Suudi Arabistan Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adıyla Suudi Arabistan Krallığı olarak kayıtlarda geçen ülke, Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi konumundadır. Kuzeybatısında Ürdün, kuzeyinde Irak, batısında Kızıldeniz, doğusunda Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn vardır. Ülke, güneyinde ise Yemen ve Umman ülkeleriyle komşudur.

Krallıkla yönetilen ülke yönetimi en katı haliyle şeriat kurallarını benimsemektedir. Ülkeye giriş kuralları da aynı şekilde oldukça katıdır. Kadın bir bireyin yanında ailesinden bir erkek olmadan ülkeye giriş yapabilmesi mümkün değildir. Bir kadının başı dâhil, vücudunun hiçbir yerinin görünmeyecek şekilde örtünmüş olması gerekir. Havaların sıcak olması baş neden olmak üzere, ülkede sosyal yaşantı genelde akşam saatlerine doğru başlamaktadır. Sokak mağazaları öğle vakitleri kapalı olurken; alışveriş merkezleri gece 11’e kadar açıktır. Suudi Arabistan, İslamiyet’in doğduğu topraklardır ve İslam dininin iki kutsal şehri Mekke ve Medine de sınırları içinde bulunur.

Suudi Arabistan ile İlgili

Suudi Arabistan Nerededir?

Arap Yarımadası’nın büyük bir bölümünü kaplayan Suudi Arabistan, Orta Doğu’nun yüzölçümü bakımından en büyük ülkesidir. Ülkenin batısında Kızıldeniz, doğusunda Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Basra Körfezi vardır. Güneyinde ise Yemen yer almaktadır.

 

Suudi Arabistan’ a Nasıl Gidilir?

Suudi Arabistan’a gitmenin en kolay yolu havayoludur. Türkiye’nin çeşitli şehirlerden hemen hemen her gün aktarmalı veya aktarmasız uçuşlar bulmak mümkündür Aktarmalı olarak ise uluslararası havayolu şirketlerinin uçuşlarını takip edebilirsiniz.

Suudi Arabistan’a Ne Zaman Gidilir?

Turistik amaçla ülkeye gidecek kişilerin seyahatlerini kış aylarında gerçekleştirmeleri önerilir. Zira yaz aylarında sıcaklık 50 dereceye kadar çıkar ve bu durum seyahatin fazla bunaltıcı ve yorucu geçmesine sebep olabilir. Kış aylarında ise en düşük sıcaklık 21 derecedir. Bu sebepten kış ayları daha ferah ve hava şartları bakımından daha rahat bir gezi vadetmektedir.

suudi-arabistan_729250.jpg

Suudi Arabistan Kültürü

Suudi Arabistan’da özellikle kadınlar için sosyal yaşamdan bahsetmek biraz zordur. Erkekler dini kuralları çiğnemedikleri sürece istedikleri her şeyi yapabilirken, dini kuralların dışında yönetimin koyduğu kurallara uymak zorunda olan kadınlar için işler daha zordur. Ülkede kadın hakları yok denecek kadar azdır. Kadınlar örtülü olmak zorundadır. Üniversite mezunu olan kadınların sayısı oldukça fazla olmasına rağmen, profesyonel hayatta kadınlara ayrılan istihdam alanı çok azdır. Ülkede kadınların evlerinde ailesine ve kocasına bakmakla yükümlü olduğuna inanılır.

Son dönemlerde biraz olsun liberalleşen yönetim sisteminde sadece kadınların satış yaptığı mağazalara kadın alıcıların tek başlarına girmelerine izin verilmiştir. Ancak yine de kadınlar için dışarıda dolaşmak yanlarında eşleri ya da babaları varsa güvenli sayılmaktadır.

Şehirlerde hayat genelde akşama doğru hareketlenmeye başlar. Güneş batıp sıcak kendini çektiği zaman halk, alışveriş mağazaları ve restoranlara dolar.

 Arap Mutfağı

Arabistan mutfağının Türk kültürüne ait mutfak anlayışıyla benzerlik gösterdiği söylenebilir. Ancak kullanılan yağ ve baharat miktarının yanı sıra farklı pişirme teknikleri de düşünülürse yemekler aynı lezzeti vermeyebilir.

Arapların çatal, kaşık kullanma kültürünün gelişmediği bilinmektedir. Halk, ortaya konulan yemek tepsisinden elleriyle yemek yemektedir.

Devamını Oku

 Suudi Arabistan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hac mevsiminde Suudi Arabistan’da fiyatlar iki katına çıkar. Bu yüzden bu dönemde buralardan alışveriş yapmak çok fazla fayda sağlamaz. Geziniz Mekke ve Medine çevresindeyse dönerken hurma, tesbih, seccade takımları gibidini sembolleri olan hediyeler alabilirsiniz

Devamını Oku

Suudi Arabistan’ın Festivalleri

Suudi Arabistan’ın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan çeşitli el sanatları eserlerinin sergilendiği, yerel dans gösterilerinin yapıldığı, çeşitli konularda sempozyum ve seminerlerin düzenlendiği geleneksel kültür ve miras festivali Cenadriye her yıl farklı ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilir. Her yıl şubat ayında düzenlenen festival 10 gün süreyle devam eder.

Suudi Arabistan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Bağımsızlık Günü (23 Haziran)

· Ramazan Bayramı (Hicri Takvime gore belirlenir.)

· Kurban Bayramı (Hicri Takvime gore belirlenir.)

· Haftasonu Tatili (Perşembe-Cuma)

Suudi Arabistan’da İklim ve Hava Durumu

Arap Yarımadası’nın büyük bir bölümünü kaplayan Suudi Arabistan genel itibariyle çöl iklimine sahiptir. Yağmurun çok az yağdığı bu ülkede ‘soğuk hava’ tabirini duyabilmek pek mümkün değildir. Ancak ülkedeki nem oranının düşük olması yüksek sıcaklıkları bir nebze çekilebilir hale getirmektedir. 

Suudi Arabistan’ın Kısa Tarihi

İslam dininin doğduğu topraklara sahip olan Suudi Arabistan’ın tarihi Hz. Muhammed’in peygamber olmasıyla başlamıştır. Daha sonraları Emeviler ve Abbasiler dönemleriyle devam etmiş ve hilafeti savunan bir devlet anlayışıyla yönetilmiştir.

Devamını Oku

Suudi Arabistan’nın Ekonomisi

5714625a18c7735668c2d691.jpg

Suudi Arabistan dünyanın en önemli petrol ekonomisine sahiptir. Bugün elinde tuttuğu rezervler ile en az 90 yıl daha bu petrol gelirini sürdüreceği tahmin edilmektedir. Ham petrol ve petrol ürünleri, devlet gelirlerinin yüzde 90'dan çoğunu oluşturmaktadır.

 Suudi Arabistan'da Din ve İnanç

Suudi Arabistan’da halkın yüzde 99’u Müslüman’dır. Geri kalan %1’lik kısım ise doğu dinlerine mensuptur. Müslümanlar da kendi aralarında Sünni, Hanbeli ve Şii olarak ayrılmaktadır. Çoğunluk ise Sünni ve Hanbeli’dir. Şii olanlar daha azınlıktadır. Ülkede hukuk sistemi olarak şeriat esas alınmaktadır ve ülke buna göre yönetilmektedir. 
 

Suudi Arabistan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

RİYAD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: P.O.BOX: 94390, RIYADH, 11693 SAUDI ARABIA

Telefon: 00 966-1 482 01 01

Faks: 00 966-1 488 78 23

[email protected]

http://riyad.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Al-Jawf, Hail, Al-Qasim, Riyad, Kuzey Sınır Bölgesi (Ar'ar), Doğu Bölgesi (Dammam, Dahran ve Al-Khobar), Najran, Al Kurayyat

Bağlı Birimler

CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: P.O.BOX:70 MEDINAH ROAD, KILO 6 AL-ARAFAT STREET AL-HAMRA JEDDAH 21411 SAUDI ARABIA

Telefon: 00 966-2 660 16 07 / 00 966-2 665 48 73

Faks: 00 966-2 665 22 80

[email protected]

http://cidde.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tebuk (Tabouk), Medine (Al Madina), Mekke (Makkah), El Baha (Al Baha), Asir (Asseer), Cizan (Jeezan) bölgeleri.

Bağlı Birimler

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DAİMİ TEMSİLCİLİĞİ

Adres: Permanent Mission of Turkey P.O. Box 8783 Mossaadia, Jeddah, 21492/Saudi Arabia

Telefon: + 966 12 6142592

[email protected]

Suudi Arabistan’da Konuşulan Diller

Suudi Arabistan’ın resmi dili Arapça’dır.  Arapça lehçeleri farklılık göstermektedir. Onun dışında konuşulan başka dil yoktur. 

Şukran / Teşekkür ederim

Afven/ Bir şey değil

Sabahul hayr/ Günaydın

Mesaul hayr/ İyi akşamlar

Keyfe haluk?/ Nasılsın?

Suudi Arabistan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13.2oC
  • Şub 15.6oC
  • Mar 19.9oC
  • Nis 24.9oC
  • May 30.6oC
  • Haz 32.8oC
  • Tem 34.2oC
  • Agu 33.8oC
  • Eyl 31.4oC
  • Eki 26.1oC
  • Kas 19.9oC
  • Ara 14.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 30.770.375 Dili: Arapça Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) İklim:  Çöl İklimi Big Mac Index: 3.2