Google+

Kırıkkale

AVRUPATürkiyeKırıkkale
Kırıkkale - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 271.092/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kyrenia_Gate_Inonu_Square_panorama_North_Nicosia.jpg

İç Anadolu Bölgesi'nde Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer alan Kırıkkale doğuda Çorum ve Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde ise Çankırı illeriyle komşu bir şehirdir. 9 ilçe, 11 belde ve 185 köyüyle birlikte 4.356 kilometrekarelik alanda 271.092 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Şehrin güneyinden ve batısından toplamda 94 kilometre boyunca geçen Kızılırmak, onlarca yayla ve parkıyla eşsiz bir doğa sunar. Aynı zamanda, yine sınırları içerisinde yer alan Tüpraş, MKEK (Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu) işletmeleri ve Kırdemir Kırıkkale Demir Çelik Fabrikası ile önemli bir sanayi merkezidir.

Şehrin adıyla ilgili pek çok senaryo olsa da, Kırıkkale Valiliği’ndeki bilgiye göre adının, şehrin 3 kilometre kuzeyindeki Kırıkköyü ile kentin merkezindeki Kaletepe'nin kısaltılarak birleştirilmesinden ortaya çıktığı söyleniyor. Bu ismin halk tarafından yakıştırıldığı kanaatı yaygın olmakla beraber bölgenin ismi Osmanlı arşiv belgelerinde, şimdiki haliyle Kırıkkale biçiminde geçmektedir. Bugün Kırıkkale il sınırları içinde kalan bazı tarihi kalıntılar, ören yerleri ve höyüklerin varlığı ile bazı araştırma ve incelemelerde M.Ö. yıllara ait arkeolojik buluntulara rastlanması, Kırıkkale'nin coğrafi alanının ne kadar eski bir yerleşim sahası olduğunu gösteriyor.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Kırıkkale’de tarihi eser olarak daha çok camiler ve türbeler yer almaktadır. Mağara ve tarihi köprüler açısından da turistik gezi imkânı vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kozlu Antik Kenti, Ballı Camii ve Türbesi, Koçubaba Camii ve Türbesi.

Mke Silah-San Müzesi

4210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mke Silah-San Müzesi

MKE Kırıkkale Silah Fabrikası bünyesinde 1990 yılında açılan Mke Silah-San Müzesi’nde 14.-20. yüzyıllar arasında Osmanlı ve Avrupa ülkelere ait silahlar sergilenmektedir. Envanterin fazla oluşu, müzenin 199 yılında daha geniş bir mekana geçmesine sebep olmuştur. Tophane'den, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden ve askeri fabrikalardan toplanarak teknik ve tarihi özellikleri tespit edildikten sonra müze haline getirilen, Silah Fabrikası'nın büyük salonunda ziyarete açılmıştır. Müze ücretsiz olarak 18-24 Mayıs tarihleri arasında halka açıkken, diğer zamanlarda ise talep üzerine ziyarete açılmaktadır.

-
Kırıkkale şehrini ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu otellere mutlaka göz atın: Enar Otel

Kozlu Yöresi Antik Kenti

2510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kozlu Yöresi Antik Kenti

Sulakyurt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan kent kalıntısının yapılan araştırmalarda Roma dönemine ait olduğu görülmüştür.

-

Ceritkale Kaya Mezarları

3610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ceritkale Kaya Mezarları

Keskin ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ceritkale Kaya Mezarları, bölgenin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak sayılıyor. Tarihi Demir Çağı’na kadar uzanan bu yerleşim alanı, geniş bir vadinin içinde yer alıyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İç Anadolu Bölgesi'nde Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer alan Kırıkkale doğuda Çorum ve Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde ise Çankırı illeriyle komşudur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Kırıkkale, ılıman iklim kuşağında yer almaktadır. Ancak bulunduğu alanın denizden uzak oluşu ve günlük sıcaklık farklarının yaşanmasından dolayı iklim karasallaşmaktadır. Şehirde görülen en yüksek sıcaklık temmuz ayında 24.5 derecedir. Yarı kurak bir bölge olduğundan kış aylarında bile çok fazla yağış görülmez. Şehrin doğa ve florasını yaşamak isteyenler ilkbahar ve yaz aylarını tercih ederken, yöresel festivallere katılmak isteyenler eylül ayında Kırıkkale’ye gider.

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunduğu için Kırıkkale’ye Türkiye’deki tüm şehirlerden otobüsle ulaşım mevcuttur. Şehir merkezine 1 kilometre uzaklıktaki otogara vardığınızda belediye otobüsü, minibüs ya da taksiyle gideceğiniz yere devam edebilirsiniz.

Kırıkkale’ye gitmek için bir diğer seçenek de demiryoludur. İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Doğu Ekspresi tarifeleri uygulanmaktadır. Şehir merkezinde havayolu bulunmamaktadır. Ancak uzun mesafeden gelecekler, 115 kilometre uzaklıktaki Ankara Esenboğa Havaalanı’na uçmayı tercih etmektedir.

Kırıkkale’de konaklarken şehir merkezinden uzak kalmak istemeyenler pek çok seçeneğe sahiptir. 3 ya da 4 yıldızlı şık otellerde konaklamak mümkündür. Doğayla iç içe olup, sakin bir ortamda kalmak isteyenler için Hasandede kasabasında tesisler mevcut.


Kırıkkale Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Kırıkkale Otelleri

Kırıkkale merkezde yaya olarak gezilebileceği gibi, toplu taşıma aracı olarak özel halk otobüsleri ve minibüsler hizmet vermektedir. İlçe ve ören yerlerine de sürekli olarak çalışmaktadırlar. Ancak Kırıkkale’de saat 22.00’den sonraki ulaşımlar için taksi kullanmak gerekir. Otogardan indikten sonra Çarşıya giden minibüsler ve özel halk otobüsleri mevcut. Çarşıya geldiğinizde hem minibüslerin hem de özel halk otobüslerinin her mahalleye giden seferlerini bulabilirsiniz.

Kırıkkale Mutfağı

Anadolu mutfağı geleneğinin sürdüğü Kırıkkale yemeklerinde hem sebze hem de et ürünleri sıkça kullanılır. Külleme, kızartma, haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemeklerindendir. Diğer yemek türlerinde un tarhanası, yoğurtlu tarhana, sızgıt (kışlık kavurma), ekmek aşı (guymak) madımak, etli bulgur pilavı ve mantı tercih edilir. Kırsal alanlarda ekmek yerine yufka kullanıldığı görülür. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi ekmek türleri de yaygındır. Her ne kadar zengin bir yöresel yemek çeşidi olsa da, bu yemekleri restoranlarda bulmak pek mümkün değildir. Daha çok kebapçılar mevcuttur. Yöresel yemek tatmak için köy evlerini deneyebilirsiniz.

 

 • Sulakyurt Kavun-Karpuz Festivali(Eylül / Sulakyurt)
 • Kızılırmak boyunca yetişen Kavun-Karpuzların çeşitli eğlencelerle tüketildiği şenlikte renkli manzaralar ortaya çıkar.
 • Ay Çekirdeği Şenliği (Ağustos / Şehir merkezi)Şenlik, ayçiçeği ekimi alanı hakkında bilgiler ve ilin ayçiçeği ekiminde Türkiye’deki yerini vurgulamak amacıyla geleneksel olarak düzenlenir.
 • Yahşihan Yoğurt Festivali (Mayıs / Yahşihan)
 • Kırıkkale Kültür ve Sanat Günleri (Ağustos / Şehir merkezi)
 • Kırıkkale Üniversitesi Bahar Şenlikleri (Mayıs / Kırıkkale Üniversitesi)
 • Koçubaya’yı Anma ve Kültür Etkinlikleri (Ağustos / Balışeyh)
 • Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği (Eylül / Karakeçili)
 • Kültür, Üzüm ve Kavun Festivali (Eylül / Delice)
 • Uluslararası Hasan Dede Kültür Sanat Buluşması (Eylül / Şehir merkezi)
 • Balışeyh Türkmen Şöleni (Eylül / Balışeyh)

El sanatları ve dokumacılığın gelişmiş olduğu Kırıkkale’de kilim, halı ve heybe dokumaları yöreye özgü alabileceğiniz en dikkat çekici ürünlerdir. Şehir merkezinde pek çok alışveriş merkezi bulunur. Köylerinden alışveriş yapmanız da mümkündür.

 

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0318 280 12 41