Google+

Yozgat

Yozgat - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 412.624 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Kara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

yozgat-manzara1.jpg

Yozgat 412.624 nüfusu sahip 14.097 kilometrekare alan üzerinde kurulu, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran ve Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yozgat, Hititlerin sınırları içinde en kalabalık yerleşim merkezlerindendir.

İlk zamanlarında Oğuzların Bozok koluna mensup Türkmenlerin hüküm sürdüğü Yozgat, Bozok olarak anılmaktaydı. Fakat 1927 tarihinden itibaren Atatürk’ün emri ile adı Yozgat olarak değiştirildi.

Yozgat’ta merkez ilçe dâhil olmak üzere 14 ilçe, 51 belde ve 556 köy vardır. Kuzeyde Çorum, Amasya, Tokat, doğuda Sivas, güneyde Kayseri, Nevşehir, batıda Kırşehir ve Kırıkkale illeri ile komşudur.

Geçiminin önemli bir kısmını tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. İkliminin yarı kurak olmasından dolayı, yetiştirilen ürünler yoğun olarak tahıl ve baklagillerdir. Hayvancılık da ekonomisi için önemli bir yer kaplamaktadır.

Geçmişte birçok medeniyeti ağırlayan Yozgat’ın görmeye değer birçok tarihi mekanı ve doğal güzellikleri sizi bekliyor. Mimarisiyle öne çıkan konaklar, camiler ya da kaplıcalar ilginizi çekebilir.

Görülmesi gereken diğer yerlerAkdağmadeni Ormanları, Behramşar Kalesi, Çeşka Kalesi, Karabıyık Köprüsü, Kerkenes Harabeleri, Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Müzesi

15015 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Yozgat Müzesi

Yozgat Merkez İstanbulluoğlu mahallesinde yer alır. Vasilika ve Joannaki’den hazineye kalan sonra da Abdullah Kızı Fatma Hanım’a, ondan da Nizamzade Ali Efendi’ye geçen bu yapı 1871’den önce yapılmıştır. Yapının kendisi gibi içinde de sergilenen birçok tarihi eser mevcuttur.

-

Yozgat lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Yozgat Grand Ser Hotel, Galata Camlik Hotel, Hitit Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Stüdyo A Rezidans, Yilmaz Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yozgat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Karslıoğlu Konağı

7115 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Karslıoğlu Konağı

İl merkezinde Sungurlu sokakta bulunan bu konak Yozgat'ın geleneksel ev mimarisinin örneklerinden biridir. Yapımı 1883 yılına dayanmaktadır. Atatürk Yozgat'a ikinci kez geldiğinde Karslıoğlu Konağı'nda kalmıştır. Yozgat sınırları içerisinde yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi eserler Karslıoğlu Konağı Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

-

Basilica Therma

6915 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Basilica Therma

Roma İmparatorluğu dönemine ait olan, Anadolu'daki ilk termal tedavi merkezi olarak adlandırılan Basilica Therma, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde Bozok Platosu üzerinde yer alman Tokat; kuzeyde Çorum, Amasya, Tokat, doğuda Sivas, güneyde Kayseri, Nevşehir, batıda Kırşehir ve Kırıkkale illeri ile çevrilidir.

Geolocation

Yozgat’ta İç Anadolu Bölgesi’nin yarı kurak ve karasal iklimi hâkimdir. Deniz etkisine kapalı olduğu için yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Bu yüzden iklim geçiş aylarında Yozgat’a seyahat etmeniz önerilir.

Birçok ilden Yozgat’a her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Ankara-Kayseri ve Doğu Anadolu bölgesini bağlayan tren yolu Yozgat’tan geçmektedir. Özel araçlarıyla gelmek isteyenler için Ankara 215 kilometre, İstanbul 668 kilometre, Bursa 599 kilometre, İzmir 794 kilometre, Antalya 684 kilometre, Trabzon 606 kilometre, Erzurum 662 kilometre, Diyarbakır 703 kilometredir.

Yozgat merkezde 3,4 ve ya 5 yıldızlı oteller mevcuttur. Aynı zamanda pansiyon ve apartlarda da konaklayabilirsiniz.

Yozgat onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Yozgat Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Yozgat Otelleri

En Uygun Fiyatlı Yozgat Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Yozgat Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Yozgat Otelleri

Halk otobüsleri, özel halk otobüsleri ve taksiler ile Yozgat şehir içi ulaşımı sağlanmaktadır. Şehir içi otobüsleri gece saat 23.00 den sonra çalışmazlar.

181220131512001418291_2.jpg

İklimin sert ve yarı kurak olmasından dolayı genellikle yetiştirilen ürünler kuru bakliyatlardır. Aynı zamanda küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Yozgat'ın mutfağı desti kebabı, yoğurtlu madilimak (Madımak), Yozgat Böreği, incir uyutması gibi tahıl ve et ağırlıklı yemeklerle şekillenmiştir.

Popüler Restoranlar

İhtiyarin Yeri Karadeniz Et Mangalı: Yozgat-Sorgun yolu üzerinde bulunan restoran yöresel yemekleri ile öne çıkıyor. Bahçesinde ailenizle vakit geçirebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz fiyatları genel standartlarda olan bir et mangal restoranı burası.

Desti Restaurant: Yozgat'ın meşhur desti kebabını ağız tadıyla yiyebileceğiniz Yozgat merkezde bulunan güzel bir mekândır. Farklı yörelere ait yemekler de bulunuyor.

Kervan Pide ve Kebap Salonu: Özellikle pide ve kebap ızgara çeşitleri ile birlikte künefesi de tavsiye ediliyor. Yapılan yemeklerin açık ızgarada servis edildiği bir pide ve kebap salonu.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Yozgat’ta hareketli bir gece hayatı bulunmamaktadır. Yerel halk daha çok kafe, restoranlarda vakit geçirmektedir.

· Gurbetçiler Şöleni(Sorgun / Ağustos)Şölen kapsamında milli piyango çekilişleri, konser ve eğlenceler düzenlenir.

· Yağmur Baba Yayla Şenlikleri (Çekerek / Haziran)

· Büyükkışla Genelenksel Çatmapınar Yayla Şöleni (Çandır / Haziran)

· Bağ Şenlikleri (Yenifakılı / Haziran)

· Kazankaya Kanyon Kültür ve Turizm Festivali (Aydıncık / Haziran)

· 11. Uluslararası Sürmeli Festivali (Merkez / Temmuz)

· Sılaya Dönüş (Kadışehri / Temmuz)

· Halıköy Kültür ve Sanat Festivali (Kadışehri / Ağustos)

· Bahadın Kültür Şenliği (Sorgun / Ağustos)

· Kültür ve Turşu Festivali (Akdağmadeni / Ağustos)

· Çandır Güllü Dağı Kültür Şenlikleri (Çandır / Ağustos)

hali1b.jpg

Yozgat’a geldiğinizde burada tattığınız lezzetleri evinizde de yaşamak için alınabilecek en güzel şeyler kuru bakliyatlardır. Dostlarınız için ise hediyelik olarak yöresel halı dokumaları ve işlemeli kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0354 212 27 22