Kısaca Bakken ama Danca tam adıyla söylersek Dyrehavsbakken, oldukça özel bir yer. Dünyada bir eşinin daha bulunması oldukça zor çünkü burası türünün ilk örneği. Dünyanın en eski eğlence parkı Bakken, tam 1583 yılında açılmış. Burada hem tarihin, hem doğanın hem de eğlencenin merkezinde oldukça keyifli saatler geçireceksiniz. Yeşil bir araziye yayılmış olan lunapark yıllar geçtikçe doğa ile karışmış durumda, bu yüzden geziniz boyunca geyiklere rastlayabilirsiniz.

Geyiklere rastlama ihtimali sizi şaşırtmasın, çünkü Bakken Eğlence Parkı, Kopenhag’ta Jægersborg Dyrehave (Deer Park) içerisinde yer alıyor. 4 asırlık ağaçları, 2 binden fazla geyiğin özgürce dolaştığı bu eşsiz ormanda, doğal hayatın dinginliğine doyduğunuzda soluğu bu tarihi eğlence merkezinde alabilirsiniz. Öncesinde pikniğinizi yapabilir, bir ağacın altında oturup kitabınızı okuyabilirsiniz.

Eğlence parkının içerisinde uzun saatler vakit geçirmek isteyenlerin tüm ihtiyaçları düşünülmüş. Parkta bar, kafe, restoran gibi yeme-içme mekanları bulunuyor. Hatta pub’a dönüştürülmüş eski bir Londra tipi otobüste biranızı yudumlayabilirsiniz bile.

Kopenhag, Bakken’in doğal ve tarihi görünümünün bozulmamasına azami özen gösteriyor. Bu nedenle parkın içerisinde bütünle alakasız tabelalara, özensiz neon ışıklandırmalara ya da uluorta açılmış dükkanlara, stantlara izin yok. Her şey 1538 yılından günümüze dek hizmet vermeyi sürdüren bu çok özel eğlence parkının aurasını korumasına hizmet ediyor.

Parkın içerisinde gezerken kaçırmamanız gereken bir diğer nokta da Bakken kadar eski olmasa da yine de 132 yıl gibi köklü bir geçmişe sahip olan kabare olmalı. Günümüzde eski moda kabarelerden görmek pek kolay değil, tüm orijinalliğiyle korunmuş bu kabarede hazırlanan şovları kaçırmayın.

Parkın tüm eğlence araçlarının arasında özellikle hız trenleri büyük ilgi görüyor. Burada 40’a yakın çeşitte hız treni var. İçlerinden en özeli ise hiç şüphe yok ki artık 90’ına merdiven dayamış, ahşaptan yapılma hız treni. Bu noktada tüm eğlence aletlerinin bakımlarının özenle yapıldığının, tüm güvenlik önlemlerine azami özen gösterildiğinin altını çizelim.

Parkın 6 asıra yaklaşan tarihinde birçok özel, gelenekselleşmiş şov olmalı. Son 200 yıldır herkesin görmeye can attığı gösteri ise beyaza boyanmış yüzüyle ve yine beyazlar içindeki kıyafetiyle bir palyaço tarafından sunuluyor ziyaretçilere. Pjerrot ismindeki palyaço, özellikle çocuklara ama aynı zamanda yetişkinlere de keyifli zamanlar geçirtiyor.

Adres:Dyrehavevej 62, 2930 Klampenborg, Danimarka

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe 12:00 - 00:00, Cuma 12:00 - 00:00, Cumartesi 11:00 ve Pazar 11:00 - 23:00. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak tabii eğlence parkındaki oyuncaklara binerken bilet almalısınız.

Yakın Yerler: Klampenborg Yarış Pisti, Klampenborg Tren İstasyonu

Ulaşım: Kopenhag Merkez İstasyonundan her 20 dakikada bir bulabileceğiniz seferlerle ulaşım sağlayabilirsiniz.