Google+

Kırşehir

AVRUPATürkiyeKırşehir
Kırşehir - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon8℃
 • Araweather-icon3℃
Nüfus: 225.500 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karsal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

kirsehir-slider-ahilik_1140x400.jpg

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve tarihi Hititler dönemine kadar uzanan bir ildir. İmparator I. Justinianos devrinde (527-568) Justinianopolis adıyla anılan şehre, Türkler uçsuz bucaksız kırın ortasında yükseldiği için ‘Kır şehri’ adını vermişlerdir. Kır şehri zamanla halk dilinde Kırşehir olmuştur ama özellikle köylerde yaşayan yerel halk, hala Kır şehri demektedir.

Yüzölçümü 6 bin 750 kilometrekare olan Kırşehir’in, son sayıma göre nüfusu 225 bin 500’dür. Kayseri ve Nevşehir’le birlikte Kapadokya bölgesinin kuzeyinde bulunan Kırşehir, bir adı da Güzel Atlar Ülkesi olan turizm cenneti Kapadokya bölgesinin giriş kapısı konumundadır.

Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan Kırşehir, kışları soğuk ve yağışlı, yazları da sıcak ve kurak olduğundan, özellikle bahar aylarında turist akınına uğrar. Genel olarak bozkır görünümündeki şehrin vadi tabanlarında ve sulak bölgelerinde, yer yer kavaklık ve meyve bahçeleri vardır.

Artan turist sayısı nedeniyle son yıllarda hem sayısı hem de kalitesi artan otel seçenekleri, Kırşehir’i İç Anadolu Bölgesi’nin cazibe merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Kırşehir tarihi, kaplıcaları, bu topraklarda yetişen ve Türkiye’nin kültürel dokusunu oluşturan ozanları, aşıkları, yazarları ve adı Kırşehir’le özdeşleşen Hacı Bektaş Velisiyle, turizmin gözdesi konumundadır. Yüzyıllarca Anadolu'nun ticari ve ekonomik hayatında büyük rol oynamış olan Ahilik, 13. yüzyılda Kırşehir'de kurulmuştur. Bir esnaf örgütü olan Ahiliğin temeli doğruluk, karşılıklı yardımlaşma ve saygıya dayanmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Geçmişten bugüne pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Kırşehir, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Tarihi camileri, medreseleri, türbeleri, kümbetleri, kiliseleri, kervansarayları, höyükleri, kaleleri, yer altı şehirleri ve termal sularıyla Anadolu’nun tam ortasında gerçek bir cazibe merkezidir.

13. ve 14. yüzyılda Ahi Evran, Hacı Bektaş Veli, Cacabey, Aşıkpaşa, Ahmed-i Gülşehri gibi Kırşehir’de yetişmiş mutasavvıflar, âşıklar, ozanlar düşünceleriyle, sözleriyle döneme damgalarını vurmuşlar; Kırşehir’i tarihten bugüne bu sözlerin mirasçısı kılmışlardır. Öte yandan Roma döneminde M.S. 2. yüzyılda bu bölgede Hristiyanlık hızla yayılmış, puta tapanlarla, Hıristiyanlar arasında büyük bir mücadele yaşanmıştır. Bu nedenle bu bölgede yoğun baskıdan korunmak, sığınmak ve ibadet etmek amacıyla yapılmış pek çok yeraltı şehri vardır. Kayalara oyularak gizlenme ve korunma olanağı sağlayan bu şehirlerden, Kırşehir sınırları içinde çok sayıda bulunmaktadır. Belli başlıcaları Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kırşehir Arkeoloji Müzesi, Aşık Paşa Türbesi, Süleyman Türkmani Türbesi, Muhterem Hatun Türbesi, Yunus Emre Türbesi, Kuş Kalesi, Keçi Kalesi, Kesikköprü Kervansarayı, Uzun Çarşı, Alaaddin Camii, Melikgazi Kümbeti, Fatma Hatun Kümbeti, Derefakılı Kilisesi,Hirfanlı Baraj Gölü, Kesikköprü Barajı.

Mucur Yeraltı Şehri

9412 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mucur Yeraltı Şehri

M.S. 3. ve 4. yüzyıllarda kurulan yeraltı şehri, Mucur ilçe merkezindedir. Zeminin 7-8 metre altında olan bu şehirde 42 oda, dehlizler, ahırlar, ibadet yerleri, gizli yollar, geçitler ve havalandırma bacaları bulunmaktadır. Yumuşak kayalara oyularak yapılan şehrin, tek giriş kapısı olan yer altı şehrinde ayrıca, özel bölmelerin girişlerini kapatmak amacıyla yapılmış, büyük hacimli kapak taşları ve şehrin oksijen ihtiyacını karşılamak için yapılmış havalandırma bacaları yer almaktadır. Mucur yer altı şehri üzerinde bulunan 4795 metrekarelik alan, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında kamulaştırılmış; Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da, ‘birinci derecede korunması gerekli kültür varlığı’ olarak tescil edilmiştir.

-

Kırşehir lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Kadiroglu Hotel, Cingoz Resort Hotel, Makissos Thermal Hotel & SPA. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kapris Hotel, Citak Resort Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Temur Termal Hotel, Grand Terme Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kırşehir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ahi Evran Camii ve Türbesi

4212 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ahi Evran Camii ve Türbesi

Şehrin merkezinde bulunan cami ve türbe, 1482 yılında Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran adına yaptırılmıştır. Türbeye, caminin içinden bir merdivenle çıkılmaktadır. Üç kubbe üzerine kare planlıdır ve kesme taştan inşa edilmiştir. Ana binanın sağında mescit, solunda ise Ahi Evran’ın mezarının olduğu türbe bulunur.

-
Kırşehir şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kapadokya Sıcak Hava Balon Ride (75.2 €), Kırmızı Tur: Göreme Açık Hava Müzesi'yle Kuzey Kapadokya Turu (29 €), Cappadocia: Royal Balloon tarafından Royal King Uçuş (210 €), Kapadokya'nın En İyisi Özel Gün Turu (40 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Cacabey Camii (Medresesi) – Cacabey Türbesi

10012 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Cacabey Camii (Medresesi) – Cacabey Türbesi

Selçuklu döneminde Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında, Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi olarak yaptırılan medrese, Kırşehir kent merkezinde bulunmaktadır. Sonradan camiye çevrilen esere, minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında “cıncıklı camii” denilmektedir. Kare planlı ve kesme taştan yapılmış olan medrese iki eyvanlı kapalı avlulu medreseler grubuna girmektedir. Döneminde astronomi yüksekokulu olarak hizmet vermiştir. Ana eyvanda bulunan karşılıklı iki sütun, koni ve küre biçimlerinin üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu sütun düzenlemesinin Anadolu Türk sanatında başka bir örneği yoktur. Cacabey Camii’nin sol yanında, Cacabey’e ait bir türbe bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Anadolu’nun tam ortasında, deyim yerindeyse kalbinde yer alan Kırşehir; kuzeybatıda Kırıkkale, kuzeydoğu ve doğuda Yozgat, doğu ve güneydoğuda Nevşehir, güneyde Aksaray, batıda ise Ankara ile çevrilidir. Güney ve güneybatıya uzanan Kızılırmak, batı ve kuzeybatıdaki Kılıçözü Deresi ile kuzey ve kuzeydoğudaki Deliceırmak, adeta Kırşehir’in sınırlarını çizer.

Geolocation

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Kırşehir’de yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise soğuk ve kar yağışlıdır. Bu nedenle Kırşehir’e bahar aylarında, özellikle de ilkbaharda gitmek daha uygundur. Sonbahar mevsimi de nispeten yağışlı geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 11.3 derecedir.

Ankara-Kayseri D-765 Devlet Karayolu üzerinde bulunan Kırşehir’e, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere pek çok ilden otobüs seferi mevcuttur. Henüz bir havaalanı olmamakla birlikte, yakın çevredeki illerde bulunan havaalanları sayesinde havayolu ile ulaşım da mümkündür. Nevşehir Tuzköy Havalimanı, Kırşehir merkezine 80 km uzaklıktadır. Yolcular servislerle Kırşehir’e taşınmaktadır. Ayrıca Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan sonra 3 saatlik bir yolculukla da Kırşehir’e ulaşılabilir. Kayseri üzerinden gitmek isteyenler ise yaklaşık 2 saatlik karayolu yolculuğuyla Kırşehir’e ulaşma imkânına sahiptir. Otobüs terminali kent merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Terminale belediye otobüsleri, dolmuş ve özel taksiler çalışmaktadır.

Tarihi, doğası, kültür mirası ve yanı başındaki Kapadokya bölgesi nedeniyle, Kırşehir önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Kongre turizmine de hizmet verdiği için, dört mevsim boyunca yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Kırşehir'de 3-4-5 yıldızlı ve termal oteller gibi daha farklı kategorilerde çok çeşitli oteller yıl boyu hizmet vermektedir.

Kırşehir onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kırşehir Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kırşehir Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kırşehir Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kırşehir Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kırşehir Otelleri

Kent içinde yaygın otobüs ve dolmuş hatları olmasının yanı sıra, taksiyle de her yere ulaşmak kolay ve ucuzdur. Kırşehir dolmuş hatlarının detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMG_0006.JPG

Türk misafirperverliğinin ve Anadolu kültürünün en çarpıcı örneklerinin sergilendiği Kırşehir mutfağında et ve bakliyat ağırlıklıdır. Kırşehir insanı orta Anadolu’da yetişen her türlü sebze ve meyveyi mutfağında kullanır. Toprağın hediyesini, damak zevki ve yaratıcı zekâsıyla birleştirerek eşsiz lezzetler yaratır.

Tandırda çömlek paça, düğü çorbası, dövme, yeşil mercimek ve nohutla yapılan yoğurt çorbası, keşkek, katma aşı, çullama, madımak, bir tür etsiz köfte olan topalak, sütlü pilav lepe, pancar çırpması, borani, Kırşehir köftesi ve ayva dolması yöreye özgü lezzetlerden ilk akla gelenlerdir.

Popüler restoranlar

Hacı Usta Kebap & Kaburga: Özellikle kaburga kebabı çok meşhurdur.

Turşunun Yeri: Uzun Çarşı’daki restorana işkembe ve paça çorbası içmek için şehir dışından bile gelenler olduğu söylenmektedir.

Göl Restaurant: Ankara yolu üzerindeki restoranda, göl kavurma ve limonda balık tavsiye edilir.

İskele Balık Restaurant: Pazar yerinin yanındaki mekânda, balık çeşitleri şalgamla birlikte sunulmaktadır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Kırşehir’de gece hayatı fazla hareketli değildir. Şehrin kalbi sayılan Ankara Caddesi üzerinde bulunan kafelerin dışında pek fazla seçenek yoktur. İki yıl önce açılan İkizarası Kent Parkı, sıcak yaz akşamlarında hoşça vakit geçirmek için uygun bir alternatiftir. Ayrıca Grand Hotel Terme’nin içinde bir disko bulunmaktadır. Ancak nereye giderseniz gidin ‘bozlak’ diyarı Kırşehir’in her yerinden ‘Bozkır’ın tezenesi’ Neşet Ertaş’ın ezgilerini duyarsınız.

· Ahilik Kültürü Haftası (Ekim)Ahilik kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla kutlanan Ahilik Haftasında namuslu kazanç, namuslu ticaret ve adaletli yönetim vurgulanmak istenir.

· Kaman Ceviz Festivali (Ekim)Festival kapsamında çeşitli eğlencelere ek olarak ceviz ve yöresel ürünler pazarı kurulmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet Meydanında Resim ve sanat sergileri açılmaktadır.

· Halk Ozanları Şöleni (Temmuz)

· Köme Şenlikleri (Ağustos)

· Yunus Emre’yi Anma Günü (Eylül)

oniks-tasi-ureticileri-ithal-urunlere-direniyor-21_7038_o.jpg

Kırşehir'in simgesi haline gelmiş olan ‘onyx/oniks’ taşından yapılma dekorasyon ürünleri, vazodan çeşit çeşit biblolara, hayvan figürlerinden satranç takımına kadar çeşitlilik göstermektedir. Şehirde halıcılık da çok gelişmiştir. Özellikle Gördes düğümü tekniğiyle dokunan seccadeler göz alıcıdır. Geçmişten günümüze taşınmış olan bakırcılık da eşsiz örnekleriyle Uzunçarşı’da sürdürülmektedir.

Acil: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0 386 213 10 23