Google+

Arama formu

Ambulans: 997 İtfaiye: 998 Polis: 999 Kral Abdulaziz Uluslararası...
Devamı oku
Ramazan Bayramı – Her sene değişir Kurban Bayramı – Her sene değişir Suudi...
Devamı oku
Cidde’de İslam dininin önemli bayramları festival havasında kutlanır....
Devamı oku
Cidde alışveriş konusunda pek çok farklı alternatif sunar. “Tahliya...
Devamı oku
Cidde, şeriat kuralları ile yönetilir. Bu nedenle Suudi Arabistan’ın...
Devamı oku
Arap mutfağı temel olarak Türk mutfağına benzer. Ancak Arap yemekleri...
Devamı oku
Mercan evleriyle eski şehir bölgesi, çok katlı, yüksek ve modern binaları...
Devamı oku
Cidde’de, Suudi Arabistan’ın diğer tüm kentlerinde olduğu gibi şehir içi...
Devamı oku
Cidde’de iki, üç, dört ve beş yıldızlı ultra lüks oteller olmak üzere...
Devamı oku
İstanbul’dan Cidde’ye direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık...
Devamı oku
Sert ve sıcak çöl ikliminin etkili olduğu Cidde, sahil şeridinde olması...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin Suudi...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosluğu Adres: P.O. Box:70, Jeddah 21411...
Devamı oku
Cidde (UTC+3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır....
Devamı oku
Suudi Arabistan’ın resmî dili Arapçadır. 
Devamı oku
Cidde kentinde Suudi Arabistan Riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan...
Devamı oku
Cidde; Suudi Arabistan’ın güneybatısında, Mekke yakınlarında, Kızıldeniz...
Devamı oku
Cidde, başkent Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SAR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 23℃
Mar 25℃
Nis 28℃
May 30℃
Haz 31℃
Tem 32℃
Ağu 32℃
Eyl 31℃
Eki 29℃
Kas 27℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Ülke: Suudi Arabistan Krallığı / Nüfus: 3.400.000 / Resmi Dil: Arapça / Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) / İklim: Sıcak Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 2.93 (Türkiye $ 3.87) / UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Bölgeler: Al – Balad

Cidde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cidde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cidde, başkent Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci kentidir. Kızıldeniz kıyısında yer alan liman kenti Cidde aynı zamanda Mekke’nin limanı ve deniz yoluyla gelen hacıların karaya çıktıkları yerdir. Hava yolu taşımacılığında da geçiş yeri olan kent, Suudi Arabistan Krallığı’nın diplomatik merkezi konumundadır. Liman kenti olması sebebiyle uzun süre ülkenin dışarı açılmış tek kenti olmuştur.

İslamiyetten çok önce kurulduğu bilinen Cidde, halife Osman döneminde Mekke’nin limanı durumuna getirilerek önem kazanmıştır. 11. yüzyılda surlarla çevrilen kent, Mısır ve Hindistan arasında çalışan gemilerin uğrak yeri olarak gelişimini sürdürmüştür. 1517’de Memluklardan Osmanlı egemenliğine geçen Cidde; önce sancak, sonra Habeş eyaletinin merkezi, daha sonra da Hicaz vilayetinin parçası olmuştur. 

Cidde Nerededir?

Cidde; Suudi Arabistan’ın güneybatısında, Mekke yakınlarında, Kızıldeniz kıyıları üzerinde konumlanır.

Cidde Gezilecek Yerler

Cidde Gezilecek Yerler

Mercan evleriyle eski şehir bölgesi, çok katlı, yüksek ve modern binaları ile Kızıldeniz kıyısındaki Cidde; zengin fakir, eski yeni, geleneksel ve modern gibi zıtlıkların farklı bir uyum içerisinde yaşandığı bir şehirdir.

Cidde'ye Ne Zaman Gidilir?

Sert ve sıcak çöl ikliminin etkili olduğu Cidde, sahil şeridinde olması nedeniyle Suudi Arabistan’ın iç kesimlerindeki şehirlere oranla daha yumuşak ve kısmen nemli bir havaya sahiptir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 38 – 40 derece; kış aylarında ise 21 – 25 derecede seyreder. Cidde’ye gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların daha düşük olduğu kış aylarıdır.

Cidde'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Cidde’ye direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat 30 dakikadır.

Cidde şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Cidde'de Nerede Kalınır?

Cidde’de iki, üç, dört ve beş yıldızlı ultra lüks oteller olmak üzere yaklaşık 200 farklı konaklama alternatifi bulunmaktadır. Otel fiyatları başkent Riyad’a göre oldukça uygundur. Konaklamak için en ideal bölge ise Falastin / Palestine Street (Filistin Caddesi) ve caddenin kuzeyinde kalan bölgedir.

Cidde pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Cidde Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cidde Otelleri
En Uygun Fiyatlı Cidde Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Cidde Otelleri
Cidde Ev Kiralama

Cidde Şehir İçi Ulaşım

Cidde Şehir İçi Ulaşım

Cidde’de, Suudi Arabistan’ın diğer tüm kentlerinde olduğu gibi şehir içi ulaşım ağı gelişmemiştir. Ulaşımda taksi ve otobüs kullanılır. En yaygın ulaşım seçeği taksidir. Taksi açılış ücreti 10 riyal, kilometre başına ücret ise 10 riyaldir. Taksiyle oldukça düşük ücretler karşılığında seyahat edebilirsiniz. Şehirdeki taksilerin büyük bir kısmı lisanslıdır ve belirli bir taksimetre tarifesine göre hizmet verirler. Ancak korsan taksi sayısı da oldukça fazladır. Astronomik ücretler ödemek istemiyorsanız özellikle havalimanı çevresinde bulunan korsan taksilere karşı dikkatli olmalısınız.

Cidde Mutfağı

Cidde Mutfağı

Arap mutfağı temel olarak Türk mutfağına benzer. Ancak Arap yemekleri yoğun yağlı, baharatlı olması ve farklı pişirme stilleriyle Türk yemeklerinden ayrılır. Mutfağın vazgeçilmez malzemeleri arasında; pirinç, tavuk eti, dana eti, deve eti, soğan ve çeşitli baharatlardır. Cidde, geleneksel Arap mutfağının yanı sıra İtalya, Fars, Fransa ve Ortadoğu mutfaklarından lezzetli spesiyaller sunar. Kentin çok çeşitli etnik yapısı, oldukça zengin bir yemek kültürü oluşmasını sağlamıştır.

Cidde’nin en sevilen temel yemekleri ise; fıstıklı ya da domatesli olarak hazırlanan tavuklu pilav “nejdi kabsa”, dana eti veya deve etiyle hazırlanan pilav çeşidi “yemeni mandi”, büyük porsiyonlarla sunulan ızgara et çeşitleri, yağda kızartılmış tavuk parçaları “brost”, Arap mutfağının en ünlü spesiyali olan kızarmış nohut köftesi “falafel”, yani Cidde’deki adıyla “magliya” ve tavuk etli dürüm “şavurma”dır. 

Cidde Gece Hayatı

Cidde, şeriat kuralları ile yönetilir. Bu nedenle Suudi Arabistan’ın diğer kentlerinde olduğu gibi şehirde gece hayatı kültürü yoktur. Alkol satışı kesinlikle yasaktır ve otellerde dahi alkol bulunmamaktadır. Gündüzlerin aşırı sıcak olmasından dolayı Araplar gece gezer ve alışveriş merkezleri geç saatlere kadar açıktır. 

Cidde'de Alışveriş

Cidde alışveriş konusunda pek çok farklı alternatif sunar. “Tahliya Caddesi”, Cidde’nin en gözde alışveriş caddesidir. Bu lüks ve modern cadde; dünyaca ünlü lüks mağaza zincirlerine ve butiklere ev sahipliği yapar. Kentin tarihi bölümü olan “Al – Balad” semti ise açık hava pazarları ve sokak satıcılarıyla Cidde’nin geleneksel yüzünü oluşturur. Al – Balad’ın kalbinde yer alan “Souq al-Alawi” şehrin en popüler açık hava pazarıdır. Burada Cidde’ye özgü hediyelik ürünler, giysiler, aksesuarlar ve elektronik ürünlere kadar her şeyi çok ucuza bulabilirsiniz. Cidde’nin önde gelen büyük alışveriş merkezleri ise; Heraa International Mall, Mall of Arabia, Red Sea Mall, Stars Avenue Mall, Jeddah Mall, Le Mall, Coral Mall, Megamall, Aziz Mall, Roshan Mall, Al – Andulus Mall ve Al – Salaam Mall’dur.

Cidde Festivaller

Cidde’de İslam dininin önemli bayramları festival havasında kutlanır.

 • Cidde Yaz Festivali (Jeddah Ghair Festival): Temmuz – Ağustos
 • Ramazan Bayramı: Her sene değişir
 • Kurban Bayramı: Her sene değişir
 • Mevlit Kandili: Her sene değişir

Cidde Para Birimi

Cidde kentinde Suudi Arabistan Riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan riyali yaklaşık 1,40 Türk lirasına denk gelmektedir. 

Cidde Saat Farkı

Cidde (UTC+3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır. Cidde, Türkiye’den 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Cidde’de 11.00’dir.

Cidde Resmi Dili

Suudi Arabistan’ın resmî dili Arapçadır. 

Cidde Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin Suudi Arabistan’a seyahat etmeleri için vize almaları gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportunda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş çıkış damgası olan pasaportları işleme almamaktadır. Aynı zamanda 35 yaş altı bekar kadınlara Suudi Arabistan vizesi verilmemektedir. Ülkeye ticari bir gerekçeyle gidecek olan 35 yaş altı kadınların vize alması için, Dış İşleri Bakanlığı’ndan davetiye alması ve eşi yada kan bağı olan akrabalarının refakati gereklidir. Hac ve umre ziyaretleri sebebiyle oluşabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak Suudi Arabistan vize işlemlerine en az 30 gün önceden başlanmalıdır.

Cidde Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosluğu

 • Adres: P.O. Box:70, Jeddah 21411 (Medinah Road, Al-Arafat Street Al-Hamra)
 • Telefon: +966 12 660 16 07 / +966 12 665 48 73 / +966 532 07 96 51
 • Resmi websitesi: cidde.bk.mfa.gov.tr

Cidde Resmi Tatiller

 • Ramazan Bayramı – Her sene değişir
 • Kurban Bayramı – Her sene değişir
 • Suudi Arabistan Milli Günü – 23 Eylül

Cidde Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 997
 • İtfaiye: 998
 • Polis: 999
 • Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı: +966 9200 11233

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.