Mostar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mostar, Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezi olan şehirdir. 105.000 nüfuslu şehir, Bosna-Hersek'teki iç savaş sırasında büyük zarar görmüştür. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkılmıştır. Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişmiştir. Müslümanlar Mostar'ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başlamıştır. Sırpların çoğu ise şehirden ayrılmıştır.

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler restore edilmiştir. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcamıştır. Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü’nün ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan'ın katkılarıyla Yapı Merkezi tarafından temel, beden duvarları ve zemini güçlendirilmiş, ER-BU adlı diğer bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. 2005 tarihinde eski Mostar şehri, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınmıştır. Mimar Sinan Kayseri doğumlu olduğu için, Kayseri kardeş şehir ilan edilmiştir.

 

Mostar ile İlgili

Editörün Kaleminden

Mostar Nerededir?

Mostar, Bosna-Hersek ülkesinin Hersek bölgesinde yer alan en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezidir. Neretva Nehri'nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek'in başkentidir.

Mostar’a Nasıl Gidilir?

Mostar’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Saraybosna’ya uçtuktan sonra şehirlerarası otobüs ya da tren yoluyla kente ulaşmak mümkündür. Ancak raylı sistemlerin çok dakik çalışmadığı ve trenlerin bir hayli eski olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Araç kiralamak da bir diğer seçeneğiniz olabilir.

Mostar’a Ne Zaman Gidilir?

Bosna Hersek ülkesinin güney kısmında yer alan Hersek bölgesinde Akdeniz iklimi hâkim olduğundan, Mostar’ı ziyaret etmek için yaz ayları uygundur. Kış turizmine de uygun bir şehir olduğu için bu amaçla kenti ziyaret etmek isteyenler ocak ve şubat aylarını tercih edebilirler.

Mostar’da Nerede Kalınır?

Mostar Balkanlarda hem Türklerin hem de yabancı turistlerin en çok sevdiği ve ziyaret ettiği bölgelerdendir. Şehri ve özellikle tarihî merkezi yürüyerek gezebilirsiniz. Birçok kişi gezilecek yerlere yakın olmasından dolayı tarihî merkezde konaklamayı tercih eder. Mostar oldukça çeşitli konaklama alternatifi sunsa da gideceğiniz tarih ve kriterleriniz otel bulmanızı zorlaştırabilir.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay önce rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Mostar otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Mostar Otelleri

Mostar Bosna-Hersek’te Hersek bölgesinin başkentidir. Şehrin en önemli simgesi ve barışın sembolü olan Mostar Köprüsü’nü ve eski şehri görmek için her yıl binlere turist şehri ziyaret etmektedir. 105 bin kişinin yaşadığı şehirde hâlâ iç savaş döneminden kalma izleri yapılarda görmeniz mümkün. Mostar çevresindeki birçok bölgeye kıyasla, misafirlerine oldukça uygun fiyatlı konaklama alternatifleri sunar.

 

Şehirde 4 ve 5 yıldızlı otellerden hostellere ve kiralık dairelere kadar birçok farklı seçenek bulmak mümkün olup fiyatlar ise oldukça makuldür. Ayrıca küçük bir şehir olduğundan bölgeler birbirine ve merkeze oldukça yakındır.

Devamını Oku

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar deyince akla ilk gelen şey tarihi Mostar Köprüsü’dür. Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprüdür. Orijinal köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir ve 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanılmıştır. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştır. Köprü, çevresindeki kente adını da vermiştir. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti olmuştur. Köprüyü yeniden inşa etmek için bir proje hazırlanmış ve 23 Temmuz 2004'te yeni köprü hizmete girmiştir. Köprü, 2005'te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Mostar’da görülmesi gereken diğer yerler: Köprünün yanındaki Old Bridge Museum, şehirde Osmanlı mimarisinden kalan en güzel örnek kabul edilen Muslibegovica evi, Hersek Tarih Müzesi, tarihi şehir merkezinde yer alan Koski Mehmet Paşa ve Karadjoz Bey Camileri.

Devamını Oku

Mostar İçi Ulaşım

MAN_bus_in_Mostar,_1996.JPEG

Mostar şehrinde otobüs ağırlıklı bir toplu taşıma sistemi mevcuttur ancak şehrin çok küçük olmasından dolayı şehri gezmek için buna ihtiyaç duymayabilirsiniz. Zira kent bisikletle dolaşmaya ya da yürüyüşe de hayli elverişlidir.

Mostar Mutfağı

Bosna Hersek mutfağı beslenmesinde ana yiyecek birçok çeşidi olan ekmektir. Pek çok sebze çeşidi vardır. Sebzelerin etle birlikte soğanlı pişirilmesi yaygındır. Bosna Hersek Mutfağının en önemli özelliklerinden biri süt ve süt ürünleri sıkça kullanılır olmasıdır. Çoğunlukla yemeklere konan soğan, kıyma et ve hatta sebzeler su konmadan önce yağda kavrulur. Haşlanmış yemekler çok hafiftir. Çoğunlukta az suyla haşlandığından dolayı doğal lezzeti kaybolmamaktadır. Acı baharatlar (oryantal baharatlar) bu yemeklerde çok az ölçüde bulunmaktadır.

Bosna Hersek Mutfağında yemekler genellikle doğalıdır. Yemeklerde sebzeler; ot, patlıcan, domates, patates, soğan, havuç, maydanoz, salar, pırasa, mahuna, pirinç, yasış tatlı biber; meyveler; erik, ayva, elma, vişne, kiraz; süt ve süt ürünleri; tatlı ve ekşi süt, kaymak, yoğurt, tatlı kaymak çokça bulunmaktadır. Bosna Hersek Mutfağında genellikle sos servisi yoktur. Soslarpişirirken ya da yuha yani çorba yaparken ya da pişirme süreç sonunda yemeklere ilave edilir. Meşhur yemekleri ise begova çorbası, cevapi köftesi, pleskavitsa ve Boşnak böreğidir.

Bahşiş

Mostar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Mostar’da Alışveriş

Mostar’daki dükkânlarda Euro ile de alışveriş etmek mümkündür. Kent alışveriş konusunda ufak bir şehir olmasına karşın çeşitli imkânlara sahiptir. Gezi boyunca kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok orijinal hediye bulabilirsiniz. Mostar’da 30’a yakın zanaat dalı bulunmaktadır ve bunlardan bazıları 18. yüzyıldan günümüze kadar gelmiştir. Fırıncılar, terziler, ayakkabıcılar, kuyumcular, berberler bu zanaat dallarındandır. Bu zanaatçıların çoğunun Eski Pazar’da dükkânı vardır. Bakır ve altın işlemeciliği ise özellikle ön planda olan çalışma alanlarıdır. Bu malzemelerden üretilmiş sayısız hediyelik eşya seçeneğiniz mevcuttur.

Mostar Gece Hayatı

Şehirdeki barlar tarihi merkez civarında bulunmaktadır. Oldukça küçük ve sakin bir şehir olan Mostar’da çok hareketli bir gece hayatı yoktur.

Mostar Festivaller

Mostar Yaz Festivali (Eylül)

Gleneksel koyun peyniri Fuarı (kasım)

Mostar ticaret fuarı (nisan)

Mostar Blues Festivali (Temmuz)

Mostar Film Günleri (sonbahar)

The Pocket Fest (Mostar Sanat Festivali)

The Spring of Mostar (Mostar Bahar Festivali)

Mostar Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (1 Mart)

1İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Milli Gün (25 Kasım)

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Sırp Yılbaşı (14 Ocak)

Katolik Paskalyası

Ortodoks Paskalyası

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mostar İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 124

Yangın: 123

Polis: 122

Mostar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bosna Hersek’e girmek için vize alması, 60 günü aşmayan kalışlar için, gerekmemektedir.

Mostar Türkiye Dış Temsilcilikleri

MOSTAR BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: ULICE MALA TEPA 24, 88100 MOSTAR BOSNIA-HERCEGOVINA

Telefon: 00 387 36 551 209

Faks: 00 387 36 552 583

[email protected]

http://mostar.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Mostar, Livno, Kupres, Prozor - Rama, Konjic, Tomislavgrad, Posuşje, Grude, Şiroki Brijeg, Ljubuşki, Çitluk, Çapljine, Stolac, Neum , Gornji Vakuf,Jablanica

Mostar Para Birimi

Bosna-Hersek sınırları içerisinde yer alan Mostar şehrinin para birimi Konvertibıl Mark’tır. 1 TL 0.61 Konvertibıl Mark civarıdır.

Mostar Resmi Dili

Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Bu dillerin hepsi kentin resmi dilidir.

Mostar Saat Farkı

Mostar’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Mostar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 7oC
  • Mar 10oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 16oC
  • Kas 10oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 65,286 / Dil: Boşnakça, Hırvatça, Sırpça  / Para Birimi: Konvertibıl Mark (BAM) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün