Google+

Gdansk

Gdansk - : - / -
--℃
1 PLN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon1℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon14℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon7℃
 • Kasweather-icon2℃
 • Araweather-icon---℃
  Nüfus: 461 489 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

14-07-2012.jpg

Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdańsk Pomeranya Voyvodalığı’nın da merkezidir. Pomeranya Voyvodalığı, ülkenin temel liman bölgesi olmakla beraber ayrıca en büyük dördüncü metropol bölgesidir. Baltık Denizi kıyısındaki Gdansk Körfezi’nin güney ucunda yer alan şehir, komşu Gdynia şehri, kaplıca merkezi olan Sopot kasabası ve civardaki banliyo yerleşmeleri ile birlikte Tricity metropolitan bölgesini oluşturur. Şehrin karmaşık bir tarihi vardır. Bir dönem Polonya, bir dönem Prusya hakimiyetinde kalmış, özerk ve bağımsız olduğu dönemler olmuştur. Bu tarihi çeşitlilik şehrin mimari yapısına da yansımıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nda büyük oranda tahrip olan şehir savaşın ardından başarılı bir biçimde ve neredeyse bütünüyle yeniden yapılmıştır ve Avrupa’nın en güzel liman şehirlerinden biri haline getirilmiştir. Günümüzde ise şehir tarihi merkezinin güzelliği, muhteşem müzeleri ve geniş plajlarıyla turistlerin gözdesi olan destinasyonlardan biridir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DvsyCkPgw7w

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mimarisiyle öne çıkan şehirde turist çekim merkezlerinin çoğu Ulica Długa (Uzun Cadde) ve Długi Targ (Uzun Pazar) civarında bulunmaktadır.

Długi Targ

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Długi Targ

Długi Targ (Uzun Pazar) tamamıyla yayalaştırılmış bir meydandır ve etrafı 17. yüzyıldan kalma binalarla süslüdür. İki ucunda Barok tarzda inşa edilmiş şehir kapıları vardır. Şehrin bu bölümüne Kraliyet Yolu adı verilir. Bu ismi geçmiş yıllarda şehri ziyaret eden kralların bu kapılardan geçen kortejlerle şehre girmesi adetinden dolayı almıştır. Şehrin ana turist çekim merkezidir.

-

Gdansk lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Bursztynek Apartment, Apartamenty Waterlane, Apartament Meiguan. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartament na Gdańskiej Starówce, Hostel4u gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Marina Residence, Chełmski Zakątek, Veranda Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gdansk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Golden Gate

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Golden Gate

1612–14 yılları arasında inşa edilen Altın Kapı, 13. yüzyıldan kalma Gotik yapıdaki halefi Brama Długouliczna’nın (Uzun Cadde Kapısı) yerinde yükselmektedit. Uzun Cadde’nin sonunda yer alan yapı eski şehrin sınırlarını çizrn kapılardan biridir.

-
Gdansk şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Özel Havaalanı Transferi: Gdansk Havaalanı'ndan Otele (39.5 €), Walking Tour Gdansk Eski Kent 2 saatlik (123.18 €), Gdansk: 3 Saatlik Bira Tatma Gezisi - Yeni Bir Tarz Pub Crawl (62.45 €), Kashubian İsviçre 1 Gün Private Tour (293.25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Green Gate

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Green Gate

Polakçada Brama Zielona denilen Yeşil Kapı şehrin en kayda değer turist çekim merkezlerinden biridir. Uzun Pazar (Długi Targ) ve Motława Nehri’nin arasında yer alıt. Altın Kapı ve Highland Kapısı ile birlikte Uzun Cadde ve Uzun Pazar bölgesini çevreler kraliyet kortej yolunu oluşturur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdańsk Pomeranya Voyvodalığı’nın da merkezidir. Pomeranya Voyvodalığı, ülkenin temel liman bölgesi olmakla beraber ayrıca en büyük dördüncü metropol bölgesidir. Baltık Denizi kıyısındaki Gdansk Körfezi’nin güney ucunda yer alan şehir, komşu Gdynia şehri, kaplıca merkezi olan Sopot kasabası ve civardaki banliyo yerleşmeleri ile birlikte Tricity metropolitan bölgesini oluşturur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Gdańsk şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1 seviyesine düşer yazın ise 25-30 derece seviyesinde seyreder. İklimler arası geçişler keskindir, dört mevsim yaşanmaktadır.

Gdansk’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak başkent üzerinden aktarmalı olarak Gdansk hava alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle ulaşım mümkündür.

Şehrin uzun süredir aynı yerde bulunan köklü yerel otelleri vardır. Ekim-nisan döneminde yani yüksek sezon dışında uygulanan indirimlerle beraber uygun konaklama seçenekleri söz konusudur. Yatak kapasitesi geniş şehirde her zaman konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Otellerin neredeyse tamamı şehir merkezinde bulunur.

Gdansk_PESA_Swing_1026.jpg

Gdańsk'ın şehir merkezi bir haylü küçüktür ve tamamen yaya olarak gezilebilmektedir. Görülecek yerlerin tamamına bu yöntemle ulaşabilirsiniz. Şehrin gelişmiş ve iyi çalışan bir toplu taşıma ağı da vardır. ZTM Gdańsk adı verilen merkezi toplu taşıma sistemi banliyölere de yolcu taşımaktadır.

Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri, mutfağında da görülür. Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus etkileri içeren, hatta Rönesans saraylarının seçkin mirasını yaşatan Polonya mutfağında, Türk damak zevkine çok yakın lezzetleri de bulmak mümkündür. Lahana ve patates, Polonya menülerinin önde gelen malzemeleri arasında yer alıyor. Belirgin bir şekilde, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında aslında av etleri, kümes hayvanları, (özellikle ördek ve domuz eti), balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzelerin yeri de yadsınmayacak kadar önemli. Patates ise kızartma, püre ya da haşlama versiyonlarıyla Polonya mutfağı menülerinin asli garnitürüdür diyebiliriz.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, pierogidir. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan piruhiye benzeyen pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir. Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçasıdır. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası barszcz ve makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası rosoldur.

Popüler restoranlar

Velevetka, Gospoda Pod, Tawerna Mestwin, Kresowa, Metamorfoza.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Gdansk’ın muhteşem bir gece hayatı vardır. Sayısız bar ve pub’ın yanısıra gece yarısından sonra çoğu restoran da kulübe dönmektedir. Barlar ve publar genellikle tarihi binaların alt kaltlarında yer alır. Gdansk gece hayatını oluşturan mekanlar resmi ve şık bir tarza sahiptir. Bu da cazibelerine cazibe katar.

Bahar Festivali (Nisan)

Şehir Festivali (Mayıs)

Opera Festivali (Haziran)

Heineken Müzik Festivali (Temmuz)

Shakespeare Festivali (Ağustos)

Gdańsk dünyanın kehribar başkenti olarak anılır. Yarı değerli bir taş sayılan kehribarın en yoğun oranda çıkarılıp işlendiği şehirdir. Dolayısıyla şehrin hediyelik eşya dükkanlarından bu taştan yapılmış mücevherden satranç takımına sayısız obje bulabilirsiniz. Buradan sevdiklerinize getirebileceğiniz en muhteşem hediye kehribar olacaktır.

Gdansk (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Polonya sınırları içerisinde yer alan Gdansk’ın para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

embassy.warsaw@mfa.gov.tr

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gdansk’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.