Google+

Arama formu

Gdansk

Gdansk Mutfağı
Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri...
Devamı oku
Gdansk Gece Hayatı
Gdansk’ın muhteşem bir gece hayatı vardır. Sayısız bar ve pub’ın...
Devamı oku
Gdansk’ta Alışveriş
Gdańsk dünyanın kehribar başkenti olarak anılır. Yarı değerli bir taş...
Devamı oku
Gdansk Festivaller
Bahar Festivali (Nisan) Şehir Festivali (Mayıs) Opera Festivali (...
Devamı oku
Gdansk Resmi Tatiller
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Gdansk Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdańsk Pomeranya Voyvodalığı’...
Devamı oku
Gdansk İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Gdansk Nerededir?
Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdańsk Pomeranya Voyvodalığı’nın...
Devamı oku
Gdansk Vize İşlemleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gdansk’a gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
 Gdansk Para Birimi
Polonya sınırları içerisinde yer alan Gdansk’ın para birimi Polonya...
Devamı oku
Gdansk Resmi Dili
Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir....
Devamı oku
Gdansk Saat Farkı
Gdansk (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
Türkiye Gdansk Dış Temsilcilikleri
VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA...
Devamı oku
 Gdansk Ne Zaman Gidilir?
Gdańsk şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1...
Devamı oku
Gdansk’a Nasıl Gidilir?
Gdansk’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak başkent...
Devamı oku
Gdansk’ta Nerede Kalmalı?
Şehrin uzun süredir aynı yerde bulunan köklü yerel otelleri vardır. Ekim...
Devamı oku
Gdansk Şehir İçi Ulaşım
Gdańsk'ın şehir merkezi bir haylü küçüktür ve tamamen yaya olarak...
Devamı oku
Gdansk’da Gezilecek Yerler
Mimarisiyle öne çıkan şehirde turist çekim merkezlerinin çoğu Ulica...
Devamı oku

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 PLN=0.00
 • Priz Tipi
  Type C250V - 2.5 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca -1℃
  Şub -1℃
  Mar 1℃
  Nis 5℃
  May 11℃
  Haz 14℃
  Tem 16℃
  Ağu 16℃
  Eyl 12℃
  Eki 7℃
  Kas 2℃
  Ara ---℃
 • Kısa Kısa

   

  Nüfus: 461 489 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Gdansk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14-07-2012.jpg

Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdańsk Pomeranya Voyvodalığı’nın da merkezidir. Pomeranya Voyvodalığı, ülkenin temel liman bölgesi olmakla beraber ayrıca en büyük dördüncü metropol bölgesidir. Baltık Denizi kıyısındaki Gdansk Körfezi’nin güney ucunda yer alan şehir, komşu Gdynia şehri, kaplıca merkezi olan Sopot kasabası ve civardaki banliyo yerleşmeleri ile birlikte Tricity metropolitan bölgesini oluşturur. Şehrin karmaşık bir tarihi vardır. Bir dönem Polonya, bir dönem Prusya hakimiyetinde kalmış, özerk ve bağımsız olduğu dönemler olmuştur. Bu tarihi çeşitlilik şehrin mimari yapısına da yansımıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nda büyük oranda tahrip olan şehir savaşın ardından başarılı bir biçimde ve neredeyse bütünüyle yeniden yapılmıştır ve Avrupa’nın en güzel liman şehirlerinden biri haline getirilmiştir. Günümüzde ise şehir tarihi merkezinin güzelliği, muhteşem müzeleri ve geniş plajlarıyla turistlerin gözdesi olan destinasyonlardan biridir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DvsyCkPgw7w

Gdansk’da Gezilecek Yerler

Mimarisiyle öne çıkan şehirde turist çekim merkezlerinin çoğu Ulica Długa (Uzun Cadde) ve Długi Targ (Uzun Pazar) civarında bulunmaktadır.

Długi Targ

Długi Targ (Uzun Pazar) tamamıyla yayalaştırılmış bir meydandır ve etrafı 17. yüzyıldan kalma binalarla süslüdür. İki ucunda Barok tarzda inşa edilmiş şehir kapıları vardır. Şehrin bu bölümüne Kraliyet Yolu adı verilir. Bu ismi geçmiş yıllarda şehri ziyaret eden kralların bu kapılardan geçen kortejlerle şehre girmesi adetinden dolayı almıştır. Şehrin ana turist çekim merkezidir.

Gdansk lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartments Długa, Apartament przy Starówce, Bursztynek Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartament La Plaza Stare Miasto, Apartamenty Apartinfo Old Town gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartament Gdansk City przy Manhattanie, Apartament Hanza, Noclegi w Gdańsku otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gdansk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Golden Gate

1612–14 yılları arasında inşa edilen Altın Kapı, 13. yüzyıldan kalma Gotik yapıdaki halefi Brama Długouliczna’nın (Uzun Cadde Kapısı) yerinde yükselmektedit. Uzun Cadde’nin sonunda yer alan yapı eski şehrin sınırlarını çizrn kapılardan biridir.

Green Gate

Polakçada Brama Zielona denilen Yeşil Kapı şehrin en kayda değer turist çekim merkezlerinden biridir. Uzun Pazar (Długi Targ) ve Motława Nehri’nin arasında yer alıt. Altın Kapı ve Highland Kapısı ile birlikte Uzun Cadde ve Uzun Pazar bölgesini çevreler kraliyet kortej yolunu oluşturur.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gdansk Nerededir?

Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdańsk Pomeranya Voyvodalığı’nın da merkezidir. Pomeranya Voyvodalığı, ülkenin temel liman bölgesi olmakla beraber ayrıca en büyük dördüncü metropol bölgesidir. Baltık Denizi kıyısındaki Gdansk Körfezi’nin güney ucunda yer alan şehir, komşu Gdynia şehri, kaplıca merkezi olan Sopot kasabası ve civardaki banliyo yerleşmeleri ile birlikte Tricity metropolitan bölgesini oluşturur.

Geolocation

 Gdansk Ne Zaman Gidilir?

Gdańsk şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1 seviyesine düşer yazın ise 25-30 derece seviyesinde seyreder. İklimler arası geçişler keskindir, dört mevsim yaşanmaktadır.

Gdansk’a Nasıl Gidilir?

Gdansk’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak başkent üzerinden aktarmalı olarak Gdansk hava alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle ulaşım mümkündür.

Gdansk’ta Nerede Kalmalı?

Şehrin uzun süredir aynı yerde bulunan köklü yerel otelleri vardır. Ekim-nisan döneminde yani yüksek sezon dışında uygulanan indirimlerle beraber uygun konaklama seçenekleri söz konusudur. Yatak kapasitesi geniş şehirde her zaman konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Otellerin neredeyse tamamı şehir merkezinde bulunur.

Gdansk Şehir İçi Ulaşım

Gdansk_PESA_Swing_1026.jpg

Gdańsk'ın şehir merkezi bir haylü küçüktür ve tamamen yaya olarak gezilebilmektedir. Görülecek yerlerin tamamına bu yöntemle ulaşabilirsiniz. Şehrin gelişmiş ve iyi çalışan bir toplu taşıma ağı da vardır. ZTM Gdańsk adı verilen merkezi toplu taşıma sistemi banliyölere de yolcu taşımaktadır.

Gdansk Mutfağı

Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri, mutfağında da görülür. Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus etkileri içeren, hatta Rönesans saraylarının seçkin mirasını yaşatan Polonya mutfağında, Türk damak zevkine çok yakın lezzetleri de bulmak mümkündür. Lahana ve patates, Polonya menülerinin önde gelen malzemeleri arasında yer alıyor. Belirgin bir şekilde, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında aslında av etleri, kümes hayvanları, (özellikle ördek ve domuz eti), balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzelerin yeri de yadsınmayacak kadar önemli. Patates ise kızartma, püre ya da haşlama versiyonlarıyla Polonya mutfağı menülerinin asli garnitürüdür diyebiliriz.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, pierogidir. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan piruhiye benzeyen pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir. Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçasıdır. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası barszcz ve makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası rosoldur.

Popüler restoranlar

Velevetka, Gospoda Pod, Tawerna Mestwin, Kresowa, Metamorfoza.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Gdansk Gece Hayatı

Gdansk’ın muhteşem bir gece hayatı vardır. Sayısız bar ve pub’ın yanısıra gece yarısından sonra çoğu restoran da kulübe dönmektedir. Barlar ve publar genellikle tarihi binaların alt kaltlarında yer alır. Gdansk gece hayatını oluşturan mekanlar resmi ve şık bir tarza sahiptir. Bu da cazibelerine cazibe katar.

Gdansk Festivaller

Bahar Festivali (Nisan)

Şehir Festivali (Mayıs)

Opera Festivali (Haziran)

Heineken Müzik Festivali (Temmuz)

Shakespeare Festivali (Ağustos)

Gdansk’ta Alışveriş

Gdańsk dünyanın kehribar başkenti olarak anılır. Yarı değerli bir taş sayılan kehribarın en yoğun oranda çıkarılıp işlendiği şehirdir. Dolayısıyla şehrin hediyelik eşya dükkanlarından bu taştan yapılmış mücevherden satranç takımına sayısız obje bulabilirsiniz. Buradan sevdiklerinize getirebileceğiniz en muhteşem hediye kehribar olacaktır.

Gdansk Saat Farkı

Gdansk (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

 Gdansk Para Birimi

Polonya sınırları içerisinde yer alan Gdansk’ın para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Gdansk Resmi Dili

Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

Türkiye Gdansk Dış Temsilcilikleri

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

embassy.warsaw@mfa.gov.tr

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

Gdansk Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Gdansk İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Gdansk Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gdansk’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.