Google+

Arama formu

Gdansk’da Gezilecek Yerler

Gdansk şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Rezerwat85, Willa Bea, Tawerna Rybaki Old Town güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment Into3City Old Town Gdansk, Ann Apartament Gdańsk, Old Town City Center. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stara Wedzarnia, BCN Waterlane, Dom & House – Old Town Waterlane gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bi-Pi Hostel, La Guitarra Hostel Gdańsk, Hostel Universus i Apartament tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gdansk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gdansk’da Gezilecek Yerler

Mimarisiyle öne çıkan şehirde turist çekim merkezlerinin çoğu Ulica Długa (Uzun Cadde) ve Długi Targ (Uzun Pazar) civarında bulunmaktadır.

Długi Targ

Długi Targ

Długi Targ (Uzun Pazar) tamamıyla yayalaştırılmış bir meydandır ve etrafı 17. yüzyıldan kalma binalarla süslüdür. İki ucunda Barok tarzda inşa edilmiş şehir kapıları vardır. Şehrin bu bölümüne Kraliyet Yolu adı verilir. Bu ismi geçmiş yıllarda şehri ziyaret eden kralların bu kapılardan geçen kortejlerle şehre girmesi adetinden dolayı almıştır. Şehrin ana turist çekim merkezidir.

Golden Gate

Golden Gate

1612–14 yılları arasında inşa edilen Altın Kapı, 13. yüzyıldan kalma Gotik yapıdaki halefi Brama Długouliczna’nın (Uzun Cadde Kapısı) yerinde yükselmektedit. Uzun Cadde’nin sonunda yer alan yapı eski şehrin sınırlarını çizrn kapılardan biridir.

Green Gate

Green Gate

Polakçada Brama Zielona denilen Yeşil Kapı şehrin en kayda değer turist çekim merkezlerinden biridir. Uzun Pazar (Długi Targ) ve Motława Nehri’nin arasında yer alıt. Altın Kapı ve Highland Kapısı ile birlikte Uzun Cadde ve Uzun Pazar bölgesini çevreler kraliyet kortej yolunu oluşturur.

National Museum

National Museum

Gdańsk Ulusal Müzesi, Polonya Ulusal Müzeler birliğinin bir dalıdır. Eski bir Fransiskan manastırının yerinde yükselen müze 19. yüzyıldan beri daimi ve süreli sergiler yapmaktadır. Müzenin yedi bölümü bulunur: Antik Sanat, Modern Sanat, Etnoğrafya, Yeşil Kapı, Gdansk Fotoğraf Galerisi, National Anthem Müzesi ve Szlachta Gelenekleri Müzesi.

Gdansk’ta görülmesi gereken diğer yerler

Gdansk’ta görülmesi gereken diğer yerler

St. Mary Kilisesi, Artus Court Müzesi, St. Bridget Kilisesi, Oliwa Katedrali, Tarih Müzesi.