Kopenhag Mutfağı

Kopenhag'da o kadar lezzetli yemekler bulacaksınız ki hepsini yemek isteyeceksiniz. Seyahatte kilo almaktan korkanlara yurtdışında alınan kaloriler sayılmaz diyelim ve bu yemekleri tanıtmaya başlayalım: Smorrebrod Danimarka’nın en ünlü yemeğidir ve "açık sandviç" şeklinde olmasıyla bilinir. Genelde öğle yemeğinde tüketilir ancak ara öğün olarak da bir kaçamak yapabilirsiniz. Dilimlenmiş çavdar ekmeği üzerine karides, haşlanmış yumurta, et veya sebze konarak servis edilir. Mayonez, hardal gibi soslarla tüketilebilir. Polser için Danimarka usulü “hot dog” demek yanlış olmayacaktır. Şehri gezerken yorulunca sokakta ayaküstü yiyebilirsiniz veya bir restoranda da bu yemeği seçebilirsiniz. Aebleskiver küçük toplar şeklinde hazırlanan pankeklerdir. İçine genelde elma dilimleri konulur. Üzerine reçel ve toz seker veya pudra şekeri serpilerek servis edilir. En çok Noel zamanında tüketilir. Neredeyse her yemekte kartofler yani patates yemeği yer Danimarkalılar. Genelde suda haşlayarak tüketilir. Şekerle karamelize ederek de hazırlanır ve afiyetle yenir. Wienerbrod hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir çörek çeşididir. Tadınca sebebini siz de anlayacaksınız. Glogg kaynatılmış şaraptır ve içine hem portakal aroması hem badem hem baharat katılır. Ortaya muhteşem bir tat çıkar. Glogg yılın her dönemi ama en çok da Noel'de tüketilir. Rababergrod ravent bitkisi ile yapılan bir kompostodur ve yaz aylarında Danimarkalılar bu kompostoyu bol bol içerler. Soğuk servis edilir. Çilekle hazırlanan çeşidine rababerjordbærgrød denir. Danimarka'da frikadeller ismiyle bilinen köfteler çok sevilir. Alıştığımız tarifle bu köfteler hazırlandıktan sonra mutlaka kızarmış tereyağı üzerinde pişirilir. Köfteler ya smorrebrod'un üzerinde servis edilir ya da tabağa konarak yanında patates ile yenir. Köftelerin balıketiyle yapılan versiyonu fiskefrikadeller de Danimarkalıların vazgeçemediği lezzetlerdendir. Kopenhag'da Danimarka'da üretilen peynir çeşitlerini mutlaka denemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bir öğünde sırf çeşit çeşit peynirlerle dolu (danbo, havarti peynirleri gibi) bir peynir tabağı sipariş ederek bile karnınızı doyurabilirsiniz. Son olarak (sadece Danimarkalıların değil) tüm İskandinavların somon başta olmak üzere Kuzey Denizi'nden çıkan hiçbir balığa kayıtsız kalamadığını söylemek durumundayız.

Danimarka yemeklerinin hangisini hangi restoranda yemeniz gerektiğini söylememiz sizin için pratik olacaktır. Örneğin Danimarka sosisli sandviçinin (hot dog) en lezzetlisini gözlem kulesinin hemen yanında bulunan Dop’ta bulabileceksiniz. Kuzey Denizi’nden çıkan en lezzetli deniz ürünleri Vesterbro’da bulunan Fiskebaren’de beğeninize sunulur ve fiyatlar gayet makuldür. Smorrebrod diye bilinen açık sandviçlerin en kalitelisini Aamanns’ta yiyebilirsiniz. Kırmızı et tutkunları için şiddetle Rex Republic’i öneriyoruz. Kişi başı ortalama 25 €’ya muhteşem kırmızı et ziyafeti yapabilirsiniz.

Kopenhag’da restoran dışında yemek yemek deyince akla ilk gelen yerler Torvehallerne, West Market ve Rebel Food’dur. Hepsinde yemek yeme ve alışveriş konsepti benzerdir. Elbette bunların en bilineni Torvehallerne’dir. Burayı bir yemek hali olarak düşünebilirsiniz. Sebze-meyve alışverişi yapabildiğiniz gibi yemek de sipariş edebiliyor ve ister orada yiyebiliyor ister paket yaptırabiliyorsunuz. Turistik noktalar dışında Kopenhag’ın en meşhur yerinin Torvehallerne olduğunu söylesek abartmış olmayız. Her biri muhteşem lezzetler sunan tam 60 standın bulunduğu Torvehallerne’ye sadece gençler değil turisti yerlisiyle herkes yemek yemek için gelir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı