Varşova'da Gezilecek Yerler

Kent, İkinci Dünya Savaşı’nda çok fazla zarar görmüş olmasına rağmen savaş sonrasında yeniden düzenlenen yapısıyla yılllardır turistlerin ilgi odağı olan Polonya şehirlerindendir.

2. Dünya Savaşı'nda neredeyse tamamı yerle bir olan Stare Miasto yani eski şehir bölgesi 1980'li yıllarda eski haline uygun şekilde yeniden yapılmıştır. Pek çok önemli yapıya ev sahipliği yapan bu bölge kentin kalbi durumundadır. Tarihi ve kültürel yapıları çoğunlukta olan şehirde görülmeye değer bir çok yer bulunuyor.

Kültür ve Bilim Sarayı- Pałac Kultury i Nauki

Sovyet mimarisi ile yapılmış ve ülkenin en yüksek yapısıdır. 42 katlı yapının içerisinde çok sayıda oda bulunur. Yüksekliği 230.5 metredir. Neredeyse kentin her yerinden görülebilmektedir.

Kesinlikle görülmesi gereken ve terasından şehrin manzarasını seyredebileceğiniz Varşova’nın merkezinde olan bir yapıdır. Bir çok girişi vardır. Tiyatrolar, konserler,sergiler  ve daha bir çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Ayrıca içerisinde turistik hediyeler bulabileceğiniz küçük alışveriş  yerleri de mevcuttur. Giriş ücretsiz fakat terasa çıkıp şehrin manzarasını ayaklar altına almanın ve seyrin bedeli 20 Zloty.

Enteresan da bir hikayesi vardır. Savaş sonrası Stalin Polonya halkına bir hediye vermek ister. Referandum yaparak halka metro mu, kültür sarayı mı istediklerini sorar. Halk metro'yu tercih eder ama Stalin bunun tam tersini yaparak Varşova'nın göbeğine bu kültür Sarayını inşaa ettirir. Bu nedenle her ne kadar Polonya halkının bu yapıdan nefret ettiği söylense de turistlerin ilgi odağıdır.

Stare Miasto- Eski Şehir - Old Town

En tarihi mekan olan Stare Miasto bölgesi Varşova’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Aslında İkinci Dünya Savaşı sırasında bu bölgenin neredeyse tamamı yerle bir edilmiş fakat 1980’li yıllarda yeniden eskiye göre yapılandırılmıştır. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan eski şehir bölgesi,  İçerisinde Prens’in yaptırdığı Kale’yi de bulundurarak renkli renkli bir çok bina, hediye dükkanları ve heykellere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Barbican, Kral Zygmunt'un Sütunu (King Zygmunt's Column), Varşova'nın simgesi haline gelmiş olan Deniz Kızı Syrena heykeli ve Varşova Tarih Müzesi gibi önemli tarihsel yapılar da bu alanda yer almaktadır.

Kraliyet Kalesi- Zamek Krolewski

13. yüzyıldan kalma yapı bir zamanlar Polonya’nın resmi makamı olarak  kullanılmıştır. Şehrin en önemli turistik meydanı Old town da bulunan yapı İkinci Dünya Savaşı hasarlarından sonra yeniden yapılandırılıp ziyarete açılmıştır ve içerisinde  kraliyet üyelerinin odalarını, eşyalarını görebileceğiniz mekanlardan biridir.

Ayrıca kale meydanında bir çok alışveriş dükkanı, cafe ile bir çok tarihi yapı gözünüze çarpacakır. 

St. John Katedrali

Eski Şehir Swietojanska bölgesinde olan katedral görülmesi gereken yerlerden biri. Varşovanın en eski klisesi ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış bir klisedir.
Gotik tarzda bir mimariye sahiptir.  Polonyalı Kralların taç giyme törenlerine çoğu kez ev sahipliği yapmış olan kutsal mekan herkes için ibadete açık durumdadır. 

Barbakan-Barbican

Surların bulunduğu bir bölgedir. Barbican kapısı ile eski şehri yeni şehre bağlar. Burası da çoğu yapıda olduğu gibi İkinci Dünya Savaşında tamamen zarar görmüş olan yerler arasındadır. 1540 yılında Nowoniejska sokağı korumak için yapılmıştır, 1952-1954 yılları arasında yeniden yapılmıştır. Kentin tarihinin sergilendiği bir mekandır. 

Kraliyet Yolu

Kraliyet Kalesi’nden Lazienski Park’a kadar giden  4 km uzunluğundaki yolda bir çok tarihi yapı bulunur. Mümkün olduğunca yürümenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir.

Chopin Müzesi

Fredic Chopin, Polonya ve Dünya için önemli bir Piyanist ve bestecidir. Bu müze ünlü besteci adına 1954 yılında yapılmış bir müzedir.

Kraliyet yolu yakınlarında bulunan Chopin Müzesi, Chopin hayranları ile sanat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Yol üstündeki banklara dikkat ederseniz üzerinde bulunan bir düğmeye bastığınızda Chopin dinleyerek bir mola vermeniz için size keyifli bir imkan yaratıyor. 

Salıdan Pazara saat sabah 11 ile akşam 8 arasında ziyarete uygun olan müzeye tam bilet ücreti 22, indirimli giriş ücreti 13 PLN’dir.

Lazienki Parkı- Łazienki Królewskie Müzesi 

Avrupa’nın en iyileri arasında yer alan park, müze, bahçeli saray şeklindeki yapıdır.Lazienski Parkı 18. Yüzyıl Kraliyet parkıdır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir ve mimarisi ilgi çekici saray ile hoş ve bakımlı bir bahçeye sahiptir. Parkın içinde, ünlü besteci “Frederyk Chopen” in anıtı bulunuyor.

Bir zamanlar Dünyaca ünlü Polonyalı sanatçı Fryderyk Chopin, burada ücretsiz Piyano konserleri verir ve müzikseverleri bu güzel mekana toplarmış.

 

Wilanow Sarayı

Şehir merkezinin yaklaşık 10 km dışında bulunan saray, 1683 senesinde Türk ordusunu Viyana’da durdurarak buralara İslamiyet’in yayılmasını önleyen Kral III. Jan Sobieski için yaptırılmıştır. Kralın kendisi de bir süre burada yaşamıştır ve odası sarayın en tepesinde bulunmaktadır. Sarayın içinde o döneme ait eşyalar, portre resimler, tablolar bulunmaktadır ve gezmek için güzel bir tercihtir. Saraya giriş ücretli ve tam bilet ücreti 20 Zloty’dir.

Warsaw Uprising Museum

2004 yılında açılmış yeni bir müzedir. Bağımsızlık uğruna can vermiş insanların anısına yaptırılmıştır.  İçerisinde, video görüntüleri ve fotoğraflarla işgale karşı gelinmiş o dönemleri ziyaretçilere yaşarcasına anlatabilmek için interaktif ekranlar bulunur.

  • Müzeye giriş ücretli ve tam bilet ücreti 18 Zloty dir.
  • Web sitesi: www.1944.pl

 

Varşova Ulusal Stadyumu

Varşova’nın ulusal stadyumudur. 2012 UEFA yani Avrupa Futbol Şampiyonası için ev sahipliği yapmış ve onun için yaptırılmış olan stadyumdur. Şehir merkezine ve eski şehre yakın bir konumda, ilgi çekici bir görünümdedir.

Kültür ve Bilim Sarayı’ndan 30 dakikalık yürüme mesafesinde olan stadyum; kırmızı-beyaz olarak Polonya’nın ulusal renkleri ile boyanmıştır.

Haftanın her günü açıktır ve giriş bölgelerine göre ücreti vardır.

Varşova Ulusal Müzesi

Ülkenin en eski ve en önemli sanat müzesidir. İçerisinde antik dönemden bu yana eserler ve eşyalar bulundurur. Savaş sırasında burada devlet hazinesinin bir kısmı saklanmıştır.  Müze de sık sık sanat sergileri düzenlenir ve yan bölümünde bir açık hava sergisi bulunur. Burası ise Polonya Ordu Müzesi olarak bilinir ve  müzede Polonya askeri hayatına ait eşyalar sergilenmektedir. 

Polin Müzesi

Polonya ve dünyadan pek çok Musevi Vakfı'nın katkılarıyla kurulan bir müzedir. Burada Yahudiler'in il kez Avrupa'ya gelişleri, Polonya'ya yerleşmeleri, günlük hayatları ve soykırım ile ilgili pek çok interaktif anlatım, obje ve sanat eseri sergilenmektedir.

Varşova Hayvanat Bahçesi-Warsaw Zoo

Bir kısmı Polonyalı yerli hayvanların bir kısmının ise Dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş olan hayvanların bulunduğu büyük bir hayvanat bahçesidir. Görülmeye değer bir alanda kurulu ve pek çok türde hayvanın barındığı yerdir.

 
Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

1999 yılında açılmıştır ve Varşova’nın en büyük ve lüks kütüphanesidir. Avrupa’nın en büyük açık bahçelerinden birine sahiptir ve labirentler şeklinde yapılandırılmış bir iç yapısı vardır. Giriş ücretsizdir.

Vakti Bol Olanlar için;

  • Jean Paul Anıtı,
  • Yahudi mezarlığı,
  • Belvedere Sarayı,
  • Sakson Bahçeleri,
  • St. Anna Klisesi,
  • Powiak Hapishane Müzesi,
  • Katyn Müzesi de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.