Akabe Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Akabe’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile Akabe, gezinizi unutulmaz kılacak birçok mekâna sahiptir. Ayrıca tarihî dokusu ile şehir, sizleri farklı dönemlere götürecektir.

Akabe Gezilecek Yerler

Akabe, tarihî güzelliklerin mekânı olarak bilinmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Akabe, yaz tatili için de oldukça ideal şehirlerin başında gelmektedir. Akabe’de gezilmesi gereken yerlerin başında Akabe Miras Müzesi, Akabe Kalesi, Tüple Dalış, Petra Antik Kent, Wadi Rum, Ayla Park, Liman Bölgesi, Eski Hristiyan Kilisesi, Aqaba Flagpole ve Aqaba Marine Park gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Akabe Miras Müzesi

uk_rm_aqaba-festung-museeum_06.jpg

Büyük Arap Devrimi Meydanı üzerinde bulunan Akabe Miras Müzesi, Akabe’nin en ünlü müzelerinden biridir. Akabe’nin tarihi ve gelenekleri hakkında önemli bilgiler sunan Akabe Miras Müzesi, her yıl binlerce turiste kapılarını açmaktadır. Ürdün'ün zengin tarihi ile ilgili birçok eseri barındıran müze aynı zamanda Akabe'de ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

Tarihî bir bina içerisinde yer alan müzeye giriş ise ücretsizdir. Arap Devrimi ve Arap kültürüne dair birçok bilgiye sahip olabileceğiniz müzede Hz. Muhammed’in el yazmaları da bulunmaktadır. Bunun yanında tarihî dönemlerden kalma balıkçı botları ve geleneksel Ürdün materyallerini de bu müzede bulabilirsiniz. Cuma günleri dışındaki her gün müzeyi saat 08.00-14.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Akabe Kalesi

Aqaba_Castle_3.jpg

Oldukça tarihi bir geçmişe sahip olan Akabe Kalesi, 14. yüzyılda Memlüklüler tarafından yapılmıştır. Genelde savaş amaçlı kullanılan kale, Osmanlıların eline geçtiğinde yolların güvenliğini sağlamak için ve Haçlı Seferleri’ne karşı üs olarak kullanılmıştır. Şehrin liman bölgesinde bulunan kale Memlüklüler döneminden günümüze ulaşan en önemli eserlerden birisidir. Tarihe ilgi duyan gezginlerin mutlaka bu kaleye gitmesi gerekir.

Mavi sulara doğru uzanan kale, aynı zamanda harika kareler yakalayabileceğiniz yerlerin başında gelir. Salı günü ile perşembe günü kaleyi ziyaret etmek isteyenler saat 08.00-17.00 saatleri arasında kaleyi ziyaret edebilirler. Cuma ve cumartesi günleri ise kale saat 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Kaleye giriş için ise herhangi bir ücret talep edilememektedir.

Tüple Dalış

Aqaba_ATFP_Dive_150225-N-CN059-040.jpg

Özellikle dalış yapmaktan hoşlanan gezginler için Akabe yakınlarında keşfedilecek benzersiz rotalar bulunmaktadır. Bunların başında ise Kızıldeniz gelmektedir. Su altına dalarak dünyanın en renkli ve benzersiz canlılarına Akabe’de ulaşabilirsiniz. Dalış için şehirde birçok farklı firma bulunmaktadır. Dileyenler grup ile dileyenler ise bireysel olarak dalış deneyimlerini yaşayabilirler.

Aqaba’s Anchor Diving Centre ve Ahlan Aqaba’s Schuba Diving Center dalış için en önemli iki merkezdir. Karada keşfedeceğiniz güzelliklerin dışında da su altı da sizler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Dünyanın en muhteşem deniz mercanlarını keşfedebileceğiniz Akabe, renkli balıkları ile de sizlere görsel bir şölen sunmaktadır. Şnorkelle dalış Mısır’daki kadar yaygın olmasa da dileyenler için böyle bir hizmetin de verildiğini belirtmeliyiz.

Petra Antik Kent

desert-1189955_960_720.jpg

Dünyanın en gizemli antik kentlerinden biri olan Petra, harika bir giriş ile sizleri selamlamaktadır. Akabe Körfezi’ne 130 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2.200 yıllık bir geçmişe sahip olan Petra Antik Kent, her köşesinde sizleri hayrete düşürmektedir. Milattan önce Nebatiler tarafından yapılan antik kent, bulundukları dönemdeki Ürdünlü Arap toplulukları tarafından inşa edilmiştir. Petra kelime anlamı olarak taş anlamına gelmektedir. Dönemin en iyi tüccarları olan Nebatiler, ticaret yollarını kontrol etmeye başlayarak MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında bu muhteşem kenti kurmuşlardır. Kurulan bu kent ise ticaretin merkezi haline gelmiştir.

Kumtaşı ve kayalıklarla inşa edilen antik kent, tüm heybetiyle günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Yaklaşık 500 yılda inşa edilen antik kent, oldukça ince düşünülerek inşa edilmiştir. Birçok gizli bölmenin ve korunaklı alanların inşa edilmesi şehre kolaylıkla ulaşılmaması adına yapılmıştır. İlk başlarda Mısır mimarisinden etkilenen Nebatiler, ticaret ile beraber Yunan ve Roma mimarisinden de oldukça etkilenmiş ve evlerini buna göre inşa etmişlerdir. Böylesine zengin ve görkemli bir tarihi kaçırmamanızı ve her ne kadar şehir merkezine 1 buçuk saatlik bir uzaklıkta olsa da en kısa sürede Petra Antik Kenti ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Wadi Rum

wadi-rum-2388165_960_720.jpg

Dünyanın en güzel çöllerinden biri olan Wadi Rum, kahverengi, kızıl ve altın renklerin eşsiz ahengini görebileceğiniz yerlerden birisidir. Çöl Orta Doğu’nun önemli bir turistik yeri olmasının yanında büyük bir tarihî öneme de sahiptir. Akabe şehrinin 60 kilometre uzaklığında bulunan Wadi Rum Çölü’ne turlar da düzenlenmektedir. 12.000 yıllık eşsiz kültürel birikiminin yanında etkileyici doğası ile de Akabe sizler büyüleyecek şehirlerden birisidir.

Olağanüstü bir manzaraya sahip olan çöl, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Ayrıca çöl üzerinde yılda 6 kez deve yarışları düzenlenmektedir. Sizde gidiş tarihlerinizi bu döneme denk getirirseniz oldukça keyifli görüntüler yakalayabilirsiniz. Deve ile çözü gezmek isterseniz de yaklaşık 35-60 $ ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ayla Park

Ayla02.jpg

MÖ 622 yılında kurulan Ayla Park, tarihsel geçmişte oldukça önemli bir yerleşim yeriydi. Şu an tarihî surların ve kalıntıların olduğu bölge için Ürdün Devleti farklı planlar yapmaktadır. Güney sahillerine yakın olan Ayla Park’ın üzerine yeni beş yıldızlı oteller ve alışveriş merkezi yapılması gibi çeşitli planlar vardır. Bunun yanında Ayla Vahası projesine göre şehrin kuzeybatısına yapay göller, marina, oteller ve golf sahası yapılması planlanmaktadır.

Bu eşsiz tarihi mekânları yıkılmadan önce görmek isteyenler bir an önce Akabe’ye gezilerini gerçekleştirmelidir. Oldukça devasa su kemerleri bulunan Ayla Park, hem kahverengi hem yeşilin bir arada bulunduğu eşsiz yerlerden birisidir. Bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenlerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Bunun yanında herhangi belli bir saat sınırlaması da olmayan alana, istediğiniz saatte ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Liman Bölgesi

activities_07.jpg

Liman Bölgesi şehir merkezine oldukça yakındır. Şehre yakın birçok plaj bulunmakta ve özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Günün yorgunluğunu dileyenler liman bölgesindeki yürüyüşle veya bir kahve ile atabilir, dileyen ziyaretçiler ise plajda serinleyerek Akabe’nin mavi sularının altındaki dünyayı keşfedebilir. Şehre oldukça dinlendirici bir etki sağlayan Akabe Körfezi’nde bulunan bölge, hem yerel halkın hem de turistlerin uğrak noktalarından birisi.

Oldukça rahat ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Liman Bölgesi, yorgunluğunuzu atıp dinlenebileceğiniz harika yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca gün batımını mutlaka buradan izlemenizi tavsiye ederiz. Akabe plajları halka açıktır. Dolayısıyla giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Fakat şezlong için cüzi bir miktar ödemeniz gerekebilir.

Eski Hristiyan Kilisesi

Oldest_church_in_Aqaba.jpg

Eski Hristiyan Kilisesi, 3. yüzyılda Akabe’de kurulmuştur. 1998 yılında bir grup arkeolog tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Eski Hristiyan Kilisesi’nin dünyadaki en eski kiliseler arasında yer aldığını belirtmişlerdir. Roma’nın ülkeye saldırıları sonucunda kilisenin yıkıldığı bilinmektedir. Hristiyanlığın yaygınlaşmaya başlaması ile Roma Devleti’nin buna karşı çıkması sonucunda Hristiyan mabetlerini yıkmaya başlamışlardır.

North Carolina State Üniversitesi arkeologlarından biri olan S. Thomas Parker, yaptığı araştırma sonucunda kilisenin bazilika formda inşa edildiğini ve çeşitli vitray çalışmalarına sahip olduğunu belirtmiştir. İçinde bir mezar bir de ayin kısmı olduğu bilinen kilisenin oldukça küçük olduğu da bilinmektedir. Yapılan bu araştırmalar sonucunda bölgede önemli bir Hristiyan nüfusu olduğu tahmin edilmektedir. Sizler de tarihî bu yapıyı görmek isterseniz muhakkak Eski Hristiyan Kilisesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Aqaba Marine Park

1Aqaba-marie.jpg

Aqaba Marine Park, Akabe’nin güney kısmında bulunmaktadır. Park yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda oldukça geniş bir alanda konumlanmıştır. 1997 yılında oluşturulan bu park oldukça turist çeken bölgelerin başında gelmektedir. Bitkisel çeşitliliğin oldukça fazla olduğu bu park yeşil ile baş başa kalmak isteyenlerin en ideal yeridir.

Halka açık olan Aqaba Marine Park yakınında oldukça lüks bir otel, küçük bir restoran ve turist bilgi ofisi bulunadurmaktadır. Aqaba Marine Park’ı ziyaret etmek isteyenler hafta içi her gün saat 08.00-22.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açan parkı ziyaret edebilir. Hafta sonları oldukça kalabalık olan Aqaba Marine Park, hafta içi ziyaret edilirse daha dinlendirici ve huzur verici olabilmektedir. Akabe’ye geldiğinizde Aqaba Marine Park bölgesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aqaba Flagpole

800px-Aqaba.jpg

Aqaba Flagpole, 130 metre yüksekliğinde bulunarak dünyanın en yüksek bayrakları arasında yer almaktadır. Arap devriminden sonra sembolik olarak yükseltilen Ürdün bayrağı, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan ülkelerinden de görülebilmektedir. Aqaba Flagpole, resmi olarak 2004 yılında medyada da yansımalar bularak halka tanıtılmıştır.

Bayrağın tepe bölgesine aynı zamanda bir kamera konulmuştur. Ürdün bayrağında kırmızı bölgenin tam ortasına oturtulmuş beyaz yıldızın ülkenin özgürlüğünü simgelediği ve bir yıldız olarak parladığını ortaya koymaktadır. Arab Revolt Plaza’da bulunan Aqaba Flagpole, cuma ve cumartesi kapalıdır. Bunun haricindeki günlerde ise 24 saat hizmet vermektedir. Akabe’ye geldiğinizde bu ihtişamlı bayrağı uzaktan izlemeli ve çeviresideki harika manzara ile birkaç fotoğraf çektirip kendinize bir Akabe anısı bırakmalısınız.