Danimarka Ulusal Müzesi

Danimarka’nın geçmişi ne kadar köklü ise Danimarka Ulusal Müzesi de aynı oranda zengin bir koleksiyona sahip. Çünkü bu müze Taş Çağı’ndan Vikinglere, Orta Çağ’dan Rönesans’a, modern Danimarka’ya kadar Danimarkalıların tüm geçmişini gözler önüne seriyor. Danimarka’nın en kültür ve tarih alanındaki en büyük ve en önemli müzesi olan bu müzeyi hakkını vererek gezmek için tüm gününüzü ayırmanız bile gerekebilir.

1743 yılında Prens Sarayı olması amacıyla inşa edilen bina bugün Ulusal Müze’ye ev sahipliği yapıyor. Müzenin büyük salonunda bazı özel günlerde kraliyet ailesi davetler verebiliyor. Danimarka Ulusal Müzesi’nin kalıcı koleksiyon bölümünde eski çağlardan kalan paraları, oyuncakları, sanat eserlerini görebilirsiniz. Vikingleri ve Eski Mısır’dan kalma mumyalara doğru bir zaman yolculuğuna çıkmak istiyorsanız şanslısınız. Çünkü bu müze tam bir zamanda yolculuk makinesi! Antik zamanlardan gün yüzüne çıkan kimi çok değerli objeler burada bulunuyor.

Bunlara örnek olarak The Sun Chariot (Güneş Arabası)’nı verebiliriz. 1902 yılında bulunan The Sun Chariot’un erken bronz çağa yani yaklaşık M.Ö 1400 yıllarında yapıldığı düşünülüyor ve bir örneği daha yok. Ön tekerlekler üzerinde duran bir at ve arka tekerlerler üzerinde güneşi simgelediği için altın rengine boyalı bir disk, bu objenin formunu oluşturuyor. Atın diski çekmesiyle güneşin durmaksızın hareketi simgeleniyor. Bu çok ilginç antik objeyi sergi alanının 12 numaralı odasında görebilirsiniz.

Müzenin hemen yanında bir diğer eşsiz ziyaret noktası bulunuyor; 1890 yılında yapılmış bir Viktorya Evi. Sadece hafta sonu 11:00, 12:00 ve 13:00’da ziyaret edilebiliyor. Ev, dekore edildiği şekliyle neredeyse hiç değiştirilmeden korunmuş. Viktorya dönemi evlerine ilgi duyuyorsanız bu fırsatı kaçırmayın.

Müzeye gelirken dışarıdan yiyecek içeceklerinizi getirmenize izin var. Hatta dilerseniz getirdiğiniz yiyecekleri müzedeki yemek salonunda keyifle yiyebilirsiniz. Hava güneşliyse müze bahçesi çok daha iyi bir alternatif olacaktır. Ayrıca “Smör” adında bir restoran da müzenin birinci katında sizleri bekliyor. Burada Danimarka’nın geleneksel lezzetlerini tadabilirsiniz.

 

Ziyaret Bilgileri: Müze Pazartesi günü haricinde her gün ziyarete açıktır. 24-31 Aralık tarihlerinde kapalıdır. 18 yaş üstü herkese giriş ücreti 95 DKK (81 TL)’dır. Toplu taşıma için de kullanılan Copenhagen Card sahiplerine giriş ücretsizdir.

Adres:Prince's Mansion, Ny Vestergade 10, 1471 København K, Danimarka

Yol Tarifi: Kopenhag Merkezi Tren İstasyonundan müzeye yürüyerek 10 - 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca en yakın otobüs durağının adı ‘Stormbroen’ dir.

Yakın Yerler: Kopenhag Müzesi, Ny Carlsberg Glyptotek Sanat Müzesi, Tivoli Bahçeleri