Kronborg Kalesi (Hamlet'in Kalesi)

Kronborg Kalesi, Kopenhag şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor. Belki de tiyatronun en meşhur oyunlarından Hamlet, bu kalede geçmektedir. Bu nedenle kale, Hamlet Kalesi olarak da bilinir. Şehir merkezinden uzakta, Helsingor kasabasında yer alan kale William Shakespeare’in meşhur Hamlet’inin babasının hayaletiyle konuştuğu, meşhur olmak ya da olmamak tiradını attığı, “Kokuşmuş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda” cümlesiyle zihinlere kazılmış oyuna mekan olmasıyla apayrı bir ün kazanmıştır. Tam tarih bilinmese de Shakespeare’in Hamlet’i 1601 yılında yazdığı bilinmektedir.

Rönesans dönemi kalelerinden biri olan Kronborg Kalesi aynı zamanda 19 yıldır UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır. Bir gününüzü ayırarak özel aracınızla ziyaret edip, hem tarihi kaleyi hem de bahçesini görebilirsiniz.

Kalenin tarihine baktığımızda yapıma 1420’de başlandığını görüyoruz. Danimarka Kralı Eric,’in talimatıyla Baltık Denizi'ne giriş çıkışları kontrol etmek amacıyla önce surların yapımına başlandı. Kronborg adının konulması ise 1585 yılında, Frederick II zamanına denk geliyor. Bu dönem kale, rönesans mimarisine uygun olarak yeniden yapılmış. 1772 yılına kadar kraliyet ailesi için önemini koruyan kalenin kaderi 1772 yılında Kral 3. George'un kız kardeşi Kraliçe Caroline Mathilde’nin mahkum edilmesiyle değişmiş. Sahne olduğu trajik olay sonucunda gözden düşen kale 1922 senesine kadar askeri amaçlar için kullanılmış.

Kaleyi ziyaretinizde sizi sadece Danimarka tarihine dair önemli bir yapı ve Hamlet’in izleri beklemiyor. Kale çok etkileyici bir şehir manzarasına da sahip. Kalenin bahçesinde yer alan tarihi kilise de ayrıca görülmeye değer... Şövalyeler Salonu ve Denizcilik Müzesi ise mutlaka görmeniz gereken yerler arasında geliyor.

Kaleye gelmeden önce koruma maksadıyla yapılmış köprüler, hendekler ve kapılardan geçiliyor. Tarihi bir kilisenin olduğu avluya girmeden önce manzaranın tadını çıkaran ziyaretçiler denizin öbür tarafında, İsveç'te bulunan Helsingborg şehrini seyredebiliyor. Kalenin içindeki Şövalyeler Salonu, kraliyet ailesine ait bölüm ve dışındaki Denizcilik Müzesi gezilebiliyor.

Kalede çeşitli sanat gösterileri de yapılıyor. Bunlardan en çok ilgi çekeni şüphesiz Shakespeare’in 200. Ölüm yıldönümünde kale askerlerinin de yer aldığı bir oyun sergilenmesi olmuş. Kraliyet Balesi ve Tiyatrosunun eserleri de zaman zaman Kronborg Kalesi’nde izleyebileceğiniz performanslar arasında.

Adres:Kronborg 2 C, 3000 Helsingør, Danimarka

Ziyaret Bilgileri: Haftanın her günü 10:00 - 17:30 Giriş Ücreti ise 135 DKK - 140 DKK

Yakın Yerler: Han Estatua, Holger Danske Anıt, Helsingør Şehir Müzesi

Ulaşım: Kopenhag Merkez İstasyonu’ndan trenle 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz.