Google+

Wroclaw

Wroclaw - : - / -
--℃
1 PLN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 635,759 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) /İklim: Sıcak Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

city-178-1104.jpg

Şehrin diğer bilinen adıyla Vratislavia veya Breslav, Polonya’nın Silesya bölgesinde tarihi kimliğe sahip bir yerleşim yeridir. Şehir 1000 yıllarında Piast Hanedanlığı tarafından bölgenin fethiyle kurulmuştur. Bu tarihten sonra ehir hızlı bir şekilde ticaret merkezi olmaya başmıştır ve Wyspa Piaskowa (Kum Adası) tarafına doğru genişlemiştir. 11. yüzyıl başında şehirde 1000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Sırasıyla Bohemyalılara ve tekrardan Polonya Krallığı’na, sonrasında ise Silesya Düklüğü’ne geçen şehir, 1241 yılında Moğollar tarafından yıkılmıştır. Şehir sonraları Almanlar tarafından tekrardan dolmaya başlamıştır. Konumu itibariyle etnik grupların ve ülkelerin kesişme noktasında olan şehir çok kültürlü bir bölgedir, dinamik yapısıyla hızlı değişimler göstermektedir. Ardından 16. yüzyılın Avrupa’daki en büyük gücü olan Habsburg Hanedanlığı’na geçen Silesya bölgesi ve Breslav (Wroclaw) Protestanlığa geçmeye başlamış, fakat Hanedanlık tarafından Mohaç Savaşı sırasında bölgede konakladığı için Protestan kalmalarına izin verilmiştir. Daha sonraki 30 yıl savaşlarında bölge büyük zorluklar çekmiştir.

Habsburg Hanedanlığı döneminde şehrin Alman nüfusunda artış Leh nüfusunda düşüş görülmüştür. Çoğu Leh kökenli insan bu dönemde Almanlaşmıştır. Sonraları Prusya Krallığı’na bağlanan Wroclaw Almanya İmparatorluğu döneminde nüfus olarak büyük artış yaşamıştır. 1871 yılında 208,000 olan nüfus, 1910 yılında 512,000 kişiye çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası nüfusunun çok ulusluluğu ve Çekler – Polonyalılar – Almanlar tarafından paylaşılamaması nedeniyle oldukça zor zamanlar geçirmiştir. Sonunda Silesya ve Wroclaw, 2. Dünya Savaşı sonrası Polonya topraklarına katılmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Görülmesi gereken diğer yerler

Centennial Hall, Wroclaw Fountain, Wroclaw Hayvanat Bahçesi, Neon Side, Wiezienna, Tuz Meydanı (Plac Solny)

Wroclaw Polonya’ın güneybatısında bulunan Silesya topraklarında bulunmaktadır. Şehir Oder Nehri üzerinde kurulmuşur. Bir Orta Avrupa ülkesi olan Polonya kenti olarak Baltık Denizi’ne 350 kilometre uzaklıkta, Polonya ve Çek Cumhuriyeti arasında sınır kabul edilen Sudete Dağları’na 40 kilometre mesafededir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Wroclaw Orta Avrupa’da bulunmasına rağmen karasal iklimin sert koşullarını hissetmemektedir. Kentte yıl içinde düzenli yağışlar görülür. Bunun yanında kış aylarında kar görülmesi olasıdır. Fakat sıcaklık kış aylarında ortalama 3 dereceyi ve yaz aylarında 30 dereceleri görmektedir. Kenti ziyaret etmek için en doğru zaman aralığı mart ve ekim arası dönemdir.

Türkiye ile Polonya arasında sıklıkla kullanılan uçuş güzergâhı İstanbul – Varşova arasındadır. Haftanın neredeyse her günü düzenlenen uçuşlarla iki ülke birbirine bağlanır ve fiyatlar diğer Avrupa ülkelerine olduğu gibi ucuzdur. Wroclaw’a ulaşmak için Varşova eksenli aktarmalar yapılması doğru olacaktır.

Wroclaw, Polonya’nın diğer illeri gibi Batı Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz bir ülkedir. Konaklama ücretleri de gayet uygun olan Wroclaw’da ucuz hosteller 25 liradan başlar ve orta ölçekli oteller 100 lira civarında bulunabilir. Şehrin merkezinde yer alan kaliteli hostellerden bir kaçına örnek vermek gerekirse; Hostel Babel, Chopper Hostel ve The One Hostel tercih edilebilirliği oldukça yüksek ve temiz mekanlardandır. Otel olarak Hotel Europejski ve Nowa Apartments uygun konumu ve fiyatlarıyla önerilebilecek iki doğru konumdur.

grunwaldzki-bridge1.jpg

Wroclaw’da eski şehir yaya olarak gezilebilir, bunun yanında kentin geneli bisiklet kullanımına oldukça müsaittir. Fazla geniş bir alana yayılmayan şehir merkezi ve eski şehir kısa yürüyüş mesafesi genişliğindedir. Bunun yanında toplu taşıma kullanımı şehrin diğer kısımlarına ulaşmak adına gerekli olacaktır. Tramvay ve otobüs hatları şehrin her noktasına sizi ulaştırabilecek kapasitede ve kullanışlılıktadır. Bilet alımı ve doldurma işlemi ise nakit para dışında kredi kartı ile mümkün olabilmektedir.

20. yüzyıla kadar tarım kültürüyle geleneksel mutfağını oluşturmuş Silesya bölgesi sonraları yavaş yavaş etli yemeklere adapte olurlar. Bugünlerde yerel yemeklerinin yanında Wroclaw şehrinde çokça İtalyan mutfağı ve göçmen sayısının artmasıyla Kore mutfağı da görülebilir. Yerel yemeklerinden birkaçı şunlardır: Zymla ismiyle anılan bölgesel ekmekleri, Kluski Slaskie denilen patatesli yuvarlak börekleri, schlesisches himmelreich (Silesya Cenneti) denilen domuz etiyle hazırladıkları yemekleri hayli lezizdir. Patates, havuç, bezelye ve domuz köftesinden oluşan szalot, oldukça ağır ile ilginç bir sosis türü olan, domuz kanı ve iliğinden hazırladıkları sosis türü kaszankal şehrin mutfağını oluşturan başlıca tatlardır.

Popüler restoranlar

Bar Mis: Eski süt barlarından günümüze kalan bir yer olan Bar Mis, ucuz ve çeşitli yerli lezzetleri tadabileceğiniz bir konum. Öğrenci ve üniversite hocalarıın mekânı olan bu yere göz atabilirsiniz.

Kurna Chata: Silesya ve Leh kültürüne dair güzel yemeklerin bulunabileceği Restoran kıvamında hoş bir dizaynı olan bu restoran denenmeli. Bira ve Şarap listeleri göz doldurur.

Diğer restoranlar: Sawara Gyros, Bar Mewa, Mutlifood STP, Figa, Nalanda, Gruzinskie Chaczapuri, Masala Grill & Bar,Ke Bistrot Parisien, Piwnica Swidnicka

Bahşiş

Wroclaw hem öğrenci kenti hem de turist çeken bir bölge olarak bahşiş konusunda rahat davranabileceğiniz bir yerdir. İsteğinize göre bahşiş verebilirsiniz. Ödenilen ücretin yüzde 10’u yeterli bir bahşiş miktarı olacaktır.

Bir Orta Avrupa kenti olarak Wroclaw farklı içki çeşitleri bulabileceğiniz bir konumdur. Öğrencileriyle ünlü bu şehirde gece hayatı doğru noktalar bilindiğinde oldukça eğlenceli geçecektir. Latin ritminin hâkim olduğu Casa de la Musica, mafyavari bir tasarımı olan Speakeasy, öğrencilerin ana mekanlarından biri olan Wienzienna Pub, yerel Leh biralarını bulabileceğiniz Setka bu eğlenceli mekanlardan birkaçıdır.

Wroclaw İyi Bira Festivali

Wroclawski Festiwal Dobrego Piwa ismiyle anılır ve mayıs ayının ikinci haftasında 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle yerel biraların tadımı gerçekleştirilir.

Teşekkürler Jimi Festivali

21853424.jpg

Şehrin ilginç etkinliklerinden biri olan Jimi Hendrix festivali birçok gitaristin buluşarak Jimi Hendrix şarkısı olan Hey Joe’yi çalmasıyla kutlanır. Bu etkinlik bir Guinnes rekoru barındırmaktadır.

Uluslararası Wratislavia Cantans Festivali

Oldukça meşhur bir klasik müzik festivali olan Wratislavia Cantans Eylül ayının ortalarında düzenlenir. Festival boyunca çeşitli merkezlerde oratoryo, cantat ve oda ortestrası eserleri çalınır.

Eski Şehrin merkezinde yer alan Market Meydanı’nda (Rynek) Wroclaw’ı hatırlatacak hediyelik eşyalar bulmak mümkün olacaktır. Bunun yanında içki, bölgenin önemli yapılarının resimleri, yerel şarküteri ürünler ve yerel kıyafetler bu meydanda bulunabilir. Rynek dışında Eski Şehir’de gezilebilecek mekânlara örnek olarak Glaeria Domonikanska, Galeria Wnetrz Domar ve Galeria Handlowa Sky Tower modern alışveriş konumlarından birkaçıdır.

Wroclaw (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Wroclaw Türkiye’den 1 saat geride bulunmaktadır.

Wroclaw Polonya toprağı olup Polonya Zlotisi para birimini kullanmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 1,37 Polonya Zlotisi’ne karşılık gelmektedir.

Şehir Polonya’nın güneybatısında kalan Silesya eyaletinde bulunmaktadır. Bölgede resmi dil ülkenin de resmi dili olan Lehçe’dir. Bunun yanında bölge Alman ve Çek bölgelerine yakınlığı sebebiyle Almanca ve Çekçe bilen nüfus da fazladır.

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

embassy.warsaw@mfa.gov.tr

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

· Paskalya Yortusu

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Anayasa Günü (3 Mayıs)

· İsa Bedeni Yortusu (Mayıs / Haziran)

· Dini Bayram (Miraç Günü) (15 Ağustos)

· Dini Bayram (Azizler Günü) (1 Kasım)

· Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

· Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999 - 112

Yangın: 998 - 112

Polis: 997 - 112

Polonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizeye tabi tutmaktadır. Ülkenin kendi vizesini almak mümkünken, Shengen Bölgesi’ne dâhil olan Polonya’ya girebilmek için herhangi bir ülkeden Shengen vizesi alınması yeterli olacaktır.