Deniz Kızı Heykeli

Kopenhag’ın Langelinje Pier bölgesine gittiğinizde denizin üstündeki taşlardan birine oturmuş minik bir deniz kızı göreceksiniz. Bu deniz kızı Danimarkalı meşhur bir bira markasının sahibi Carl Jacobsen’in finansal desteğiyle heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından 1913 yılında bronz ve granit kullanılarak yapılmıştır. Tam 104 senedir bu minik deniz kızı Danimarkalıların ve dünyanın her yerinden gelen turistlerin ilgi odağıdır. Yılda bir milyon turistin bu küçük deniz kızını ziyaret ettiği söyleniyor. 

Danimarkalı masal yazarı Andersen’in en ünlü masallarından biri olan The Little Marmaid’i mutlaka duymuşsunuzdur. Masalda denizkızı, prens olduğu ortaya çıkan sevgilisine kavuşmak için deniz altındaki hayatını bırakır. Ancak masalın sonu mutlu bitmez. Prens başka biriyle evlenmeyi tercih eder ve küçük deniz kızı da kendini denizin sularına bırakır ve bir köpüğe dönüşür, yok olup gider.

Danimarka Kraliyet Tiyatrosu tarafından masaldan uyarlanarak sahnelenen Denizkızı balesini Jacobsen izler ve bu hikâyeyi çok sever. Deniz kızına hayat veren balerinden esinlenerek bir heykel yaptırmak ister. 1909 yılında başlanan çalışmalar 1913 yılında tamamlanır ve heykel yerine yerleştirilir. O günden beri de dünyanın en çok ilgi gören heykelleri arasında gelmektedir.

Küçük Deniz Kızı heykelinin başka kopyalarına Danimarka’da ve dünyanın başka ülkelerinde rastlamak mümkündür. Her bir kopya için heykeltıraş Edvard Eriksen’in miraçılarına telif ödenmektedir. hikayesi birçok filme konu olmuştur. Bunlar arasında en bilineni 1989 tarihli Disney Yapımı, Oscar ödüllü The Little Mermaid’dir.

Ne yazık ki vandalizm bu güzel heykelin de peşini bırakmamış. Bazı şahıslar 1913’ten beri defalarca minik deniz kızına zarar vermiştir. Kimi denizkızının başını koparırken kimileri de kollarını kırmış veya üzerine boya dökmüştür. Ancak her seferinde Kopenhag yönetimi denizkızını eski haline döndürmüştür.

Küçük Deniz Kızı heykelini orijinalindeki gibi bir kayanın üzerinde oturmuş şekilde gösteren minik biblo, Kopenhag’ta en çok satılan hediyelik eşyadır.

Ziyaret Bilgileri: Her gün ziyaret edilebilir.

Adres: Langelinie, 2100 København Ø

Yol Tarifi: Yürüyebilir veya şehir içi 26 - 27 numaralı otobüslerle ortalama 10 dakikalık bir mesafede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Denizci Anıtı, Langelinie Parkı