Polonya Hakkında Temel Bilgiler

Polonya 312.679 kilometrelik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Ülkenin doğusunda bulunan şehirler, batısında bulunan şehirlerden, kuzeyinde bulunan şehirler güneyinde bulunan şehirlerden atmosfer, mimari ve şehircilik bakımından farklıdır. Bu farklılıkların nedeniyse ülkenin karışık geçmişi ve doğu ile batı kültürlerinin ikisinden de etkilenilmesinden kaynaklanmaktadır.

%35'e yakın kısmı ormanlardan oluşan Polonya topraklarının %50'si tamamen tarıma ayrılmış durumdadır. Topraklarının yalnızca %15'inin şehirlere ayrıldığı Polonya'da irili ufaklı binlerce göl ve 23 ulusal park bulunmaktadır. Polonya dünya ortalamasının iki katı fazla kömür rezervlerine sahip bir ülkedir. Avrupa'daki en nadide büyük baş hayvan nüfusunu barındıran yapan Polonya'da 150.000 hektarlık Bialowieza ormanı içerisinde yüzlerce Avrupa bizonu yaşamaktadır.

Polonyalılar eğitime son derece önem verir, nüfusun %90'ı iki dil bilmektedir. Dindar bir ülke olan Polonya'da nüfusun %80'i düzenli olarak kiliseye gider. Polonya devleti çok kaliteli ve köklü bir eğitim sistemine sahiptir. Bu nedenle hem Polonya vatandaşları hem de diğer ülke vatandaşları üniversite eğitimi için Polonya 'yı tercih etmektedir. Türk pasaportuna sahip öğrenciler Polonya'da üniversite sınavına ihtiyaç duymadan istedikleri bölümde eğitim görebilmektedir. Polonyalıların toplamda 17 adet Nobel Ödülü vardır. Dünyanın evrenin merkezi olduğu yanılgısını kıran, Krakow Üniversitesinde eğitim görmüş bilim adamı olan Kopernik de 1473 Polonya doğumludur. Polonya nüfusunun %35'i ABD, Kanada ve Almanya gibi ülkeler başta olmak üzere Polonya dışında yaşamaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Eski Krakow, dünyanın en eski tuz madeni Wieliczka Tuz Madenleri, çölden farksız uçsuz bucaksız bir arazi olan Slowinski Ulusal Parkı, 2. Dünya Savaşının en acı günlerine tanıklık etmiş Auschwitz Kampı, dünyanın en çok kiremit kullanılarak yapılan kalesi Malbork, Avrupa'nın ender görülen el değmemiş arazilerinden biri olan Tatra Dağları, Wawel Kalesi Polonya ziyaretinde görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Avrupa'nın en eski restoranı Polonya'nın Wroclaw şehrinde bulunur. 1275 yılında açılan Piwnica Swidnicka yani Swidnicka'nın Yeri, hala hizmet vermeye devam etmektedir.

Polonya Avrupa’nın 70 markayla en büyük üçüncü bira üreticisidir. Tyskie, Zywiec, Lech ve Zubr ülkenin en bilindik bira markalarıdır. İçinde yeşil ot bulunan Zubrowka Bison ve altın parçaları içeren Gdansk Goldwasser ülkenin en ünlü vodka markalarıdır.