Güver Uçurumu

Güver uçurumu, Antalya’ya yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan bir doğa harikasıdır. Düzlerçamı bölgesinde konumlanan 2 kilometre uzunluğunda30 metre genişliğinde ve 115 metre derinliğinde olan uçurum aslında bir kanyondur. Bitki örtüsü ile gizli bir cennet görünümünde olan Güver uçurumu ya da diğer adıyla kanyonunun, yaklaşık olarak 1 milyon yılda ve suyun kayaları aşındırması sonucu oluştuğu bilinir. Üst kısımdan seyredilebilen kanyonda maki, ardıç, meşe, pırnal meşesi, sakız, keçiboynuzu ve funda gibi ağaç ve çalı topluluklarına rastlayabilirsiniz. İçinde yürüme şansı bulunmadığı için seyretmekle yetineceğiniz büyülü güzelliğe giderken yanınızda fotoğraf makinenizi götürmenizde fayda var. Kanyonun içinden akan çayın Konyaaltı’ndan Akdeniz’e döküldüğü Güver Uçurumu Kanyonu’nu yolunuz Antalya’ya düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Güver Uçurumu Hakkında Bilgi

Güver uçurumu Antalya’da karstik kayaçlar üzerinde yer alan bir kanyondur. Traverten kayaçların alanda bolca görülebildiği kanyondan Güver Çayı, Karaman Çayı ve Gürkavak Çayı geçer. Döşemealtı platosu üzerinde konumlanan uçurum yaklaşık 300 metre yüksekliktedir.

2007 senesinden bu yana tabiat parkı olarak işlev gören alan 4.000 hektar civarındadır. Ayrıca tabiat parkıyla beraber Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasıalageyiklerin dünyada doğal olarak yaşadığı tek alan olarak kabul edilir.

Kanyonun çevresinde herhangi bir konaklama tesisi yoktur. Kanyon manzarası ise bir seyir terası ile mümkün olur. Kanyon çevresinde Akdeniz iklimi bitki örtüsü hâkimdir. Canlı çeşitliliği olarak alageyik, karaca, dağ keçisi, yaban domuzu, tilki, porsuk, tavşan, üveyik, kartal ve doğana rastlamak mümkündür.

Güver Uçurumu


Güver Uçurumu Piknik Alanı

Güver uçurumu üzerindeki seyir terasının olduğu yerde piknik alanları vardır. Manzara eşliğinde ve doğal bir atmosferde bir şeyler yemek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Uçurumun üzerinde yer alan piknik alanında zaman geçirmek yükseklik korkunuz varsa biraz endişe verici olabilir. Terasın tahta ayaklar sayesinde kayalıklardan destek aldığını hatırlatmakta fayda var.

Yazın kanyondan geçen su oldukça azalıyor hatta kuruyabiliyor. Diğer mevsimlerdeki ziyaretinizde manzaranız daha zengin olacaktır. Ancak oldukça yüksekte bulunan ve kayalıklı olan Güver Uçurumu’na yazın gittiğinizde bile üşüyebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Pikniğiniz için temkinli gitmelisiniz. Kanyonun ucundan Antalya manzarası ve deniz görmek de buraya gitmeniz için geçerli sebepler arasında bulunuyor. Çevrede mekân olmadığından piknik hazırlığınızı yaparak giderseniz sorun yaşamazsınız. 

Güver Uçurumu Etkinlikler

Yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Güver uçurumu 4 mevsim ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunuyor. Güver Uçurumu’nda balık avı, kanyondan akan çaylarda mümkün olabiliyor. Ayrıca piknik alanı kamp kurmak isteyen ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Ayrıca profesyonel dağ tırmanışları da Güver Uçurumu’nda yapılabiliyor. Farklı seyir teraslarından kanyonu seyretmek ve doğa yürüyüşü yapmak isterseniz ekipler kurularak organize edilen kanyon yürüyüşüne de katılabilirsiniz. Ekstrem sporlar ilginizi çekiyorsa dağ bisikleti turları için yine Güver uçurumunu tercih edebilirsiniz.

Güver Kanyonuna Nasıl Gidilir


Güver Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Otomobil: Güver kanyonuna gitmek için en rahat ulaşım şekli şahsi aracınız olacaktır. Antalya çıkışında Korkuteli sapağından yaklaşık 7 kilometre sonra karşınıza çıkan döner kavşakta Güver Uçurumu yön levhalarına rastlarsınız. Bu kavşaktan geri dönmeniz ve yan yola sapmanız gerekiyor. Daha sonra Düzler Çamı Millî Parkı’na giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra orman içinden yaklaşık 3,5 kilometre ilerleyerek kanyona ulaşabilirsiniz. Ancak orman yolu keyifli olduğu için aracınızı uygun bir yere park edip doğa yürüyüşü yaparak da kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya Güver Uçurumu kaç km uzaklıkta, diye soracak olursanız, kanyonun şehir merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Korkuteli yönünden kanyona gitmek isterseniz bir tabelaya rastlayamayabilirsiniz. Güver Uçurumu yol tarifi için navigasyon desteği alabilirsiniz.

Otobüs: Kanyonu ziyaret etmek için farklı bir şehirden gidecek olursanız şehirlerarası seferleri bulunan otobüs firmalarını tercih ederek Antalya merkezde bulunan garaja gidebilirsiniz. Daha sonra kanyona varabilmek için bir araç ihtiyacınız olacaktır. Yaklaşık 21 kilometre mesafe için taksiyi tercih edebilirsiniz.