Google+

Arama formu

BALTIK KIYISI, SOPOT VE GDYNIA

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Üçleme kentlerin en genci ve en küçüğü olan Sopot, Gdansk koyunda sağlık-spa ve diğer Baltık şehirlerine göre daha sıcak bir iklime sahip olduğu için plajları ile ünlü, turistik bir sahil şehri.
Gdansk

Napolyon'la beraber gelen bir eczacının yarattığı ve şifalı bir su olduğunu iddia ederek birçok hastayı iyileştirmesiyle 18.yy ortalarından itibaren şifa merkezi olarak kurulmuş. Şifa merkezi ve tatil yeri olarak ünlenmiş.
Gdansk-1

Grand ve Sheraton otelleri spa otelleri olarak deniz kenarında ve harika görünüyorlar, her ikisi de termal oteller.
Gdansk-2

Avrupa'nın en uzun ahşap iskelesi (515 m.) de Sopot'ta, oldukça geniş ve şehrin ortasında Baltık denizine uzanan bu ahşap iskele 1827 yılında yapılmış.
Gdansk-3

Ana cadde boyunca yürürken bize Barcelona’da Gaudi evini anımsatan şipşirin eğri bir bina görüyoruz.
Gdansk-4

Gdansk şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Rezerwat85, Willa Bea, Sejf House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Old Town City Center, Apartment Into3City Old Town Gdansk, Ann Apartament Gdańsk. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stara Wedzarnia, BCN Waterlane, Dom & House – Old Town Waterlane gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz La Guitarra Hostel Gdańsk, Hostel4u, Hostel Universus i Apartament tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gdansk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Orman içinde üstü açık bir opera binasında yapılan ve Eurovision yarışmasından sonra Avrupanın 2. büyük müzik yarışması elli yıldır bu kentin adını dünyaya duyurmuş. Yarışmanın ödülü de elbette kehribardan yapılmış bir figür.
Gdansk-5

GDYNIA

87 yaşında önemli bir liman şehri. Mühendis Tadeusz Wenda, Savunma Bakanlığı tarafından liman için en uygun bölgeyi saraştırıp bulmak için görevlendirilmiş, uzun tartışmalardan sonra limanın Gdynia da yapımına karar verilmiş.
Gdansk-6

Limanda demirlemiş 2 müze gemi bulunmakta, ORP Blyskawica destroyeri ve Dar Pomorza fırkateyni.
Gdansk-7

Savaş sırasında Almanlar bir liman şehri olduğu için Gdansk’dan buraya doğru ilerlemişler ve bir müddet bu şehir toplama kampı da olarak kullanılmış.


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...