Münih İngiliz Bahçesi

Bavyera'nın başkenti Münih, hem Bavyera hem de Alman kültürünü kusursuz yansıtan şehirlerden biri. Kültürü, mimarisi ve doğasıyla çok zengin bir şehir olan Münih'te başka bir ülkenin kültüründen izler bulabileceğiniz bir yer de var. Almanya'daki İngiltere diyebileceğimiz Englisher Garten, Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. Burası her şey bir yana dünyanın en büyük şehir parkları arasında geliyor. 

Isar Nehri’nin yanı başındaki, Münihlilerin şehrin stresini atmak, nefes almak, huzur bulmak için geldiği uçsuz bucaksız bir park olan İngiliz Bahçesi'ni (Englisher Garten) mutlaka görmelisiniz. Uzunluğu 6 km’yi bulan, toplamda 3,7 km²’lik devasa bir alana kurulmuştur. Bahçenin deniz seviyesinden yüksekliği 512 metredir. Parkın büyüklüğünü kilometrelerce uzanan bisiklet ve koşu yollarına ayrılmış alanla da anlayabiliriz. Dünyanın en büyük parklarından birinde olduğuna daha başka kanıt arayanlara da burada tam 7 bin kişi kapasiteli bir bira bahçesi olduğunu not düşelim. 

18. yüzyıl İngiliz bahçelerinin dizaynıyla örtüşen mükemmel alan yemyeşil ağaç, çimen ve çiçeklerle kaplıdır. İnsanların akın ettiği, çimlerde güneşlendiği, bisikletlerle turlar attığı, göletler çevresinde vakit geçirdiği, kısacası rahatladığı çok keyifli bir alan. Yaz gelince açılan bira bahçelerindeki (biergarten) şehrin en eski iki tanesi Englisher Garten’in içindeki ‘Chinesischer Turm’ ve ‘Seehaus Biergarten’ bira bahçelerinde 1 litrelik meşhur Münih biralarından içebilirsiniz.

Bahçenin ismi tahmin edileceği üzere İngiliz tipi peyzajın çok moda olmasından geliyor. Parka 1836 yılında seyir kulesi diye tarif edebileceğimiz bir yapı eklenmiş. Monopteros adını taşıyan yapı, parkın tüm manzarasına hakim olmak isteyenlere güzel olanaklar sunuyor. 7 bin kapasiteli bira bahçesinin hemen yanıbaşında Çin Kulesi yer alıyor. 25 metre uzunluğundaki Çin Kulesi 1789-1790 yılları arasında yapılmış. 

 

Adres: 80538 Münih, Bavaria, Almanya

Yol Tarifi: Hauptbahnhof Nord durağından kalkan 58 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz. Metroyu tercih edecekseniz U3 ve U6 numaralı metroları kullanmalısınız. 

Yakın Yerler: Eisbach Wave, Bavarian National Museum