Christiansborg Sarayı

Kopenhag’a bağlı Slotsholmen isminde küçük bir adada bulunan Christiansborg Sarayı şehrin en görkemli saraylarından biridir. Christianborg Sarayı tarih içinde üç kez inşa edilmiş. İlki 1745-1794 yılları arasında kullanılmış, çıkan yangınla yıkılmış. İkinci saray 1806-1828 yıllarında hizmet vermiş, kötü bir tesadüfle bu sarayın da sonunu getiren şey büyük bir yangın olmuş. Son olarak 1906-1928 üçüncü kez inşa edilen saray, halen kullanılmaktadır.

Danimarka Parlamentosu, bu sarayda bulunuyor. Sadece Pazar günleri parlamentoyu gezmeye izin var.

Sarayı önemli kılan bir diğer özelliği ise Kraliçe’nin misafirlerini bu sarayda ağırlaması ve yemek davetlerini burada düzenlemesi... Sarayda farklı şekillerde dekore edilmiş 10 kabul odası bulunuyor.

Bunların içinden en önemlisi 400 kişinin ağırlanabildiği Büyük Salon. Kraliçe yemek davetlerini bu salonda veriyor. Taht Salonu da bir diğer önemli kabul odası. Kraliçe resmi devetlileriyle burada görüşüyor. Sarayın halen kullanılmakta olan bu salonlarını Pazartesi hariç her gün ziyaret etmek mümkün.

Sarayın bir kısmı halen kraliyet ailesi tarafından kullanılmakta, diğer kısımlar ise turistler tarafından ziyaret edilebilmektedir. Sarayın en büyük salonunda Kraliçe’ye ait gösterişli halıları duvara asılı şekilde göreceksiniz. Bu halıların her biri Danimarka’nın 1000 yıllık geçmişini betimlemektedir.

Saray mutfağı ise bambaşka bir alem. Avrupa’nın en önemli bakır mutfak eşyası koleksiyonlarından birini barındıran mutfak gerçekten görülmeye değer.

Saray iki eski kale kalıntı üzerine inşa edilmiş. Yer altında neredeyse başka bir dünya var. Halen gezilebilen kale harabelerinin ilki Psikopoz Absolon’un Kalesi. 1167 yılında yapılan kaleden kalan kimi duvar kalıntıları ve tuğlaları görmek mümkün. Diğer kale ise 1417-1731 tarihleri arasında varlığını sürdüren Kopenhag Kalesi. Bu iki kaleye ait yıkıntıları gezdikten sonra 4. Kattaki terasa çıkarak Kopenhag manzarasını seyre dalabilirsiniz.

Adres: Prins Jørgens Gård 1, 1218 København, Danimarka

Ziyaret Bilgileri: Sadece pazar, pazartesi ve salı günleri ziyarete açıktır. Christiansborg Sarayı’ndaki kraliyet koleksiyonunu görmek için 50 DKK (42 TL), balo odalarını görmek için 90 DKK (77 TL), kraliyet mutfağı için 50 DKK, sarayın ziyaret edilebilen her yerine girebilmek için ise 150 DKK (128 TL) giriş ücreti ödenmelidir. Toplu taşıma için kullanılan Copenhagen Card sahiplerine giriş ücretsizdir.

Yakın Yerler: Thorvaldsens Müzesi, Christian IX Atlı Heykeli, Danimarka Ulusal Müzesi

Ulaşım: Şehir merkezinden yaklaşık 10-15 dakikalık yürüyüşlerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs kullanmak isterseniz 1A, 2A, 26, 40, 66 ve 350S numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Metro kullanacaksanız da Kongens Nytorv durağında inmeniz gerekiyor.