Frederiksborg Kalesi

Kopenhag’ın kuzeyindeki Hillerød bölgesinde bulunan Frederiksborg Kalesi, Kuzey Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biridir. Kalenin bulunduğu konum, en az mimarisi kadar etkileyicidir. Kaleye geçmeden önce Kopenhag’a 30 kilometre uzaklıktaki Hillerød hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Trenle 45 dakikada varılan bu şirin kasaba, tarihi binaları, meydanı ve gölüyle küçük ama zevkle gezilecek bir kasaba.

1600’lü yılların başında Rönesans çizgileriyle inşa edilen kale Danimarka Kralı IV. Christian tarafından yaptırılmıştır. Bir göl ve barok stildeki görkemli bir bahçeyle çevrili kale, ziyaretçilerinde sanki su üstünde süzülüyor gibi bir izlenim bırakıyor.

Bu kale, tarihteki önemi, mimari yapısındaki görkem ve kraliyet ailesini ağırlamasıyla sık sık Fransa’daki Versailles Sarayı ile kıyaslanıyor. Frederiksborg Kalesi, 17. Yüzyılın hemen başında inşa edilmiş ve bir asır boyunca kesintisiz olarak kraliyet ailelerinin konutu olarak hizmet vermiş. Ancak 1859’daki yangınla kale kullanılamaz hale gelince, bu eşsiz yapıyı her koşulda korumak isteyen Kral, burada bir müze açılmasını uygun buldu.

Kalenin içinde 1878’den bu yana açık olan Ulusal Tarih Müzesi de ziyaret edilebilir. Bu müze de Carslberg ailesinin fonlamasıyla kurulmuş. Gözalıcı dekorasyonuyla ilk görüşte sizleri büyüleyecek müzede Orta Çağ’dan günümüze Danimarka tarihine dair birçok obje, tarihi tablo, mobilya ve benzeri eserler sergileniyor. Ek olarak Danimarka’nın en önemli portre koleksiyonu da burada gezilebiliyor.

Duvarlardaki yağlı boya tablolar, tavan süslemeleri, koltuk-kanepe takımları ve portreler ile sarayın tüm odaları sizi büyüleyecek.

Kaleden sonra turistlerin en çok ilgisini çeken yer kalenin muhteşem bahçesidir. Bahçe, 1996 yılında, 1725 yılındaki orijinal çizimlere uygun olarak yeniden restore edilerek bugünkü halini almış.

Barok stilde peyzajlanmış bahçede bulunan kafe yaz mevsiminde hizmet veriyor. Frederiksborg Kalesi’nde nisan-ekim ayları arasındaki hafta sonlarında çocuklar için tarih dersleri verilmektedir.

Ziyaret Bilgileri: Saray sadece pazar ve pazartesi günleri ziyaret edilebilir. Copenhagen Card ile ücretsiz ziyaret edilebilen saraya normal giriş ücreti 15 yaş üstü herkes için 75 DKK’dır. 6-15 yaş arası ziyaretçilere giriş ücreti 20 DKK’dır.

Adres: Frederiksborg Slot 10, 3400 Hillerød, Danimarka

Yol Tarifi: Kale, şehir merkezinden yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta olan Hillerød bölgesindedir. Kopenhag Merkez Tren İstasyonundan trenlerle gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Hillerød Şehir ve Grafik Müzesi, Kuş Gözlem Alanı