Google+

BALTIK KIYISI, SOPOT VE GDYNIA

706223 Tem 2013Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar23 Tem 201370610 Yorum

Üçleme kentlerin en genci ve en küçüğü olan Sopot, Gdansk koyunda sağlık-spa ve diğer Baltık şehirlerine göre daha sıcak bir iklime sahip olduğu için plajları ile ünlü, turistik bir sahil şehri.
Gdansk

Napolyon'la beraber gelen bir eczacının yarattığı ve şifalı bir su olduğunu iddia ederek birçok hastayı iyileştirmesiyle 18.yy ortalarından itibaren şifa merkezi olarak kurulmuş. Şifa merkezi ve tatil yeri olarak ünlenmiş.
Gdansk-1

Grand ve Sheraton otelleri spa otelleri olarak deniz kenarında ve harika görünüyorlar, her ikisi de termal oteller.
Gdansk-2

Avrupa'nın en uzun ahşap iskelesi (515 m.) de Sopot'ta, oldukça geniş ve şehrin ortasında Baltık denizine uzanan bu ahşap iskele 1827 yılında yapılmış.
Gdansk-3

Ana cadde boyunca yürürken bize Barcelona’da Gaudi evini anımsatan şipşirin eğri bir bina görüyoruz.
Gdansk-4

Gdansk şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartament Meiguan, Apartament na Starówce Grobla I, Apartament Cappucino Neptun Park. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartamenty Apartinfo - Sea Side, Apartament Żabi Kruk gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Old Town Apartment, Apartament Premium Centrum, Apartament Grobla tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gdansk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Orman içinde üstü açık bir opera binasında yapılan ve Eurovision yarışmasından sonra Avrupanın 2. büyük müzik yarışması elli yıldır bu kentin adını dünyaya duyurmuş. Yarışmanın ödülü de elbette kehribardan yapılmış bir figür.
Gdansk-5

GDYNIA

87 yaşında önemli bir liman şehri. Mühendis Tadeusz Wenda, Savunma Bakanlığı tarafından liman için en uygun bölgeyi saraştırıp bulmak için görevlendirilmiş, uzun tartışmalardan sonra limanın Gdynia da yapımına karar verilmiş.
Gdansk-6

Limanda demirlemiş 2 müze gemi bulunmakta, ORP Blyskawica destroyeri ve Dar Pomorza fırkateyni.
Gdansk-7

Savaş sırasında Almanlar bir liman şehri olduğu için Gdansk’dan buraya doğru ilerlemişler ve bir müddet bu şehir toplama kampı da olarak kullanılmış.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar