Gdansk’da Gezilecek Yerler

Mimarisiyle öne çıkan şehirde turist çekim merkezlerinin çoğu Ulica Długa (Uzun Cadde) ve Długi Targ (Uzun Pazar) civarında bulunmaktadır.

Długi Targ

d60251e5b39ce9d0ba9e62289df94381-dlugi-targ.jpg

Długi Targ (Uzun Pazar) tamamıyla yayalaştırılmış bir meydandır ve etrafı 17. yüzyıldan kalma binalarla süslüdür. İki ucunda Barok tarzda inşa edilmiş şehir kapıları vardır. Şehrin bu bölümüne Kraliyet Yolu adı verilir. Bu ismi geçmiş yıllarda şehri ziyaret eden kralların bu kapılardan geçen kortejlerle şehre girmesi adetinden dolayı almıştır. Şehrin ana turist çekim merkezidir.

Golden Gate

Zlota_Brama_w_Gdansku_2004_ubt.jpeg

1612–14 yılları arasında inşa edilen Altın Kapı, 13. yüzyıldan kalma Gotik yapıdaki halefi Brama Długouliczna’nın (Uzun Cadde Kapısı) yerinde yükselmektedit. Uzun Cadde’nin sonunda yer alan yapı eski şehrin sınırlarını çizrn kapılardan biridir.

Green Gate

322.jpg

Polakçada Brama Zielona denilen Yeşil Kapı şehrin en kayda değer turist çekim merkezlerinden biridir. Uzun Pazar (Długi Targ) ve Motława Nehri’nin arasında yer alıt. Altın Kapı ve Highland Kapısı ile birlikte Uzun Cadde ve Uzun Pazar bölgesini çevreler kraliyet kortej yolunu oluşturur.

National Museum

Muzeum_Narodowe_Gdansk_01.jpg

Gdańsk Ulusal Müzesi, Polonya Ulusal Müzeler birliğinin bir dalıdır. Eski bir Fransiskan manastırının yerinde yükselen müze 19. yüzyıldan beri daimi ve süreli sergiler yapmaktadır. Müzenin yedi bölümü bulunur: Antik Sanat, Modern Sanat, Etnoğrafya, Yeşil Kapı, Gdansk Fotoğraf Galerisi, National Anthem Müzesi ve Szlachta Gelenekleri Müzesi.

Gdansk’ta görülmesi gereken diğer yerler

St. Mary Kilisesi, Artus Court Müzesi, St. Bridget Kilisesi, Oliwa Katedrali, Tarih Müzesi.