Mostar ve Kocitelli Köyü

Saraybosna’dan Mostar’a günübirlik turlar ile gitmek mümkün. Mostar’a giderken yolda baraj göllerinin ve ırmakların nefis manzarası eşliğinde seyahat ettik.

Mostar’a giderken Kocitelli köyü denen ufak bir yerde mola verildi. Bu köy oldukça ilginç. Eski bir Osmanlı köyü olan bu köyde tepede epeyce büyük bir de kalesi var.

Hikayeye göre; bu köyü önce Osmanlılar alıyor, sonra Hırvatlar ele geçiriyor. Ardından tekrar Osmanlılar alıyor ve sonra tekrar Hırvatlar ele geçiriyor. İki kez burayı Hırvatlar alınca, Osmanlı bu köyü yeniden fethediyor ve küçücük köye kocaman bir kale ve de bir camii inşa ediyor. Bundan sonra da Hırvatlar bir daha alamıyor. Köyün nüfusu çok az. Ancak gelen giden turist sayısı epeyce fazla. Bu köydeki Boşnakların bir kısmı oldukça güzel Türkçe konuşuyorlar.

Bu köyde insanlar kivi, nar, kuru meyve ve üzüm gibi meyveler satıyorlar.

Ressamlar Ağustos ayının ilk haftası buraya gelip nefis manzara resimleri yapıyorlarmış. Buraya 20 km mesafede Hırvatistan’a da sınırı olan bölgede bir de Halim Paşa Camii var.

Mostar’da tüm binalar kurşunlanmış. Savaşta Mostar köprüsü Hırvatlar tarafından yıkılmış. Savaş sonrasında gelen parasal yardımlarla tekrar yapılmasını sağlamışlar. Köprü yapımında en çok yardımı Türkiye sağlamış.

Mostar köprüsü Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan’ın çırağı Mimar Hayrettin tarafından 1557 – 1566 yılları arasında inşa edilmiş. Köprünün altındaki nehrin derinliği 7 metreymiş.

Çarşıda bol miktarda mermi kapsülleri, kasatura ve top mermilerinin dış kısmının üzerleri işlenerek hediyelik eşyalar yapmışlar, satıyorlar.

Köprü fotoğrafçılar için oldukça çekici bir nokta. Çarşının sonunda yine Osmanlı döneminden kalma bir camii var. İçinde Osmanlı mezarları bulunuyor. Camiinin avlusundan köprünün ve ırmağın manzarası nefis. En güzel fotoğraf ya buradan ya da köprünün ayağına inerek nehir kenarından alınabiliyor. Mostar seyahatiniz sırasında konaklamak istiyorsanız hizmet kalitesi yüksek köprüye çok yakın Hotel Eden ve Hotel-Restaurant Kriva Ćuprija gibi oteller mevcut. 

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.