Google+

Çankırı

AVRUPATürkiyeÇankırı
Çankırı - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 180.950 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Çankırı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çankırı, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve Türkiye'nin en önemli kaya tuzu rezervine sahip aynı adlı ilin merkezidir. Bazı batılı gezginler, şehrin adını "Çangırı" ya da "Çengiri" biçiminde yazmışlardır. Kent eski dönemlerde Gangra adı verilen kentin yerinde kurulmuştur. Önceleri Paphlagonia'ya bağlı olan kent, sonraları Pontus devletine, ardından da Galatia'ya bağlanmıştır. Bu dönemde merkez kabul edilen şehir, M.Ö 25'te Roma İmparatorluğu’na katılmıştır. Bizanslılar zamanında bir ara sürgün yeri olmuştur. Emeviler zamanında birkaç kez İslam ordularının saldırısına uğramış, ancak kaleyi ele geçirmek mümkün olmamıştır.

Çankırı ve çevresi, 1071 Malazgirt zaferinden sonra Danişmendliler tarafından ele geçirilmiştir. 1101'de Selçuklular’ın Malatya'da tutsak edip Niksar kalesine kapattıkları Antakya hükümdarı Bohemond'u kurtarmak amacıyla, İstanbul'dan yola çıkan Raymond de Toulouse komutasındaki Haçlı Ordusu, Ankara'yı aldıktan sonra Çankırı'ya yönelmiş ama kaleye girememiştir. Haçlı Ordusu, Amasya yakınlarında Selçuklu ordusuyla karşı karşıya gelmiş ve bozguna uğramıştır. Sonraları 1134'te Bizans İmparatoru Ioannes Komnenos şiddetli çarpışmalar sonucunda kaleyi ele geçirmiştir. Fakat, Komnenos döner dönmez, Danışmendliler kenti geri almıştır. Daha sonra yöreye Selçuklular egemen olmuş, I. Murat zamanında da Çankırı ve çevresi Osmanlı topraklarına katılmıştır. Timur, 1402'de Çankırı'yı eski sahiplerine vermiş, ancak 1. Mehmet 1439'da geri almıştır.

Çankırı, camileri, türbeleri, milli parkları, yaylaları ve mağaraları, müzeleri ve ören yerleriyle, yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Taş Mescit

2219 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Taş Mescit

Selçuklu döneminden kalma Taş Mescit, Çankırı'daki en önemli yapıdır. İki ayrı binadan oluşan eserin şifahane kısmı, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Keyhüsrevoğlu 1. Alaadin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi Cemaleddin Ferruh tarafından 1235’te yaptırılmıştır. Şifahaneye 1242 yılında bir de darulhadis kısmı ilave edilmiştir.

Yapıda bulunan iki adet figürlü parça, eseri plastik sanatlar açısından da önemli kılmaktadır. Parçalardan biri 100’e 25 santimetre ebatlarındadır ve gövdeleri birbirine dolanan iki yılan motifidir. Yılanların başları birbirine karşılıklı gelecek şekilde biçimlendirilmiştir. Günümüzde "Tıp Sembolü" olarak kullanılan kabartmanın orijinali kaybolmuş, yerine aslına uygun olarak yaptırılan yenisi konulmuştur.

İkinci parça ise halk arasında “su içen yılan” olarak adlandırılmaktadır ve kabartma şeklinde değil, başlı başına bir heykel görünümündedir. Darulhadis'te kullanılan gözenekli taştan yapılmış olan parça kupa şeklinde olup, gövdesine bir yılan sarılmakta ve üst kısmında uzantı yaparak tamamlanmaktadır. Bu motif de günümüzde “Eczacılık Sembolü” olarak kullanılmakta ve halen Çankırı Müzesi'nde sergilenmektedir.

-

Ilgaz Dağı Milli Parkı

2819 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağları üzerinde 1976 yılında kurulmuş olan park, hem Çankırı, hem de Kastamonu il sınırları içinde yer alır. Orta Anadolu'dan Kuzey Anadolu'ya geçiş kuşağında yükselen Ilgaz Dağlık yöresinin arazi yapısı, genellikle serpantinler, şistler ve volkanik kayaçlardan meydana gelir. Kıyı ile iç bölgeler arasında geçiş alanı olması nedeniyle geniş habitat zenginliğine sahiptir. Yer yapısı kadar dağ oluşum hareketleri yönünden de ilgi çekici örnekler sunan saha; farklı karakterde vadiler sırtlar ve doruklardan meydana gelir. Eşsiz peyzaj güzelliklerine sahip olan Ilgaz Dağı’nın güney etekleri, Türkiye’nin en uzun ve en hareketli kırık hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattının da geçiş bölgesidir.

Ilgaz Dağı’nın eteklerinden doruklarına doğru gelişen karaçam, sarıçam ve göknar türü çamlardan meydana gelen bitki örtüsü, zengin ormanaltı topluluğu ile desteklenmektedir. Bol ve bütün yıl akışlı akarsuları ile zengin bitki örtüsünün oluşturduğu şartlar boz ayı, kızıl geyik, karaca, kurt, vaşak, tilki, yaban domuzu, cüce yarasa, yabani tavşan, kafkas sincabı, şahin, küçük orman kartalı gibi yaban hayvanlarına da uygun yaşama ortamı sunmaktadır.

Milli Park bünyesindeki Ankara Konağı, kayak sporu yapma imkanı sunmaktadır. Ankara'ya en yakın kış sporları merkezi olan Milli Park’ın içinde 7 adet, yakınlarında da 1 tane olmak üzere toplam 8 tesis bulunmaktadır. 2 adet kayak pisti, 1 teleski ve 1 telesiyejin bulunduğu alanda, Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi’nin tesisleri bulunmaktadır. Ilgaz Dağ’ının en önemli özelliği, bu doğal kaynaklarıdır.

-

Tabiat Anıtları

12219 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tabiat Anıtları

Çankırı’nın belki de en önemli hazinesi, yaşayan “tabiat anıtları”dır. Bunlardan ilki, şehrin merkezindeki Dokuzkardeşler Çamı’dır. 25 metre boyunda 2.8 metre çapında bu karaçam 200 yaşındadır. Eskipazar Türbe Camii’nin bahçesindeki Eskipazar Türbe Camii Çamı ise 7.5 metre boyunda, 1.40 metre çapında ve tam 300 yaşında bir çam ağacıdır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Orta Anadolu'nun kuzeyinde, Kızılırmak ile Batı Karadeniz ana havzaları arasında yer alır. Çankırı’nın komşuları batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum ve güneyde Ankara ile Kırıkkale'dir. Denizden yüksekliği 730 metre olan kent, 7388 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

cankiri-genel.png

Çankırı'da genellikle İç Anadolu ya özgü iklim etkisi görünmektedir. Çankırı Merkez, Ilgaz ve Yapraklı ilçelerinde kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar kurak ve sıcak geçer. Her mevsim yağış olmakla birlikte en çok kış ve bahar aylarında görülür. Çerkeş İlçesi’nde ise kışlar soğuk, yazlar serin geçer. En fazla yağış Yapraklı’da görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 9-12 derece civarındadır. Yıllık yağış miktarı metrekare başına 392-538 kilogram arasında değişmektedir. İl bazında görülen en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri 41.8 ve –30.7 derecedir. Yılın neredeyse 120-130 günü don görülür. Çankırı’nın merkezinden, güneye doğru gidildikçe iklim ve bitki örtüsünde değişiklik ve zayıflama görülmektedir.

376.jpg

Çankırı’da ulaşım, iki anayol ağı ve bunlara bağlı yollarla yapılmaktadır. Kuzey-güney yönünde İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan Ankara-Çankırı-Kastamonu-İnebolu yolu; batı-doğu yönünde ise Çerkeş-Ilgaz tarafında yer alan ve Çankırı il sınırları içinde 105 km’lik bir uzunluğa sahip E-80 yoludur.

Özel aracıyla gidecek olanlar, İstanbul’dan İstanbul-Gebze-Sakarya-Düzce-Bolu-Çankırı güzergahını kullanmalılar. Ankara’dan yola çıkanlar, Ankara-Pursaklar-Çubuk-Şabanözü-Eldivan-Maruf hattını takip etmeliler. İzmir yönünden gidecekler ise İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Polatlı-Ankara-Çankırı yolunu kullanmalılar.

Çankırı merkezde bulunan şehirlerarası otobüs firmaları, Çankırı-Ankara ve Çankırı-İstanbul arasında karşılıklı seferler düzenlemektedir. Ayrıca Çankırı’nın ilçelerinde bulunan otobüs firmaları da, hem il merkezi hem de Ankara ve İstanbul ile karşılıklı otobüs seferleri yapmaktadır.

Çankırı’ya demiryolu ile de ulaşım imkânı vardır. 1931’de demiryoluna kavuşan Çankırı, Ankara-Zonguldak demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Ankara’dan gelen demiryolu, güneyde merkeze bağlı Tüney köyünden il sınırlarına girer ve Ankara-Çankırı karayolunu izleyerek Çankırı’ya ulaşır. Buradan kuzey batıya yönelerek, Çankırı il merkezi Apsarı-Demirçevre-Göllüce-Sumucak-Kurşunlu-Atkaracalar-Çerkeş-Kurtçimeni-İsmetpaşa-Ortaköy-Eskipazar güzergâhlarını takip eder. İl sınırları içinde Ildızım ve Göllüce istasyonları arasında, 3440 metrelik Türkiye'nin ikinci en uzun tüneli bulunur.

Çankırı’ya, hava yoluyla gitmek isteyenler, Ankara Esenboğa Havalimanı’nı kullanabilirler. Havalimanının merkeze uzaklığı 110 km’dir ve 1 saat sürmektedir.

Çankırı ile bazı iller arasındaki uzaklıklar şöyledir:

* Çankırı-Ankara: 131 km (Yaklaşık 2 saat)

* Çankırı-İstanbul: 464 km (Yaklaşık 5 buçuk saat)

* Çankırı-İzmir: 710 km (Yaklaşık 9 saat)

Çankırı’nın merkezinde 2-3-4 yıldızlı otel seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca Ilgaz Dağı çevresinde Turizm İşletmesi Belgeli oteller mevcuttur. Bunlar eski ama temiz otellerdir. Çankırı’nın mistik ve tarih kokan havasını yaşamak isteyenler ise, butik otelleri tercih edebilirler.

Çankırı'da şehir içi ulaşımı çok gelişmiştir. Özellikle 2015’te yenilenen otobüs ve minibüslerle, Çankırı’nın bütün ilçelerine sorunsuz ulaşım mümkündür.

bukme-tarifi.jpg

Ağırlıklı olarak buğday ve buğday ürünlerinin yer aldığı Çankırı yöresel yemekleri, Orta Anadolu yemeklerinin özelliklerini taşımaktadır. Çankırı’da yerel halk tarhana, keşkek, bulgur, yarma gibi yiyecekleri kendisi üretir. Bunların yanı sıra sucuk, kıyma, kavurma, fasulye, biber, patlıcan, konserve, reçel gibi ürünler de halkın emek vererek ürettiği diğer ürünledir. Çankırı’nın yöresel lezzetleri, hamurdan bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama, pıhtı gibi hamur işleridir. Bunları genellikle sac, tava ve fırında pişirirler. Tatlı seçenekleri ise çekme helvası ve baklava olarak sayılabilir.

Popüler restoranlar

Hacı Ali Restoran: Yemek ve kebap çeşitleri açısından çok zengin bir mekândır. Lezzetli ikramlarla daha sipariş gelmeden doyuyorsunuz. En güzel sürpriz ise finaldedir. Yemekten sonra dondurmalı sıcak irmik helvası ikram ediyorlar.

Sarı Kahve: Çok zengin bir kahvaltı menüsüne sahiptir. İşletmeciliğini Çankırılı bir ailenin yaptığı mekânda, her şey organiktir. Doğal köy yumurtası ve ev yapımı reçelleri mutlaka tatmak gerekiyor.

Eyüpoğlu Kebap: Lezzetli etleri ve kaliteli servisiyle şehir merkezinde gidilecek en iyi seçeneklerdendir. Kebapları ve işkembe, paça çorbaları özellikle tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Çankırı’nın en önemli gece eğlencesi, “yaran meclisleri”dir. Kökeni Orta Asya'ya dayanan ve her biri 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 yaranın oluşturduğu yaran meclislerinde, yöreye özgü adetler sergileniyor. Anadolu'da esnaf örgütlenmesi şeklinde kurulan ve kış gecelerinde bir araya gelen esnafın mesleki dayanışma içerisinde çırak, kalfa ve usta şeklinde oluşturduğu yaran meclisleri; cumartesi günleri akşam ezanı ile birlikte toplanıp, sabah namazına kadar devam eden renkli etkinliklerin yaşandığı meclisler olarak dikkat çekiyor. Tekerlemelerle çırakların ağız çabukluğu ve dil sürçmelerini önlemek, hizmet ettirilerek gurur ve kibirle mücadele yanında, orta oyunları ve yöresel yaran müzikleri ile şenlenen yaran meclisleri, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ndedir. Bunun dışında turizm amaçlı gidenler, kaldıkları otellerin barlarında zaman geçirebilirler.

Şabanözü Geleneksel Kültür Sanat ve Güreş Festivali (Haziran)

Yapraklı Yayla Kültür ve Turizm Festivali (Haziran)

Çavundur Kaplıca Şenlikleri (Temmuz)

Keşkek Şöleni (Temmuz)

Kaya Tuzu Karatekin Festivali (Ağustos)

Kurşunlu Bal Şöleni (Ağustos)

Çerkeş Kültür Festivali (Ağustos)

aynali.jpg

Çankırı’dan dönmeden alınacak ilk hediyelik eşya “tuz lambası”dır. Kaya tuzunun içine lamba yerleştirilerek yapılan ve değişik şekillerde satılan lambalar, “negatif iyon” yayarak bulundukları mekânın hava kalitesini arttırırlar. Doğal bir negatif iyon jeneratörü olan lambalar gerçek anlamda “Havanın Vitamini”dirler. Çankırı’da ayrıca yerel halkın el işi örneklerinden, yaren giysili biblo bebeklerden, ahşap işçiliğinin en güzel örnekleri olan çeşitli biblolar, bir çeşit ayakkabı çeşidi olan çarık ve ipek böceği kozasına şekil verilerek yapılan yaka çiçekleri, nişan tepsileri, çanta ve toka gibi ürünlerden alabilirsiniz. Çankırı’nın meşhur “Bakırcılar Çarşısı”nda, başta Çankırı ibriği olmak üzere, sini, tas gibi bakır eşyalar da satılmaktadır.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Çankırı Belediyesi: 0 376 212 14 00