Google+

Lodz

Lodz - : - / -
--℃
1 PLN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 715,360 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

24896305566_d02703fba8_b.jpg

Lodz, Polonya’daki üçüncü en büyük şehirdir. Ülkenin orta kısmında yer alan şehir Lodz Voyvodalığı’nın da merkezidir. Varşova’nın 135 km güneybatısında yer alan şehrin armasında bir bot temsil edilir. Çünkü bu arma şehrin adına atıf verir. Şehrin adı Türkçede bot anlamına gelmektedir.

Yazılı kaynaklarda ismi ilk defa 1332 yılında geçen Lodz bir zamanlar küçük bir yerleşimdi. Sosyalizm döneminde yaşadığı uzun bir bolluk ve refah sürecinden sonra, orta ve doğu Avrupa’da komünizmin yıkılmasıyla beraber bir gerileme dönemi yaşadı. Yine de şehir uluslararası arenada, dünya çapında ünlü Polonyalı yönetmenleri ve aktörleri yetiştirmiş olan sinema Lodz Sinema Okuluyla ünlüdür. Andrzej Wajda ve Roman Polanski bu okuldan mezundur. 1990 yılından önce Łódź'un ekonomisi büyük oranda tekstil endüstrisi üzerine odaklıydı. 19. yüzyılda şehirde gelişmeye başlayan bu ekonominin temel sebebi ise şehrin sularının kimyasal yapısının elverişliliğiydi. Tekstil endüstrisindeki bu büyümeden dolayı İngiltere içinde Polonya’nın Manchester’i olarak ifade edilen şehir, son dönemlerde yatırımların gerilemesiyle ekonomik olarak geri plana atılmıştır.

Tekstilden sonraki en gelişmiş endüstri sinemadır. Bu gelişim ona 'Holly-woodge' lakabını kazandırmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7TYir7xqyok


Lodz şehrin özellikle de 19. yüzyıldan kalan tarihi mirasının bir dökümünü oluşturan muhteşem mimari yapılara sahiptir. 1989 yılından kendi endüstriyel mirasını da yeniden keşfeden şehir, iki dünya savaşı arası dönemde son derece iyi korunmuş farklı mimari tarzların bir arada yükseldiği eşsiz bir örnektir.
 
 

Muzeum Sztuki

003 Kas 2016Gezilecek Yerler

Muzeum Sztuki, dünyanın ilk modern sanat müzeleri arasında yer alır. Müzenin avangart sanatla ilişkisi 1920-30 yılları arasında kendisine “a.r.” diyen bir grup radikal sanatçının o dönemin en önemli sanatçılarına ait eserleri bu müze için toplamaya başlamasıyla şekillenmiştir. Bu hareket tüm Avrupa avangardı tarafından takdir ve ilgiyle karşılanmıştır ve Fernand Leger, Max Ernst, Hans Arp ve Kurt Schwitters gibi seçkin avangartçıları eserlerini bu müzeye bağışlamaya teşvik etmiştir. Bu durum da müzenin ilk koleksiyonunun oluşturulma şekliyle müthiş ve daha önce benzeri görülmemiş türden bir dayanışma ve işbirliği modelinin sembolu haline gelmesini sağladığı gibi, müzenin benzersiz koleksiyonuyla hak ettiği ününe ün katmıştır.

Müzenin “A.R. Grup” tarafından yapılan ilk koleksiyonu avangard sanat içindeki akımları takip eder; Kübizm, Fütürizm, Konstrüktivizm, Pürizm, Neoplastisizm ve Sürrealizm ve bunun gibi...

Ziyarete ilk olarak 15 Şubat 1931 tarihinde açılan müzenin koleksiyonu o tarihten beri düzenli olarak genişlemiş ve uluslararası modern ve çağdaş sanat eserlerini de bünyesine katarak büyümüştür. Bu nedenle Muzeum Sztuki, şu an Polonya sınırları içinde bulunan en kapsamlı modern ve çağdaş sanat koleksyionuna sahip olan müze konumundadır.

Muzeum Sztuki

-

Lodz lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Loft Niezapominajka, Apartament Nykiel, Domek Podróżniczy. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartament Andrzej, Hotelik Na Zdrowiu gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Willa Marina Widzew, Focus Łódź, Boutique Hotel's I otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lodz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Piotrkowska Caddesi

003 Kas 2016Gezilecek Yerler

Piotrkowska Caddesi
Lodz şehrinin simgesi olan bu cadde şehrin merkezinde yer alır. Yaklaşık 4 km uzunluğundadır ve kuzey ve güney istikametinde dümdüz bir hat olarak Plac Wolności ve Plac Niepodległości bölgelerinin arasında uzanır. Tüm şehir tarih boyunca onun etrafında gelişmiştir. Bu gelişme modeli şehir merkezine mevcut şeklini de vermiştir. İlk başlarda sadece bir ulaşım rotası olan cadde zaman içinde şehrin temel gezilecek görülecek yeri, ticaret ve eğlence merkezi ve büyümekte olan endüstriyel yapılanmanın odak noktası haline gelmiştir. Şu anda 100’ün üzerinde pub ve restoran barındıran ve tüm Polonya’nın en uzun ve tamamiyle yayalaştırılmış caddesi olan Piotrkowska, ayrıca alışveriş yapılabilecek sayısız dükkana da ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında turistik sezonun en yüksek olduğu dönemde cadde üzerine kurulu bahçeler rengarenk peyzajlarıyla hem gözlere hem de yorulan bedenlere son derece cazip bir dinlenme noktası oluşturur. Yürüyerek ya da tramvaya binerek Trzej Fabrykanci (Üç Üretici Manufacturers), Ławeczka Tuwima (Tuwim’in Bankı) ya da 12.859 apartman bloğundan oluşan ve herbirinin üzerinde isimler yazan Pomnik Łodzian Przełomu Tysi cleci (Milenyum’un Başlangıcında Lodz Şehrinin İnsanları Anıtı) gibi mimari yapıları yakından görebilirsiniz.

 

-

Beyaz Fabrika

1003 Kas 2016Gezilecek Yerler

Beyaz Fabrika isimli bu yapı Lodz şehrinde yer alan ve klasist mimarinin nadide örneklerinden biri olarak kabul edilen eski gir tekstil fabrikası binasıdır. 1835-1839 yılları arasında inşa edilen, ev sahipliği yaptığı tekstil fabrikası Ludwik Geyer isimli Alman sanayiciye ait olan yapı, şu anda HARNAM isimli tekstil ve yerel danslar merkez müzesi olarak kullanılmaktadır. Lodz şehrine dair erken endüstriyel mimari yapıların seçkin bir örneği olan bina, şehir merkezinin güneyinde yer alan Piotrkowska Caddesi’nin güney ucunda yer alır.

19. yüzyılın ilk yarısında Rus İmparatorluğu’nun bir parçası, ondan önceki dönemde ise küçük bir kasaba olan şehir, hızlı bir ekonomik ve endüstriyel gelişim süreci yaşamıştır. Mültecilere karşı misafirperver bir politikası olan şehre, aslen Almanya’nın Saksonya bölgesinden olan Geyer, tekstil üretimi yapmak üzere gelmiştir. 1830’lardan sonra pek çok kez yeniden inşa edilmesi gereken yapı, her seferinde orijinal olana sadık kalınarak yenilenmiştir. 1955 yılında müze binasına dönüştürülmesi kararı alınan bina 1958 yılında yeniden tadilat altına alınmıştır. 1960 yılında bağımsız bir yapı olarak kurulan müzenin yanısıra fabrika faaliyeti de bir süre daha devam etmiştir. 1990 yılında binanın doğu kanadında gerçekleştirilmekte olan bu fabrika faaliyeti durdurulmuş, bu kanat 2002 yılında müzeye dahil edilmiştir. Böylece müze tüm kompleksi kaplamıştır.

Beyaz Fabrika

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Lodz, Polonya’daki üçüncü en büyük şehirdir. Ülkenin orta kısmında yer alan şehir Łódź Voyvodalığı’nın da merkezidir. Varşova’nın 135 km güneybatısında yer alır.

Geolocation

Lodz, sıcak yazları ve soğuk kışlarıyla tipik bir kara iklimine sahiptir. Kışın sıcaklıklar -20 seviyesine düşebilirken, yazın 30 derece seviyesine yükselir. En soğuk ay Şubat’tır.  

Lodz’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı olarak Lodz Hava Alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle gitmek mümkündür.

Önceki yıllarda çok fazla yıldızlı otelin yer almadığı Lodz şehrinde, son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte seçenekler çoğaldı. Çok fazla yayılmamış, derli toplu bir şehir olan Lodz’da kalacağınız konaklama tesisleri gezeceğiniz yerlerin çok yakınında bulunmaktadır.

Lodz onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Lodz Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Lodz Otelleri

En Uygun Fiyatlı Lodz Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Lodz Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Lodz Otelleri

Eğer uzun yürüyüşlere alışıksanız, Lodz’u yürüye yürüye gezmeniz mümkün. Bunu yapmak istemeyenler içinse şehir hem geniş bir ağa sahip hem de uygun fiyatlı otobüslere sahiptir. Bisiklet sevenler içinse şehirde 100 adet bisiklet kiralama noktası ve rahatlıkla kullanılabilecek bisiklet yolları bulunuyor. Özellikle kısa mesafeli yolculuklar için tramvay da iyi bir seçenek olacaktır.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir.

Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçasıdır. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası Barszcz; çoğunlukla sosis ve patatesle birlikte servis edilen bir kış çorbası olan k; makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası Rosol’dur

Popüler restoranlar

Greenway, Wook, Ganesh, Anatewka, Presto, Hort-Cafe.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Łódź muhteşem gece hayatıyla ünlüdür. Gece yaşantısı şehrin merkezinde Piotrkowska, Kościuszki ve bunlara eklenen caddeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Buralarda pek çok pub ve restoran bulmanız mümkündür. Manufaktura bölgesi ise festival ve halka açık konserlerin yapıldığı bölgedir ancak buradaki mekanlar çok daha erken saatte kapatmaktadır

Uluslararası Film Festivali (Ekim)

Lodz Tango Festivali (Eylül-Ekim)

Fotoğraf Festivali (Farklı dönemlerde farklı etkinlikler yapılıyor)

Uluslararası Çizgiroman ve Oyun Festivali (Ekim)

Işık Festivali (Ekim)

Piotrkowska Caddesi, Lodz’da alışveriş için en çok tercih edilen yerdir. 4 kilometre uzunluğundaki sokakta mücevher, giyim, kitap ya da farklı alanlarda yüzlerce mağaza yer alır. Kosciuszki Sokağı da alışveriş için tercih edilen güzergahlar arasındadır. Ancak Piotrkowska kadar fazla seçenek yoktur. Tek ve en önemli avantajı aynı ürünlerin daha uygun fiyatlara bulunabiliyor olmasıdır.

Lodz (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Polonya sınırları içerisinde yer alan Lodz’un para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Polonya sınırları içinde yer alan Lodz’un resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 997

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lodz’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.