Kırşehir Mutfağı

Türk misafirperverliğinin ve Anadolu kültürünün en çarpıcı örneklerinin sergilendiği Kırşehir mutfağında et ve bakliyat ağırlıklıdır. Kırşehir insanı Orta Anadolu’da yetişen her türlü sebze ve meyveyi mutfağında kullanır. Toprağın hediyesini, damak zevki ve yaratıcı zekâsıyla birleştirerek eşsiz lezzetler yaratır.

Tandırda çömlek paça, düğün çorbası, dövme, yeşil mercimek ve nohutla yapılan yoğurt çorbası, keşkek, katma aşı, çullama, madımak, bir tür etsiz köfte olan topalak, sütlü pilav lepe, pancar çırpması, borani, Kırşehir köftesi ve ayva dolması yöreye özgü lezzetlerden ilk akla gelenlerdir.

Kuru fasulyenin çömlekte kuşbaşı et ile pişirilmesi sonucu ortaya çıkan çömlekte kuru fasulye yemeği yörenin en popüler yemeklerindendir. Et yahnisi de kuşbaşı et ile yapılan yöresel yemeklerdendir. Madımak, kesme aşı, yoğurt çorbası, topalak, düğür çorbası, lepe, pancar çırpması, yarma aşı, keşkek, çullama, soğanlama yöresel yemek istediğinizde masanıza gelecek yemekler arasında yer alır. Kırşehir'de bu yemekleri yiyebileceğiniz pek çok restoran bulunur. Bunlardan biri olan Hacı Usta Kebap & Kaburga'dır. Burası özellikle kaburga kebabı ile meşhurdur. Turşunun Yeri ise Uzun Çarşı’daki işkembe ve paça çorbası içmek için şehir dışından gelenleri bile kendine çeken bir mekândır. Ankara yolu üzerindeki Göl Restaurant'da ise göl kavurma ve limonda balık tavsiye edilir. Pazar yerinin yanındaki İskele Balık Restaurant ise balık çeşitlerinin şalgamla birlikte sunulduğu bir mekândır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı