Şirin ve Yeşil Bir Şehir: Wroclaw

Wroclaw, Polonya'nın en şirin ve yeşil şehirlerinden biri... Ayrıca üniversite şehri ve cüceler şehri diye de anılıyor. Hep öğrenci ve genç insanlar var şehirde. Ankara'dan Münih'e 2,5 saate, oradan da Wroclaw'a Münih üzerinden uçakla 1 saate geçtik. Türkiye ile 1 saatlik zaman farkı var. Polonyalılar, Türkiye'yi çok seviyor. Havaalanında tanıştığımız Polonyalı ailenin üzerinde Ayyıldızlı bayrağımızı ve Atatürk baskılı tişörtleri görünce çok şaşırdık : ) İnşallah oraya giden ülkemiz insanları bu olumlu bakışı kirletmezler ve bu kredi ile ülkemiz, milletimiz ve dinimiz güzelce tanıtılabilir.

Şehirde Euro kullanılmıyor. Avrupa'ya göre ucuz olan Polonya'nın para birimi Zloty. 1 Euro = 4.1 Zloty, 1 TL = 1,45 Zloty (21 Mayıs 2014 tarihinde) değerinde. Şehirdeki halk İngilizce bilmiyor. Lehçe dilini konuşuyor ve yazıyorlar. Ancak üniversite öğrencisi çok ve onlar İngilizce konuşuyor. İngilizceniz varsa onlarla kolayca anlaşabilirsiniz. Ayrıca Erasmus programı ile gelmiş Türk öğrenciler de çok var. Wroclaw’da gezilecek yerlerin başında; şehir meydanındaki Gotik tarzı şirin binalar, tarihi yapılar, cüce heykelleri, özellikle kilitli köprü başta olmak üzere şehirdeki birçok köprü, botanik park, hayvanat bahçesi, çarşılar, üniversite alanı vb. bulunmaktadır.

Şehir meydanı dinlenip etrafın seyredilebileceği güzel restoranlarla çevrili bir mekân. Ayrıca Belediye Sarayı, St. John Katolik Kilisesi ve şehrin her tarafında 200 den fazla bulunan cüce heykeli de ilginç manzaralardan. Cüce heykelleri komünizm dalgasının geldiği dönemlerde “turuncu” lakaplı komünizmi destekleyen bir grubun bir anısı olarak kalmış. Çok komik ve ilginç bulunuyorlar : ) Komünizm şehirdeki yapılarda da kendini hissettirmiş.

Şehrin birçok yerinde ücretsiz internet var. Bu uygulamadan çok memnun kaldığımı söylemeliyim. Umarım en kısa zamanda bizim ülkemizde de olur. Şehrin çok büyük bir hayvanat bahçesi ve botanik parkı var. Japon bahçesi ve botanik parka mutlaka gidilmesini tavsiye ederim. 18.00'de kapanan botanik bahçesinden çıkmak istemeyeceksiniz. Çok huzur verici. Şehir 21.00'den sonra ıssız oluyor. Aileler için sıkıntılı olabilir. Güvenlik problemi olacağını düşünmüyorum ancak sarhoşlar çok var. Diğer birçok ülkede olduğu gibi burada da tuvaletlerde temizlik için su bulunmuyor.

Eğer helal yemek hassasiyetiniz varsa "Sevi Kebab" ve "Kebap King" gibi Türk ve Suriye restoranlarının yanında, meyve, sebze, balık ve vejeteryan yemeği (böyle deyince hayvansal hiçbir şey kullanmıyorlar) yiyebilirsiniz. Ülkenin % 90'ının dini inancı koyu Katolik. Üniversite, şehri ikiye ayıran nehir üzerindeki adada bulunuyor. 

Bu küçük şehirdeki üniversitenin mekanı bile Türkiye üniversitelerinin mekanlarından daha düzenli. Her yer yemyeşil, öğrencilerin gezip eğlenebileceği çok alan var. Özellikle Botanik Parkı çok beğendim. Genel olarak Wroclaw çok şirin ve yeşil bir şehir. Herkese fırsatı varsa bu güzel şehri gidip görmesini tavsiye ederim.

Sevgilerle...

Funda ÇATALBAŞhayatimyolculuk.blogspot.com.tr

funda çatalbaş

Yazar Hakkında

funda çatalbaş

Yüksek şehir plancısıyım. Gezmek ve araştırmak hayatımın parçası..