Google+

Arama formu

MOSTAR VE KOCİTELLİ KÖYÜ

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a günübirlik turlar ile gitmek mümkün. Mostar’a giderken yolda baraj göllerinin ve ırmakların nefis manzarası eşliğinde seyahat ettik.

Mostar’a giderken Kocitelli köyü denen ufak bir yerde mola verildi. Bu köy oldukça ilginç. Eski bir Osmanlı köyü olan bu köyde tepede epeyce büyük bir de kalesi var.

Hikayeye göre; bu köyü önce Osmanlılar alıyor, sonra Hırvatlar ele geçiriyor. Ardından tekrar Osmanlılar alıyor ve sonra tekrar Hırvatlar ele geçiriyor. İki kez burayı Hırvatlar alınca, Osmanlı bu köyü yeniden fethediyor ve küçücük köye kocaman bir kale ve de bir camii inşa ediyor. Bundan sonra da Hırvatlar bir daha alamıyor. Köyün nüfusu çok az. Ancak gelen giden turist sayısı epeyce fazla. Bu köydeki Boşnakların bir kısmı oldukça güzel Türkçe konuşuyorlar.

Mostar

Bu köyde insanlar kivi, nar, kuru meyve ve üzüm gibi meyveler satıyorlar.

Mostar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Guesthouse Ajla, Apartment and room Panorama güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri White hill, Aurelia B&B, Yellow Lily Mostar Apartman. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Marija, Galaxy Apartment, Villa Divani gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Dada, Hostel Musala, Hostel Mirror tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mostar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ressamlar Ağustos ayının ilk haftası buraya gelip nefis manzara resimleri yapıyorlarmış. Buraya 20 km mesafede Hırvatistan’a da sınırı olan bölgede bir de Halim Paşa Camii var.

Mostar’da tüm binalar kurşunlanmış. Savaşta Mostar köprüsü Hırvatlar tarafından yıkılmış. Savaş sonrasında gelen parasal yardımlarla tekrar yapılmasını sağlamışlar. Köprü yapımında en çok yardımı Türkiye sağlamış.

Mostar-1

Mostar köprüsü Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan’ın çırağı Mimar Hayrettin tarafından 1557 – 1566 yılları arasında inşa edilmiş. Köprünün altındaki nehrin derinliği 7 metreymiş.

Mostar-2

Çarşıda bol miktarda mermi kapsülleri, kasatura ve top mermilerinin dış kısmının üzerleri işlenerek hediyelik eşyalar yapmışlar, satıyorlar.

Mostar-3

Köprü fotoğrafçılar için oldukça çekici bir nokta.
Çarşının sonunda yine Osmanlı döneminden kalma bir camii var. İçinde Osmanlı mezarları bulunuyor. Camiinin avlusundan köprünün ve ırmağın manzarası nefis. En güzel fotoğraf ya buradan ya da köprünün ayağına inerek nehir kenarından alınabiliyor.
Mostar seyahatiniz sırasında konaklamak istiyorsanız hizmet kalitesi yüksek köprüye çok yakın Hotel Eden ve Hotel-Restaurant Kriva Ćuprija gibi oteller mevcut. 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...