Zakopane Genel Bilgiler / Rehber

Zakopane Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Polonya’da bulunan Zakopane çok popüler bir kış tatil beldesi, aynı zamanda yaz kaçamaklarının saklı adresidir. 1880’li yıllarda iklimsel sağlık tesisi ve kültürel bir nokta özelliği taşıyan kent o dönemden 20. yılın başlarına del birçok Polonyalı yazar ve sanatçının da uğrak noktasıdır. İklimi ve doğası kadar mimarisiyle kendine has güzellikte olan kent, Tatras Dağları’nın eteklerinde kurulu nefes kesici manzarası ile kış aylarında kayakçıların, yaz aylarında ise tırmanış ve yürüyüş sporlarıyla ilgilenenlerin favori adresidir.


 
Çevresinin güzelliğinin yanı sıra ek Zakopane, 19. yüzyılın sonlarından ve 20. yüzyılın başlarından kalma ahşap villalarının güzelliği ile de bilinmekte hatta bu tarz evlere mimaride Zakopane evleri de denmektedir. Geçmişten günümüze korunarak gelen bu evlerin bir kısmı şimdilerde müze, bazıları ise otel ya da konuk evi olarak hizmet vermektedir. Mimari açıdan bu tarzın babası olarak kabul edilen Stanisław Witkiewicz 1851 ile 1915 yılları arasında yaşamış ve ahşabı değerlendirmedeki incelikli tarzı ile adını tarihe yazdırmıştır. Bölgede inşa ettiği birkaç muhteşem ahşap villanın ilki olan Willa Koliba binası şimdi Zakopane Tarz Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Zakopane kış sporlarının oldukça geliştiği bir adrestir. Bölgede pek çok kayak merkezi bulunmakta ve özellikle bu mevsimde kent nüfusunda gözle görülür artış olmaktadır. Kasprowy Wierch, Gubałówka, Nosal, Białka Tatrzańska bunlar arasında en popüler olanlarıdır. Bir diğer popüler aktivite ise tırmanıştır. Zakopane çevresindeki pek çok noktada gerçekleştirilen aktivitelere kayıt yaptırım katılma şansınız vardır. Yürüyüşe çıkacaksanız bölgenin haritasını mutlaka edinin. Pek çok yürüyüş rotası Tatra Millî Parkı ve çevresinde konuşlanmaktadır. Fakat burası ulusal park sınırları içinde olduğundan devlet tarafından koruma altındadır. Bu da burada yürüyüşe çıktığınızda uymanız gereken katı kurallar olduğu anlamına gelmektedir. Burada dolaşırken hayvanları rahatsız etmek, dışarıdan getirdiğiniz yemekleri vermek, çöp atmak ve yüksek sesle konuşmak yasaktır.

Zakopane’ye Nasıl Gildilir? 

Zakopane’ye en ideal ulaşım yöntemi trenle yolculuktur. Zira Krakov’dan kente her gün yaklaşık beş farklı sefer düzenlenmekte ve yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Kent merkezine 500 metre uzaklıkta olan trenin duraklarından ikisinin de Varşova ve Wroclaw olduğunu düşünürsek buraya trenle ulaşım hem oldukça kolay hem de uygun fiyatlıdır. Buraya ayrıca yine Krakov üzerinden düzenli otobüs seferleri de düzenlenmektedir. Buraya ulaşımın belki en ilginç ama çekici alternatifi ise yürümektir. Tam Slovakya sınırında bulunan Zakopane’ye yaya şekilde gelmeyi tercih eden gruplarla karşılaştığınızda şaşırmayın. 

Zakopane’de Görülmesi Gereken Yerler 

Szymanowski Müzesi: Kent merkezinin yaklaşık 500 metre güneyindeki Szymanowski Müzesi, Polonyalı modern besteci Karol Szymanowski’nin (1882–1937) yaşamına ve çalışmalarına odaklanan oldukça ilgi çekici bir müzedir. Polonya dışında pratik olarak bilinmese de Szymanowski, Chopin’den sonra ülkenin en büyük ikinci bestecisi olarak kabul edilmektedir. Szymanowski’nin hayatının son dönemini geçirdiği ahşap Willa Atma binasının sonradan müzeye dönüştürüldüğü bu yerde ayrıca Szymanowski’nin müziğine adanmış düzenli piyano resitalleri de düzenlenmektedir.
 
Eski Kilise ve Mezarlığı: Bu küçük ahşap kilise ve bitişiğindeki atmosferik mezarlık, 19. yüzyılın ortalarından kalmadır. Eski Kilise, büyüleyici oymalı ahşap süslemeleri ve rengarenk vitray camları ile dikkat çekmektedir. Kilisenin hemen arkasındaki eski mezarlık, ülkenin en güzel mezarlıklarından birisi olup, bazıları devasa satranç parçalarını andıran, ahşap oyma oyulmuş bir dizi mezar taşı ile bezelidir. Ünlü Polonyalı ressam ve Zakopane Tarzı’nın yaratıcısı StanisławWitkiewicz, burada mütevazı bir ahşap mezar taşı altında gömülü.
Zakopane Stili Müzesi: Willa Koliba’da yer alan bu müze “Zakopane Tarzında” olup ünlü Polonyalı ressam ve mimar Stanisław Witkiewicz tarafından tasarlanan birkaç büyük ahşap villanın ilki olmuştur. İç mekânı da dâhil olmak üzere tamamı villa için tasarlanmış, yüksek kaliteli mobilyalar ve tekstiller ile tamamlanan bu müze hem Zakopane stiline dair dünya üzerindeki en iyi örneklerden birisi olma özelliğine sahiptir, hem de bu konuda daha kapsamlı bilgi edinmek isteyenler için rehber niteliğindedir.
 
Morskie Oko Gölü: Zakopane yakınlarındaki en popüler gezi lokasyonlarından olan bu zümrüt yeşilidağ gölü, merkezin yaklaşık 20 kilometre güneydoğusundadır. Otobüslerle gidiş imkanının bulunduğu göle merkezden ulaşım yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Otobüs yolculuğunun ardındansa dokuz kilometrelik bir tırmanış parkuru sizi bekler. Biraz zahmetli ve yorucu olmakla beraber bu yolculuğun sonunda karşılaşacağınız manzara tüm yorgunluğunuzu unutturacak cinstendir.

Zakopane ile İlgili

Editörün Kaleminden

Zakopane Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -9oC
  • Şub -9oC
  • Mar -5oC
  • Nis -3oC
  • May 1oC
  • Haz 5oC
  • Tem 7oC
  • Agu 7oC
  • Eyl 4oC
  • Eki 1oC
  • Kas -3oC
  • Ara -5oC

Kısa Kısa