Kraliyet Kütüphanesi

Kopenhag Rıhtımı’nda, dünyanın büyük ve en modern mimarisine sahip kütüphanelerinden biri bulunuyor. Cephesine vuran suların ışıltısını yansıtan, siyah granitten yapılmış Kraliyet Kütüphanesi, göz alıcı dış görüntüsünün yanında içeriğiyle de hayli iddialı. Burada 17. Yüzyıldan bugüne dek yayınlanmış kitapları bulabilirsiniz. Hatta bundan daha da ötesi, kütüphanede 1482 yılında Johann Snell tarafından yazılmış, Danca basılmış ilk kitap bulunuyor.

Kraliyet Kütüphanesi’nin tarihçesi 1648 yılına dayanıyor. Tabii ki bugünkü mimari görünümü oldukça yeni, 1999 yılında tamamlanmış. Binanın mimarı Danimarkalı Schmidt Hammer Lassen. Binaya eklenmiş üç köprü ziyaretçileri eski Kraliyet Kütüphanesi binasına bağlıyor.

Kütüphane kısmı 18 yaşın üstünde ve geçerli bir araştırma sebebi olan herkese açık olan binanın içinde kafe, kitabevi, sergi salonu, restoran, 600 kişi kapasiteli konser, tiyatro ve konferans salonu ile güzel bir liman manzarası sunan teras yer almaktadır. Toplamda 486 sandalyeli 6 okuma salonu okurlarını bekliyor. Kütüphanenin 32 bin aktif kayıtlı okuru bulunmakta.

Özgün ve çarpıcı görünümü sebebiyle buraya Black Diamond (Den Sorte Diamant) deniyor. Sahiden de siyah granitten yapılmış kütüphane, suya gelen güneş ışınlarının yansımasıyla bir elmas gibi parlamaktadır.

Kraliyet Kütüphanesi oldukça ilginç bir kitap hırsızlığı vakasına da ev sahipliği yapmış. 1968-1978 yılları arasında kütüphaneden içlerinde John Milton, Immanuel Kant, Thomas More yazarların paha biçilemez kitaplarının da olduğu tam 1600 kitap çalınıyor. 1998-2002 yılları arasında hırsız, kitapları çeşitli açık artırmalarda 2 milyon üzerinde bir fiyata atmayı da başarıyor. Ancak bundan sonra 2003 yılında Londra’da düzenlenen bir açık artırmada olay çözülüyor ve şaşırtıcı gerçek ortaya çıkıyor. Bu büyük hırsızlığı gerçekleştiren kişinin Kraliyet Kütüphanesi müdürlerinden Frede Møller-Kristensen olduğu ortaya çıkıyor. Ne ki, geç kalmış bir çözüm bu. Møller-Kristensen, 2003 yılının ocak ayında öldüğü için olayda işbirlii bulunan ailesi tutuklanıyor.

Adres: Black Diamond, Søren Kierkegaards Plads 1, 1221 København K, Danimarka

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cuma 08:00 - 19:00, Cumartesi 09:00-19:00, Pazar günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: Ücretsizdir.

Yakın Yerler: Bira Yapım Evi ( Christian IV’s Brewhouse), Savaş Müzesi

Ulaşım: Kraliyet Kütüphanesi şehir merkezinde olduğu için kolaylıkla ve kısa yürüyüş mesafelerinde kütüphaneye gidebilirsiniz.