Piazza Navona Meydanı

1

Roma'nın en haraketli ve en ünlü meydanlarından biri olan Piazza Navona Meydanı, eski bir stadyum görünümünde inşa edilmiştir. Meydan Romalılar döneminde 30 bin kişilik bir stadyum olarak kullanılmıştır. Yapım tarihi M.S 1. yüzyıla dek uzanan meydan, mimari açıdan etileyici dört çeşmesi, restoranları, kafeleri ve barok mimarinin en güzel örneklerini sunan binalarıyla eşsizdir. Piazza Navona Meydanı, Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. 

Meydanlar şehri Roma'nın her biri ayrı güzellikteki meydanlarının kendine özgü hikayeleri de ilgi çekicidir. Ne de olsa Roma mitolojisi ve sanatın en çok kök saldığı şehirdeyiz. Piazza Navona Meydanı'nın Borromini ve Bernini'nin rekabetini sembolize ettiği söylenir. Çünkü Bernini nehir tanrıları ile paganizmi ön plana çıkarırken Borromini meydanda kilise ile Hıristiyanlığı yansıtmaktadır. Barok mimarisinin baş yapıtı olarak kabul edilen bu meydanda Dört Nehir Çeşmesi ve tam karşısında Sant’Agnese Kilisesi barok tarzını yansıtmaktadır. Mimar Gian Lorenzo Bernini'nin Dört Nehir Çeşmesi'nin yanı sıra  meydanda Francesco Borromini ve Pietro da Cortona’nın eserleri de vardır.

2

Meydan gündüz-gece farketmeksizin her zaman çok hareketlidir. Meydanda restorantlar, barlar, gece kulüpleri ve çok sayıda kafe yer almaktadır. Sokak müzisyenleri, ressamlarla birlikte sürekli canlı kalan bir meydandır. Turistlerin olduğu kadar yerel halkında rağbet gösterdiği meydandan ayrılmak istemeyeceksiniz. 

Ulaşım: Meydana yakın bir metro durağı bulunmamaktadır. Bu nedenle otobüs kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca şehir merkezine yürürken de meydan görülebilmektedir. Meydana otobüs ile gitmek için ise 70 numaralı otobüsü kullanarak Termini durağında, 87 numaralı otobüsü kullanarak Colesseo durağında ve 492 numaralı otobüsü kullanarak Piazza Barberini durağında inilerek meydana ulaşılabilir.

Adres: 00186 Roma, İtalya

Yakınlarındaki Yapılar:Fontana dei Quattro Fiumi, Welcome to Rome, S.Maria in Vallicella