Wroclaw’da Gezilecek Yerler

Görülmesi gereken diğer yerler

Centennial Hall, Wroclaw Fountain, Wroclaw Hayvanat Bahçesi, Neon Side, Wiezienna, Tuz Meydanı (Plac Solny)

Eski Şehir (Stare Miasto)

untitlead-a1a.jpg

Tarihi bir şehir olan Wroclaw, eski kentlerde bulunan geniş Market alanına sahiptir. Rynek adıyla bilinen Market Meydanı Avrupa’nın en büyük alanlarındandır. Tarihi binalar ile çevrili bu meydanda her an bir kültür aktivitesiyle karşılaşılabilir. Restoranlar ve tarihi alışveriş mekanları bu meydanda bulunur. Bunun yanında tarihi belediye binası Ratusz gotik yapısıyla şehrin sembol inşasıdır. 13. yüzyıl ürünü olan bu eser zamanla geliştirilerek büyümüş ve bugünkü halini almıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan az hasarla kurtulan bina şimdilerde Burjuva Sanat Müzesi’dir. Eski Şehirde John ve Margaret Evleri olarak bilinen (Jas i Malgosia) ikiz evlerini kesinlikle görmek gerekir. Diğer adıyla Hansel ve Gretel Evleri olan bu binalar 1400’lü yıllardan bugüne kalan tek çift eserdir.

Palac Krolewski isimli Kraliyet Sarayı eski şehirin güneyinde kalan Barok bir eserdir. 1717 yılında Avusturyalılar tarafından inşa edilmiş ve Prusya’nın ünlü kralı Büyük Frederick’in kullandığı bir ikametgah olmuştur. Almanların meşhur demir haç nişanı 1813 yılında burada doğmuştur. Bugünlerde Müze olarak kullanılmaktadır.

Şehir Merkezi (Srodmiescie)

Wroclaw’ın merkezinde bulunan en eski yapı 900’lü yıllardan kalma Katedral Adası’dır (Ostrow Tumski). Oder Nehri üzerinde olan bu adada St. John Katedrali’nin yanında birçok kilise bulunmaktadır. Bunun yanında 1889’da inşa edilen Tumski Köprüsü metal yapısıyla Ada’yı şehirle bağlar. Bu köprü aşıkların uğrak noktasıdır, kilit bağlama geleneği Tumski Köprüsü için de geçerlidir. Köprünün hemen yanında Kum Adası (Wyspa Piaskowa) bulunmaktadır. Kum Adası’nda Wroclaw Üniversitesi’nin kütüphanesi ve St. Mary kilisesi yer alır.