusal Müzesi

Ülkenin en eski ve en önemli sanat müzesidir. İçerisinde antik dönemden bu yana eserler ve eşyalar bulundurur. Savaş sırasında burada devlet hazinesinin bir kısmı saklanmıştır.  Müze de sık sık sanat sergileri düzenlenir ve yan bölümünde bir açık hava sergisi bulunur. Burası ise Polonya Ordu Müzesi olarak bilinir ve  müzede Polonya askeri hayatına ait eşyalar sergilenmektedir. 

Polin Müzesi

Polonya ve dünyadan pek çok Musevi Vakfı'nın katkılarıyla kurulan bir müzedir. Burada Yahudiler'in il kez Avrupa'ya gelişleri, Polonya'ya yerleşmeleri, günlük hayatları ve soykırım ile ilgili pek çok interaktif anlatım, obje ve sanat eseri sergilenmektedir.

Varşova Hayvanat Bahçesi-Warsaw Zoo

Bir kısmı Polonyalı yerli hayvanların bir kısmının ise Dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş olan hayvanların bulunduğu büyük bir hayvanat bahçesidir. Görülmeye değer bir alanda kurulu ve pek çok türde hayvanın barındığı yerdir.

 
Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

1999 yılında açılmıştır ve Varşova’nın en büyük ve lüks kütüphanesidir. Avrupa’nın en büyük açık bahçelerinden birine sahiptir ve labirentler şeklinde yapılandırılmış bir iç yapısı vardır. Giriş ücretsizdir.

Vakti Bol Olanlar için;

 • Jean Paul Anıtı,
 • Yahudi mezarlığı,
 • Belvedere Sarayı,
 • Sakson Bahçeleri,
 • St. Anna Klisesi,
 • Powiak Hapishane Müzesi,
 • Katyn Müzesi de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.
Devamını Oku

Varşova Şehir İçi Ulaşım

Varşova'da şehir içi toplu ulaşımda otobüsler, metro ve tramvay kullanılır.

Varşova'da otobüs biletlerini duraklarda bulunan otomatlardan alabilirsiniz. Bu otomatlarda para ve kredi kartı kullanılabilmektedir.

Otobüs biletinizi bindiğiniz otobüs şöföründen satın alabilirsiniz. Aldığınız bileti otobüste bulunan otomatik makinalara okutmanız gereklidir. İndirimli öğrenci bileti almak için geçerli bir öğrenci kartınızın yanınızda bulunması zorunludur; aksi takdirde aniden yapılan kontrollerin birinde para cezası yazılır. Otobüs için tek yön tam bilet fiyatı 3.40;  indirimli fiyatı ise 1.70 Zloty dir.

Şehir içerisinde bir çok taksi durağı vardır ve taksiler de bir diğer ulaşım alternatifiniz olabilir. 

  Metrolar da şehrin çoğu noktasına kolayca ulaşımı sağlamaktadır. Metro istasyonlarında bulunan makinalardan günlük bilet seçeneği ulaşım için en ideal olanıdır ve 26 Zloty gibi bir ücreti vardır. Öğrenci için olan tarife yüzde elli indirimlidir.

  Polonya Mutfağı


  poland.travel

  Polonya Mutfağı sizin için çok farklı bir deneyim olacaktır. Başkent Varşova, hem yerel hem de Dünya mutfağından yemekleriyle size pek çok alternatif sunar. Dünya mutfağından özellikle İtalyan mutfağı öne çıkmıştır.

  Polonya mutfağında en çok tüketilenler arasında domuz eti, patates ve lahana sayılabilir. Sosis de Polonya mutfağının olmazsa olmazları arasındadır.

  Pierogi en meşhur ve denenmesi gereken yemeklerdendir. Mantının büyük şekli diye tarif edebileceğimiz tat, et dışında patatesli, peynirli hatta çilekli gibi bir çok farklı çeşitte yapılmaktadır. Kızartma ya da haşlama olarak iki farklı şekilde pişirilerek sunulmaktadır.

  Zapiekanka denenmesi gereken ve ülkeye özgü yiyeceklerdendir. Pizzaya benzer bir tadı vardır.
  Polonya’da yemek fiyatları da oldukça uygundur. Hem fazla seçenek hem uygun fiyat menünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.

  Popüler Mekanlar;

  Varşova'da Alışveriş

  Nowy Swait caddesi alışveriş için en bilindik noktadır.  Birçok lüks alışveriş mağazası ve yerel dükkanlar bulunur. Chmielna, Marszalkowska ve Jerozolimskie şehrin diğer önemli alışveriş caddeleridir.

  paf-ct.org/americanonbroadstreet

  Şehrin yeni şehir bölgesinde pek çok avm vardır ve Polonya’nın en büyük alışveriş merkezi de Varşova’da bulunur. Eski Kent Bölgesi ise hediyelik eşyalar satın almak için çok fazla çeşidin bulunduğu en ideal yerdir. 

  Varşova Gece Hayatı


  imaginebudapest.hu

  Ülke olarak gece hayatının önemli bir konumda olduğu Polonya’da başkent Varşova’da da gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. 

  Özellikle Old Town Bölgesine yakın ve Śródmieście bölgesinde bir çok gece klubü, pub ve bar vardır. Sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan mekanlar mevcuttur.
  Votka, Polonyalılar için su kadar değerli ve önemli bir içecektir. Polonya votkasıyla meşhurdur ve bu durum gece hayatına da direkt yansır.

  Popüler mekanlar;

   

  Varşova Festivaller

  • Varşova Yaz Caz Günleri – Temmuz, Ağustos
  • Uluslararası Sokak Sanatları Festivali – Temmuz
  • Musical Gardens – Temmuz
  • Chopin Yaz Konserleri – Temmuz , Ağustos
  • Kazimierz Dolny Film Festivali – Ağustos
  • "Ensenble" Sanat Festivali – Ağustos
  • Varşova Sonbahar Klasik Müzik Festivali – Eylül
  • Monteverdi Opera Festivali – Eylül, Ekim
  • Varşova Film Festivali – Ekim
  • JVC Jazz Jamboree – Ekim
  • English Baroque Opera Festivali – Ekim
  • Piano Festivali – Kasım

  Varşova Pratik Bilgiler

  • Ambulans 999
  • İtfaiye 998
  • Polis 997
  • Yabancılar için acil numara hatları:  +48 608 599 999, +48 22 278 77 77

  T.C. Varşova Büyükelçiliği

  • Telefon: +48 22 854 61 10
  • Adres: Ul. Malczewskiego 32 02-622 Warszawa Poland
  • E-posta: [email protected]

  Varşova Para Birimi

  Polonya bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen para birimi Zloty dir ve yaklaşık olarak 1 Euro= 4 Zloty e karşılık gelmektedir. Diğer Avrupa şehirlerine oranla Polonya başkenti Varşova oldukça uygundur.  1 TL yaklaşık 1.40 Zloty’e denk gelmektedir. Ve kendi para birimlerinde 1 Zloty = 100 Groszy karılık gelir. 

  Varşova Resmi Dili

  Resmi dil Lehçe’dir. Varşova’da çok sayıda üniversite öğrencisi bulunur ve genç nesil çoğunlukla İngilizce konuşabilmektedir.

  • Cześć = Merhaba
  • Czy mówisz po Angielsku? = İngilizce konuşabiliyor musunuz?
  • Nie rozumiem = Anlamıyorum
  • Tak= Evet
  • Nie= Hayır
  • dziękuję bardzo = Çok teşekkürler

  Varşova Saat Farkı

  Polonya GMT +2 zaman diliminde yer alır ve saati Türkiye’nin saatinden bir saat geridir. 

  Varşova Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl (1 Ocak)
  • Paskalya (Mart/Nisan)
  • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
  • Anayasa Bayramı (3 Mayıs)
  • Assumption (15 Ağustos)
  • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
  • Kurtuluş Bayramı (11 Kasım)
  • Noel (25-26 Aralık)

  Varşova Künyesi

  • Yerel saat

   Yerel Saat -

  • Kur Farkı

   Kur Farkı -

  • Priz Tipi

   Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

  • Hava Durumu

   Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

  Yıllık Ortalama Sıcaklık

   • Oca -1oC
   • Şub -1oC
   • Mar 2oC
   • Nis 7oC
   • May 13oC
   • Haz 16oC
   • Tem 17oC
   • Agu 17oC
   • Eyl 13oC
   • Eki 8oC
   • Kas 2oC
   • Ara 0oC

  Kısa Kısa

  Ülke: Polonya
  Nüfus: 1,711 milyon
  Dil: Lehçe
  Para Birimi: Zloty
  İklim: Karasal-Ilıman iklim
  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
  Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun 
  Big Mac Index: 2.54 $ ( Türkiye 3.87 $)