Kopenhag Şehir İçi Ulaşım

Kopenhag’a gittiğinizde daha ilk andan itibaren dünyanın en medeni, en gelişmiş şehirlerinden birinde olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu farkındalık toplu ulaşım ağını gördüğünüzde ve toplu ulaşım araçlarına bindiğinizde kat be kat artacak. Zira Kopenhag’ta hizmet veren otobüsler, metro, deniz otobüsleri ve trenler şehirde sizi istediğiniz her yere götürebilecek kapasitededir ve tüm toplu ulaşım araçları dakiktir. Üstelik hepsine aynı bilet veya kart ile binebilirsiniz. “A” kodlu otobüsler Kopenhag’ın ana otobüs hattından geçer. 24 saat hizmet verirler. “S” kodlu otobüsler ise sabah 06.00 - gece 01.00 saatleri arasında hizmet verir. S otobüsleri, A otobüslerine göre daha hızlıdır çünkü az sayıda duraktan geçerler. “N” kodlu otobüsler gece otobüsleridir. Kopenhag’ta metro günün 24 saati hizmet vermektedir. Sadece 2 hattı olan Metro ile şehir merkezinden havaalanına 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Kopenhag’ın en turistik noktaları metronun M2 hattı üzerinde bulunur. Kopenhag’da ayrıca A, B, C, E, H ve S olmak üzere 6 hatta tren çalışır.

Kopenhag’da toplu ulaşım araçlarına binmenin en pratik yolu“Copenhagen Card” almaktır. 24 saat için 389 DKK (yaklaşık 53 euro), 48 saat için 549 DKK (74 euro) ödeyerek Copenhagen Card alabilirsiniz. 10-15 yaş arası çocuklar için kart ücreti yarı fiyatadır. Havaalanına varır varmaz toplu ulaşım kartınızı temin edebilir ve metroya binerek şehir merkezine gelebilirsiniz. Geçerli olduğu süre içinde Copenhagen Card ile birçok müzeye ayrı ücret ödemeden girebilirsiniz. Kopenhag’da satın alıp kullanmaya başladığınız andan itibaren 7 gün geçerli olan ve sınırsız kere toplu ulaşım araçlarına binmenizi sağlayan Flexcard da oldukça ekonomik bir seçenektir. Sadece 1 kez 200 DKK (yaklaşık 27 euro) ödeyerek Flexcard alabilirsiniz. Hiçbir bilet veya kart satın almadan toplu ulaşım araçlarını kullandığınızın fark edilmesi üzerine 750 Danimarka kronu ceza ödemek zorunda kalacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kopenhag denince akla hemen bisikletin gelmesi normaldir çünkü Kopenhag bisikletle en güvenli şekilde gezilecek şehirlerin başında gelir. Üstelik merkezi küçük bir yer olduğu belki de toplu taşıma araçlarına binmenize hiç gerek duymayacak, sadece bisiklet kiralayarak seyahatinizi geçirebileceksiniz. Ortalama 500 DKK (65 euro) depozito ödeyerek günlüğü 10 €’ya bisiklet kiralayabilirsiniz. Son olarak Kopenhag’da taksilerin gündüzleri km başına 1,5 €, geceleri 1,7 € yazdığını hatırlatmak isteriz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı