Lodz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24896305566_d02703fba8_b.jpg

Lodz, Polonya’daki üçüncü en büyük şehirdir. Ülkenin orta kısmında yer alan şehir Lodz Voyvodalığı’nın da merkezidir. Varşova’nın 135 km güneybatısında yer alan şehrin armasında bir bot temsil edilir. Çünkü bu arma şehrin adına atıf verir. Şehrin adı Türkçede bot anlamına gelmektedir.

Yazılı kaynaklarda ismi ilk defa 1332 yılında geçen Lodz bir zamanlar küçük bir yerleşimdi. Sosyalizm döneminde yaşadığı uzun bir bolluk ve refah sürecinden sonra, orta ve doğu Avrupa’da komünizmin yıkılmasıyla beraber bir gerileme dönemi yaşadı. Yine de şehir uluslararası arenada, dünya çapında ünlü Polonyalı yönetmenleri ve aktörleri yetiştirmiş olan sinema Lodz Sinema Okuluyla ünlüdür.Andrzej Wajda ve Roman Polanski bu okuldan mezundur. 1990 yılından önce Łódź'un ekonomisi büyük oranda tekstil endüstrisi üzerine odaklıydı. 19. yüzyılda şehirde gelişmeye başlayan bu ekonominin temel sebebi ise şehrin sularının kimyasal yapısının elverişliliğiydi. Tekstil endüstrisindeki bu büyümeden dolayı İngiltere içinde Polonya’nın Manchester’i olarak ifade edilen şehir, son dönemlerde yatırımların gerilemesiyle ekonomik olarak geri plana atılmıştır.

Tekstilden sonraki en gelişmiş endüstri sinemadır. Bu gelişim ona 'Holly-woodge' lakabını kazandırmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7TYir7xqyok

Lodz’da Gezilecek Yerler

Lodz şehrin özellikle de 19. yüzyıldan kalan tarihi mirasının bir dökümünü oluşturan muhteşem mimari yapılara sahiptir. 1989 yılından kendi endüstriyel mirasını da yeniden keşfeden şehir, iki dünya savaşı arası dönemde son derece iyi korunmuş farklı mimari tarzların bir arada yükseldiği eşsiz bir örnektir.
 
 

Devamını Oku

Lodz Nerededir?

Lodz, Polonya’daki üçüncü en büyük şehirdir. Ülkenin orta kısmında yer alan şehir Łódź Voyvodalığı’nın da merkezidir. Varşova’nın 135 km güneybatısında yer alır.

Lodz’a Ne Zaman Gidilir?

Lodz, sıcak yazları ve soğuk kışlarıyla tipik bir kara iklimine sahiptir. Kışın sıcaklıklar -20 seviyesine düşebilirken, yazın 30 derece seviyesine yükselir. En soğuk ay Şubat’tır.  

Lodz’a Nasıl Gidilir?

Lodz’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı olarak Lodz Hava Alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle gitmek mümkündür.

Lodz’da Nerede Kalmalı?

Önceki yıllarda çok fazla yıldızlı otelin yer almadığı Lodz şehrinde, son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte seçenekler çoğaldı. Çok fazla yayılmamış, derli toplu bir şehir olan Lodz’da kalacağınız konaklama tesisleri gezeceğiniz yerlerin çok yakınında bulunmaktadır.

 Lodz Şehir İçi Ulaşım

Eğer uzun yürüyüşlere alışıksanız, Lodz’u yürüye yürüye gezmeniz mümkün. Bunu yapmak istemeyenler içinse şehir hem geniş bir ağa sahip hem de uygun fiyatlı otobüslere sahiptir. Bisiklet sevenler içinse şehirde 100 adet bisiklet kiralama noktası ve rahatlıkla kullanılabilecek bisiklet yolları bulunuyor. Özellikle kısa mesafeli yolculuklar için tramvay da iyi bir seçenek olacaktır.

Lodz Mutfağı

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir.

Devamını Oku

Lodz Gece Hayatı

Łódź muhteşem gece hayatıyla ünlüdür. Gece yaşantısı şehrin merkezinde Piotrkowska, Kościuszki ve bunlara eklenen caddeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Buralarda pek çok pub ve restoran bulmanız mümkündür. Manufaktura bölgesi ise festival ve halka açık konserlerin yapıldığı bölgedir ancak buradaki mekanlar çok daha erken saatte kapatmaktadır

Lodz Festivaller

Uluslararası Film Festivali (Ekim)

Lodz Tango Festivali (Eylül-Ekim)

Fotoğraf Festivali (Farklı dönemlerde farklı etkinlikler yapılıyor)

Uluslararası Çizgiroman ve Oyun Festivali (Ekim)

Işık Festivali (Ekim)

Lodz’da Alışveriş

Piotrkowska Caddesi, Lodz’da alışveriş için en çok tercih edilen yerdir. 4 kilometre uzunluğundaki sokakta mücevher, giyim, kitap ya da farklı alanlarda yüzlerce mağaza yer alır. Kosciuszki Sokağı da alışveriş için tercih edilen güzergahlar arasındadır. Ancak Piotrkowska kadar fazla seçenek yoktur. Tek ve en önemli avantajı aynı ürünlerin daha uygun fiyatlara bulunabiliyor olmasıdır.

Lodz Saat Farkı

Lodz (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Lodz Para Birimi

Polonya sınırları içerisinde yer alan Lodz’un para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Lodz Resmi Dili

Polonya sınırları içinde yer alan Lodz’un resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

Lodz Resmi Tatiller

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Lodz Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lodz’a gidebilmesi için Schengenvizesi almaları gerekmektedir.

Lodz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 7oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 715,360 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün