Polonya Mutfağı

Polonya mutfağı Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus mutfağından etkilenmiştir. Polonya mutfağının önde gelen malzemeleri arasında lahana ve patates yer alır. Av etleri, özellikle ördek ve domuz eti olmak üzere kümes hayvanları, balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzeler mutfakta önemli bir yere sahip. Karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında patates de kızartma, püre ya da haşlama olarak geniş yer tutuyor.


Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popüler yemeği bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşidi olan Pierogi'dir. Polonya mutfağında çorba hemen hemen her öğünde önemli bir yere sahip. Yazın soğuk meyve ve sebze çorbaları, kışınsa patates ve hububatla koyulaştırılmış çorbalar tercih edilir. En bilinen çorba çeşitleri, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası olan Barszcz, çoğunlukla sosis ve patatesle birlikte servis edilen bir kış çorbası olan Żurek ve makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası Rosół'dur

Bir tür avcı yahnisi olan, lahana ya da ince doğranmış lahana turşusu katları, karışık et, av eti ve sosis kullanılan Bigos ülke mutfağının meşhur yemeklerindendir. Et ve pirinçle sarılmış bir lahana dolması olan Gołąbki de bir diğer popüler yemektir. Ekmek üzerine mantar ve eritilmiş peynirden oluşan Zapiekanka sevilen atıştırmalıklar arasında gösterilir. Badem, portakal kabuğu ve kuru üzümle yoğrulmuş tatlı katmanları arasına haşhaş tohumu serpiştirilerek yapılan Makowiec, en sevilen Polonya keklerinden biridir. Mazurek de en çok tercih edilen tatlılardan bir diğeri.
Polonya mutfağında sosisin önemli yere sahiptir. Ülke mutfağının vazgeçilmezlerinden olan kiełbasa, her türlü sosis ve sucuk için kullanılan bir kelimedir. Kielbasa’nın çeşitli türleri bulunur. Bu çeşitlerden bazıları, ince, açık havada kurutulmuş, karabiber ve bazen kimyonla tatlandırılan Kabanos, salata ve sandviçlerde sıkça kullanılan tıknaz sosis Krakowska, mercanköşk ve sarmısaklı domuz ve dana etinden yapılan tütsülenmiş sosis Wiejska, domuz ve sığır etinden yapılan ve yemeden önce pişirilen ya da kızartılan beyaz sosis Kiełbasa, bu çeşitlerin bazılarıdır.