Wroclaw Hakkında Bilinmesi Gerekenler

city-178-1104.jpg

Şehrin diğer bilinen adıyla Vratislavia veya Breslav, Polonya’nın Silesya bölgesinde tarihi kimliğe sahip bir yerleşim yeridir. Şehir 1000 yıllarında Piast Hanedanlığı tarafından bölgenin fethiyle kurulmuştur. Bu tarihten sonra ehir hızlı bir şekilde ticaret merkezi olmaya başmıştır ve Wyspa Piaskowa (Kum Adası) tarafına doğru genişlemiştir. 11. yüzyıl başında şehirde 1000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Sırasıyla Bohemyalılara ve tekrardan Polonya Krallığı’na, sonrasında ise Silesya Düklüğü’ne geçen şehir, 1241 yılında Moğollar tarafından yıkılmıştır. Şehir sonraları Almanlar tarafından tekrardan dolmaya başlamıştır. Konumu itibariyle etnik grupların ve ülkelerin kesişme noktasında olan şehir çok kültürlü bir bölgedir, dinamik yapısıyla hızlı değişimler göstermektedir. Ardından 16. yüzyılın Avrupa’daki en büyük gücü olan HabsburgHanedanlığı’na geçen Silesya bölgesi ve Breslav (Wroclaw) Protestanlığa geçmeye başlamış, fakat Hanedanlık tarafından Mohaç Savaşı sırasında bölgede konakladığı için Protestan kalmalarına izin verilmiştir. Daha sonraki 30 yıl savaşlarında bölge büyük zorluklar çekmiştir.

Habsburg Hanedanlığı döneminde şehrin Alman nüfusunda artış Leh nüfusunda düşüş görülmüştür. Çoğu Leh kökenli insan bu dönemde Almanlaşmıştır. Sonraları Prusya Krallığı’na bağlanan Wroclaw Almanya İmparatorluğu döneminde nüfus olarak büyük artış yaşamıştır. 1871 yılında 208,000 olan nüfus, 1910 yılında 512,000 kişiye çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası nüfusunun çok ulusluluğu ve Çekler – Polonyalılar – Almanlar tarafından paylaşılamaması nedeniyle oldukça zor zamanlar geçirmiştir. Sonunda Silesya ve Wroclaw, 2. Dünya Savaşı sonrası Polonya topraklarına katılmıştır.

Wroclaw ile İlgili

Wroclaw Nerededir?

Wroclaw Polonya’ın güneybatısında bulunan Silesya topraklarında bulunmaktadır. Şehir OderNehri üzerinde kurulmuşur. Bir Orta Avrupa ülkesi olan Polonya kenti olarak Baltık Denizi’ne 350 kilometre uzaklıkta, Polonya ve Çek Cumhuriyeti arasında sınır kabul edilen Sudete Dağları’na 40 kilometre mesafededir.

Wroclaw’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Polonya arasında sıklıkla kullanılan uçuş güzergâhı İstanbul – Varşova arasındadır. Haftanın neredeyse her günü düzenlenen uçuşlarla iki ülke birbirine bağlanır ve fiyatlar diğer Avrupa ülkelerine olduğu gibi ucuzdur. Wroclaw’a ulaşmak için Varşova eksenli aktarmalar yapılması doğru olacaktır. Bunun dışında avantajlı bilet fırsatlarını değerlendirerek farklı ülkelerden aktarma yapılabilir.

Wroclaw Ne Zaman Gidilir?

Wroclaw Orta Avrupa’da bulunmasına rağmen karasal iklimin sert koşullarını hissetmemektedir. Kentte yıl içinde düzenli yağışlar görülür. Bunun yanında kış aylarında kar görülmesi olasıdır. Fakat sıcaklık kış aylarında ortalama 3 dereceyi ve yaz aylarında 30 dereceleri görmektedir. Kenti ziyaret etmek için en doğru zaman aralığı mart ve ekim arası dönemdir.

Wroclaw’da Nerede Kalınır?

Taş Devri’ne dayanan geçmişi ile tarih sahnesindeki yerleşimin yüzyıllar önce başladığı Wroclaw, günümüzde Polonya’nın kalkınma düzeyi yüksek şehirleri arasında yer alıyor. Adalardan oluşmuş şehir yüksek sayıda eğitim kurumu ile öğrenci nüfusa da ev sahipliği yapıyor. Bu genç nüfus ve yarattığı dinamizm ile şehrin sahip olduğu konum, oldukça iyi değerlendiriliyor. Bu sayede kent, günümüzde ülkenin en popüler tatil destinasyonlarından biri olarak yüksek talep görüyor.


 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Wroclaw otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Wroclaw Otelleri

2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yerle bir olan Wroclaw, Polonya’nın başkenti Varşova’ya 347 kilometre mesafede yer alıyor. Ülkenin Çekya sınırında yer alan şehir Odra Nehri üzerinde konumlanıyor. Polonya’nın 4. büyük şehri olan Wroclaw aynı zamanda ekonomik değeri de yüksek bir kent. Wroclaw Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan şehirde fazla sayıda eğitim kurumu bulunuyor. Yıkımından sonra tekrar inşa edilen şehirde, kültürel ve eğitsel alanlar, müzeler, tiyatrolar ve müzik merkezleri ile botanik bahçesi ve hayvanat bahçesi gibi keyifle gezilecek turistik yerler de unutulmamış. Gotik Belediye Binası, eski kilise binaları, Barok tarzda planlanmış toplantı salonu gibi tarihî binalar da şehirde ziyaret edilecek yerler arasında bulunuyor. Şehirde sanat ve müzik dalında yapılan uluslararası festivaller de epey ses getiriyor.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Wroclaw otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Wroclaw Şehir İçi Ulaşım

grunwaldzki-bridge1.jpg

Wroclaw’da eski şehir yayaolarakgezilebilir, bunun yanında kentin geneli bisiklet kullanımına oldukça müsaittir. Fazla geniş bir alana yayılmayan şehir merkezi ve eski şehir kısa yürüyüş mesafesi genişliğindedir. Bunun yanında toplu taşıma kullanımı şehrin diğer kısımlarına ulaşmak adına gerekli olacaktır. Tramvay ve otobüs hatları şehrin her noktasına sizi ulaştırabilecek kapasitede ve kullanışlılıktadır. Bilet alımı ve doldurma işlemi ise nakit para dışında kredi kartı ile mümkün olabilmektedir.

Wroclaw Mutfağı

20. yüzyıla kadar tarımkültürüylegelenekselmutfağınıoluşturmuşSilesyabölgesi sonraları yavaş yavaş etli yemeklere adapte olurlar. Bugünlerde yerel yemeklerinin yanında Wroclaw şehrinde çokça İtalyan mutfağı ve göçmen sayısının artmasıyla Kore mutfağı da görülebilir. Yerel yemeklerinden birkaçı şunlardır: Zymla ismiyle anılan bölgesel ekmekleri, KluskiSlaskie denilen patatesli yuvarlak börekleri, schlesischeshimmelreich (Silesya Cenneti) denilen domuz etiyle hazırladıkları yemekleri hayli lezizdir. Patates, havuç, bezelye ve domuz köftesinden oluşan szalot, oldukça ağır ile ilginç bir sosis türü olan, domuz kanı ve iliğinden hazırladıkları sosis türükaszankal şehrin mutfağını oluşturan başlıca tatlardır.

Popüler restoranlar

Bar Mis:Eski süt barlarından günümüze kalan bir yer olan Bar Mis, ucuz ve çeşitli yerli lezzetleri tadabileceğiniz bir konum. Öğrenci ve üniversite hocalarıın mekânı olan bu yere göz atabilirsiniz.

Kurna Chata:Silesya ve Leh kültürüne dair güzel yemeklerin bulunabileceği Restoran kıvamında hoş bir dizaynı olan bu restoran denenmeli. Bira ve Şarap listeleri göz doldurur.

Diğer restoranlar: Sawara Gyros, Bar Mewa, Mutlifood STP, Figa, Nalanda, Gruzinskie Chaczapuri, Masala Grill & Bar,Ke Bistrot Parisien, Piwnica Swidnicka

Bahşiş

Wroclaw hem öğrenci kenti hem de turist çeken bir bölge olarak bahşiş konusunda rahat davranabileceğiniz bir yerdir. İsteğinize göre bahşiş verebilirsiniz. Ödenilen ücretin yüzde 10’u yeterli bir bahşiş miktarı olacaktır.

Wroclaw’da Alışveriş

Eski Şehrin merkezinde yer alan Market Meydanı’nda (Rynek) Wroclaw’ı hatırlatacak hediyelik eşyalar bulmak mümkün olacaktır. Bunun yanında içki, bölgenin önemli yapılarının resimleri, yerel şarküteri ürünler ve yerel kıyafetler bu meydanda bulunabilir. Rynek dışında Eski Şehir’de gezilebilecek mekânlara örnek olarak Glaeria Domonikanska, Galeria Wnetrz Domar ve Galeria Handlowa Sky Tower modern alışveriş konumlarından birkaçıdır.

 Wroclaw Gece Hayatı

Bir Orta Avrupa kenti olarak Wroclaw farklı içki çeşitleri bulabileceğiniz bir konumdur. Öğrencileriyle ünlü bu şehirde gece hayatı doğru noktalar bilindiğinde oldukça eğlenceli geçecektir. Latin ritminin hâkim olduğu Casa de la Musica, mafyavari bir tasarımı olan Speakeasy, öğrencilerin ana mekanlarından biri olan Wienzienna Pub, yerel Leh biralarını bulabileceğiniz Setka bu eğlenceli mekanlardan birkaçıdır.

Wroclaw’da  Festivaller

Wroclaw İyi Bira Festivali

Wroclawski Festiwal Dobrego Piwa ismiyle anılır ve mayıs ayının ikinci haftasında 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle yerel biraların tadımı gerçekleştirilir.

Teşekkürler Jimi Festivali

21853424.jpg

Şehrin ilginç etkinliklerinden biri olan Jimi Hendrix festivali birçok gitaristin buluşarak Jimi Hendrix şarkısı olan Hey Joe’yi çalmasıyla kutlanır. Bu etkinlik bir Guinnes rekoru barındırmaktadır.

Uluslararası Wratislavia Cantans Festivali

Oldukça meşhur bir klasik müzik festivali olan Wratislavia Cantans Eylül ayının ortalarında düzenlenir. Festival boyunca çeşitli merkezlerde oratoryo, cantat ve oda ortestrası eserleri çalınır.

Wroclaw Resmi Tatiller

· Paskalya Yortusu

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Anayasa Günü (3 Mayıs)

· İsa Bedeni Yortusu (Mayıs / Haziran)

· Dini Bayram (Miraç Günü) (15 Ağustos)

· Dini Bayram (Azizler Günü) (1 Kasım)

· Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

· Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Wroclaw İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999 - 112

Yangın: 998 - 112

Polis: 997 - 112

Wroclaw Vize İşlemleri

Polonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizeye tabi tutmaktadır. Ülkenin kendi vizesini almak mümkünken, Shengen Bölgesi’ne dâhil olan Polonya’ya girebilmek için herhangi bir ülkeden Shengen vizesi alınması yeterli olacaktır.

Wroclaw Türkiye Temsilciliği

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

[email protected]

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

Wroclaw Para Birimi

Wroclaw Polonya toprağı olup Polonya Zlotisi para birimini kullanmaktadır. 1TL yaklaşık olarak 1,37 Polonya Zlotisi’ne karşılık gelmektedir.

Wroclaw Resmi Dili

Şehir Polonya’nın güneybatısında kalan Silesya eyaletinde bulunmaktadır. Bölgede resmi dil ülkenin de resmi dili olan Lehçe’dir. Bunun yanında bölge Alman ve Çek bölgelerine yakınlığı sebebiyle Almanca ve Çekçe bilen nüfus da fazladır.

Wroclaw Saat Farkı

Wroclaw (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Wroclaw Türkiye’den 1 saat geride bulunmaktadır.

Wroclaw Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 7oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 635,759 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) /İklim: Sıcak Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün