Rosenborg Kalesi

1606 yılında Kral IV. Christian tarafından inşa ettirilen Rosenborg Kalesi, Kopenhag’ın en etkileyici ve tarihi yapıları arasında yer alıyor. Kale, en az kendisi kadar değerli olan bir alanda, Danimarka’nın en eski kraliyet bahçesi King’s Garden’da bulunuyor. Burayı ziyarete geldiğinizde kale kadar görkemli bahçesine de ilgi göstermeyi unutmayın.

19. yüzyılın ortalarına dek krallara ev sahipliği yapan kale, Danimarka tarihi için oldukça önemlidir. 1838 yılında halka açılan kale, günümüzde kraliyet koleksiyonlarının, mücevherlerin, paha biçilmez koleksiyonların olduğu bir müze olarak hizmet vermektedir.

Özellikle bahar ve yaz aylarında gittiğinizde sizi karşılayan bahçesinde gezebilir ve kalenin içini ziyaret edebilirsiniz. Kalenin içi öyle iyi korunuş ki adım attığınız anda kendinizi zamanda yüzyıllar öncesine ışınlanmış hissedeceksiniz. Şövalyeler Salonu olarak anılan bölümdeki duvar halılarında Büyük Kuzey Savaşı olarak anılan Danimarka ile İsveç arasındaki savaşı betimleyen motifler vardır. Kralın yazı masasını, özel eşyalarını, banyosunu ve daha birçok eşyayı görebildiğiniz müzede çok özel koleksiyonlar da yer alıyor. Kraliyet ailesinin üyelerinin balmumundan heykellerini görebileceğiniz gibi dünyanın en iyi Venedik cam koleksiyonu da ziyaret edebileceğiniz önemli noktalardan...

Danimarkalıların çok önemsediği, “Eğer elinizde Flora Danica koleksiyonundan bir parça tutuyorsanız, biraz da Danimarka tarhini tutuyorsunuzdur” dedikleri Flora Danica Koleksiyonu da görülmesi elzem olan bir diğer koleksiyon. Üstünde çiçek motiflerinin yer aldığı paha biçilemez değerdeki porselenleri incelerken sanatın gücüne ve eriştiği zarafete hayran kalacaksınız.

Yüz yıllarca krallara hizmet veren kalede aşk, ihanet, ölüm üçgenine rastlamamak olmaz. Müzeye dönüştürülen kalede Johan Friedrich Struensee ve Kraliçe Caroline Mathilde’nin portrelerini göreceksiniz. Bu portrenin arkasında hüzünlü bir hikaye yatıyor. Caroline Mathilde, evli olduğu deli kral Christian VII.’yi kralın doktoru Struensee ile aldatmaktadır. Kral ülkeyi yönetemeyecek kadar hasta olduğunda iki yıl boyunca Danimarka’yı kendi yönetmiştir. Sonuçta 1772 yılında her şey ortaya çıkınca tutuklanıp idam ettirilmiş, kraliçe ise Almanya’ya sürülmüş. O dönem hain ilan edilen aşıkların şimdi yan yana portrelerinin sergilenmesi de yeni kuşağın daha bağışlayıcı olduğunu gösteriyor olsa gerek. 

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Pazar 09:00 - 17:00, kış aylarında saatler değişiklik gösterebilir. Giriş Ücreti 75 - 115 DKK. Rosenborg Kalesi, müzeler bölgesi Parkmuseerne içerisinde yer alan altı müzeden biri. Tüm müzeleri gezmek isterseniz 195 DKK ödemeniz gerekiyor.

Adres: Øster Voldgade 4A, 1350 København, Danimarka

Yakın Yerler: Rundetårn, Kastellet, Küçük Deniz Kızı

Ulaşım: Kopenhag Merkez İstasyonundan A - B (yeşil ve mavi) hatları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.