Google+

Arama formu

BLAGAY TEKKESİ VE TARİHİ

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Blagay, Mostar’ın içinden  geçen ve Bosna-Hersek’in en büyük nehirlerinden biri olan Neretva’nın önemli kollarından biri olan Buna Nehri’nin doğduğu yerde. Mostar'dan sonra 5 dakikalık uzaklıkta bulunan Blagay'a gitmek için Dubrovnik yönüne doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 5 kilometrelik mesafeden sonra sola sapmamızı belirten minik kahverengi levhaya göre sapıyoruz. Ana yoldan uzaklaşıp bilindik yarı tozlu, yarı asfalt yolda ilerlediğimizde Blagay Köyü'nü de geçerek Alperenler Tekkesi’ne geliyoruz.

Mostar

Mostar-1

Ücretli park alanlarından birine aracımızı park ediyoruz (park ücreti 3 KM). Kenarda sıralı küçük barakalardan oluşan turistik eşya satıcılarının arasından sıyrılıp, Buna Nehri'nin güzelliğiyle karşılaşıyoruz. Yer yer ahşap köprülerin süslediği bu alanın her tarafını restoranların kapladığını görünce biraz içimiz buruklaşsa da tekkeye doğru ilerliyoruz.

Mostar-2

Mostar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Guesthouse Ajla, Apartment and room Panorama, Lavanda güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Aurelia B&B, White hill, Apartman Natura vita Blagaj. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Marija, Galaxy Apartment, Villa Divani gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Dada, Hostel Musala, Hostel Miran Mostar tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mostar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mostar-3

Küçük bir yerleşim birimi olan Blagay’ı önemli kılan ise hemen su kaynağının bulunduğu mağaranın yanı başında yükselen Blagay Tekkesi ya da Alperenler Tekkesi...

Tekkeye doğru ilerlediğimizde  restoranların, tekkenin dibine kadar istilasını görünce, ''yok artık bu kadarı da fazla!'' diyecek kadar iç içe girilmiş. Fotoğraf çekecek alan bile bırakmamışlar! Sade güzelliğiyle büyüleyen tekkeyi, her taraftan çekmeye çalışıyoruz. Tekke girişi ücretli (kişi başı 2,5 KM), mimari olarak bir kayanın dibine kurulu eski Osmanlı tarzında yapılmış binanın hemen sol köşesinde bir mağara dikkatimizi çekiyor. Suyun zümrüt rengi, beyaz boyalı mimariyle de hoş bir görünüm oluşturuyor.

Mostar-4

Mostar-5

Buranın huzurunu yaşamak isterim diyorsanız eğer  bir restorana yerleşerek saatlerce su sesi ve huzurla zamana meydan okuyabilirsiniz!

Alperenler Tekkesi'nin tarihine gelince…

1465’te Osmanlıların eline geçtikten sonra muhteşem bir doğaya sahip bölgede kurulan tekke Bosna’nın yerel halkı olan Boşnakların (Bosniak) hızla Müslümanlığı seçmesinde çok önemli bir rol oynamış.

Bugünlerde Nakşibendi tekkesi olan Blagay, ilk Bektaşi tekkesi olarak kurulmuş. Osmanlılar özellikle Balkanlara yolladıkları Bektaşi dervişleri ve babaları sayesinde çok kısa sürede yüz binlerce kişinin Müslümanlığı seçmesini sağlamış. Bektaşi dervişlerinin hoşgörülü ve özellikle hakkaniyetli tavırları, tarih boyunca hep karmaşa ve savaş içinde yaşamış, bölge halkının Müslümanlığa büyük sempati duymasını da sağlamış.

Blagay Tekkesi’nin bir de çok önemli kahramanı var: Sarı Saltuk...

Sarı Saltuk, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın himayesinde derlenen Saltukname adıyla da bilinen halk efsanesinin kahramanı... Anadolu'nun ve Rumeli'nin fethi sırasında önemli rol oynayan efsaneleştirilmiş bir Bektaşi babası aynı zamanda...

Sarı Saltuk, bu geniş bir coğrafyanın halk kahramanı. Bu yüzden birçok yerde türbesine rastlamak mümkün. En ünlülerinden birisi de Blagay Tekkesi. Güçlü, korkusuz ama bir o kadar da bağışlayıcı ve hakkaniyetli bir kahraman olan Sarı Saltuk, bu özellikleriyle birçok coğrafyada halkın sevgilisi olmuş. Hatta sadece Müslümanlar için değil Hristiyanlar için de önemli bir kahraman. Bu yüzden Blagay Tekkesi’ni her dinden yüzbinlerce kişi ziyaret ediyormuş.

12 türbesi olduğu söylenen Sarı Saltuk’un bu kadar çok türbesinin olmasının sebebi, İslamiyet’in yayılmasını sağlamak amacıyla birden fazla yerde türbelerinin olmasını istediği rivayet ediliyor.

Mostar-6

Blagay Tekkesi’nin girişinde bulunan balık restoranları, her ne kadar her yeri işgal etmiş olsalar da Buna’nın kaynağında avlanan lezzetli balıklarıyla ünlü... Tekkeye geldiğinizde bu restoranlarda  güzel bir yemek yiyebilir, hem de bu doğa harikası  mimari zenginliğiyle Blagay Tekkesi’ni  doya doya seyredip, anı fotoğraflarla kalıcı hale getirebilirsiniz. Özel yapılan Türk kahvelerini de içmeden dönmeyin...


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...