Ahi Evran Camii ve Türbesi

Kırşehir'in merkezinde bulunan cami ve türbe, 1482 yılında Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran adına yaptırılmıştır. Türbeye caminin içinden bir merdivenle çıkılmaktadır. Üç kubbe üzerine kare planlıdır ve kesme taştan inşa edilmiştir. Ana binanın sağında mescit, solunda ise Ahi Evran’ın mezarının olduğu türbe bulunur. Ahi Evran, halk arasında "Evliyaullah" olarak anılır. Cami, esnaflar birliği ve ahilik yani esnaf, üretim erbabı teşkilatının kurucusu olan "Ahi Evran-ı Veli" adına yapılmıştır. İlk olarak zaviye olarak yapılan bina sonraki yıllarda cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ahi Evran Zaviyesi; planlı bir mescit, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın Türbesi ve bir tekkeden oluşmaktadır.Günümüzdeki Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği'nin ve meslek odalarının temeli Ahi Evran tarafından atılmıştır. Ahi Evran tarafından kurulan bu ilk esnaf dayanışma loncaları, Anadolu’ya yeni gelen Türk esnafların birlik ve dayanışması için gayrimüslim esnaflara karşı kurulmuştur. Ahilik teşkilatının kurulmasına Hacı Bektaşi Veli'nin tavsiyeleri de etkili olmuştur.
 

Kırşehir Ahi Evran Camii Tarihi 

Ahilik teşkilatın kurulma ve yayılma amacı, başta Türk nüfusunun ekonomik özgürlüğünü sağlamak, ürün ve mallarının kalitesini korumak, üretimi ihtiyaçlar dâhilinde düzenlemektir.

Ayrıca Trabzon’un Ortahisar ilçesinde Ahi Evran Dede Camii ve Ankara’nın Etimesgut ilçesinde de yine Ahi Evran Camii bulunduğunu söylemekte fayda var. Ancak türbenin bulunması sebebi ile teşkilatın merkezi kabul edilen yer Kırşehir’deki türbe ve cami olarak biliniyor.

Ahi Evran Kimdir? 

Ahi Evran kimdir diye soracak olursanız Türk – İslam tarihinde önemli bir yeri olan Evran’ın önemli gelişmeler kat ettiğini söyleyebiliriz. Hayatı hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, Ahi Evran’ın Esnaflar Birliği ve Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu olduğunu ilk olarak belirtmeliyiz. 1169 senesinde İran’da dünyaya gelen Ahi Evran, 1261 senesinde Kırşehir’de vefat etmiştir. Kabri de günümüzde türbe ve cami olarak kullanılan yerde bulunur. Türk filozof olarak bildiğimiz Ahi Evren ya da Ahi Evran’ın tam adı ise Şeyh Nasırettin Mahmut el Hoyi’dir. Dericilerin piri olarak kabul edilen Ahi Evran ayrıca 32 çeşit esnaf ve sanatkârın öncüsü ve lideri olarak bilinir.

1261 senesinde kılıçtan geçirilerek hayatına son verilen Ahi Evran’ın ailesi Hacıbektaş Veli’ye sığınmışlardır. Ahi Evran ve tarikatının Anadolu ve Rumeli’nin Türkleşmesinde önemli rol oynadığı da bilinir. Ayrıca Antalya’da Ahi Evran Heykeli ve Müzesi bulunmaktadır. Kırşehir’deki cami ve türbe ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Ahi Evran Türbesi Çevresinde Gezilecek Yerler 

Kırşehir merkezde bulunan Ahi Evran Türbesi’ni gezdikten sonra yine buraya yakın mesafede bulunan diğer güzelliklere de zaman ayırabilirsiniz.

Cacabey Medresesi: Kırşehir merkezinde bulunan tarihî yapı ilginç mimarisi ile de giden yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor. Gök bilim medresesi olarak işlev görmüş olan yapı, 1272 senesinden beri ayakta duruyor. Döneminde rasathane olarak kullanılan eser, Selçuklu döneminin mimarî özelliklerini yansıtıyor.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi: Kültürel Mirası Koruma Projesi kapsamında Japonya hükümetinin hibe ettiği bu müzede sergi salonları, sinevizyon köşesi, kütüphane, inceleme, araştırma, fotoğraflama ve restorasyon çalışmalarına olanak sağlayan laboratuvar, kafe, depolar ve teknik bölümler yer alır. Müzenin ilgi çekici özelliklerinden biri de, 2011 yılında “En iyi yeşil müze” ödülü alması ve 2012 yılında da Avrupa’da Yılın Müzesi’ne aday gösterilmesidir.

15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00 – 17.00 saatlerinde 5 Türk lirası ödeyerek gezebilirsiniz. Haftanın her günü açık olan müzede Müzekart ve Müzekart+ ise geçerlidir.

Ayrıca Aşıkpaşa Tabiat Parkı, Kırşehir Kent Park da gezebileceğiniz diğer yerler arasında bulunuyor.

Ahi Evran Türbesi Gezisinde Yemek Alternatifleri 

İç Anadolu Bölgesi’nin kendine has mutfağı ile her damak tadına uygun lezzetleri bulunan Kırşehir’de, Ahi Evran Türbesi ve çevresini gezdikten sonra yiyebileceğiniz buraya özgü yemekleri de yazmadan geçemeyiz. İlk olarak favori lezzetlerin başında tandırda çömlek paça, et yahni ve kesme aşının bulunduğu söyleyebiliriz. Ayrıca Topalak, lepe, pancar çırpması, çullama, soğanlama, sündürme ve ayva dolması da tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Kırşehir merkezde gidebileceğiniz restoranları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Hılla Göl Restaurant: Çukurçayı Mah., Merkez / Kırşehir
Telefon: (0386) 212 04 04

Küfe Restaurant: Kuşdilli Mahallesi, İsmet Paşa Cd. No:14, Merkez / Kırşehir

Aspava Şöhretler Celal Kaya Restaurant: Kuşdilli Mahallesi, Terme Caddesi 25/A, Kırşehir Merkez / Kırşehir
Telefon: (0386) 213 16 14
Ağalar Konağı: Kayabaşı Mahallesi, Kadıhanı Cd. No:41, Merkez / Kırşehir
Telefon: (0386) 213 80 80

Ahi Evran Türbesi Nasıl Gidilir? 

Ahi Evran Türbesi’nin Kırşehir’in merkezinde bulunan Ahi Evran Mahallesi’nde bulunuyor. Ulaşım için farklı alternatiflerinizi aşağıda sizler için derledik.

Yaya: Eğer Kırşehir merkezde bulunuyorsanız cami ve türbeye Ahi Evran Mahallesi’ne yürüyerek ya da taksi ile gidebilirsiniz. Türbenin olduğu kısma da caminin içinden merdivenle ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Şehir merkezinden kalkan dolmuş ve otobüs gibi toplu ulaşım araçları ile Ahi Evran Türbesi ve Camii’ne kolayca ulaşabilirsiniz.

Otomobil: Şahsi aracınızla türbeye gitmek isterseniz ilk olarak Kırşehir şehir merkezinde ulaşmanız gerekiyor. Navigasyon desteği ve yön levhaları ile sorunsuzca ulaşım sağlayabilirsiniz.