Google+

OHRİD VE OHRİ GÖLÜ

OHRİD VE OHRİ GÖLÜ

TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör27 Mar 2012274870 Yorum

Makedonya'nın güneyinde yer alan Ohrid kenti, Antik Liknidos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Ohri Gölü kenarındaki en büyük yerleşim olan Ohrid, adını üstünde eski kentin kurulu bulunduğu sarp tepeden (Sırp-Hırvat dilinde Ohrid) almıştır.

Denizden 700 metre yüksekte bulunan Ohri gölü ise Avrupa’nın en eski ve en derin gölüdür. Derinliği 286 metre olan gölün suyu oldukça berraktır. Bu özelliği ile dünyadaki en berrak suya sahip ilk 4 gölden biridir. 30 kilometre genişliğide ve 14,5 kilometre uzunluğundaki gölün kenarındaki Ohrid kenti yaklaşık 60.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Biz Ohrid’e Üsküp’ten yaklaşık 3 saat süren otobüs yolculuğu sonrasında ulaşıyoruz. Araları 121 kilometre. Kente yaklaştıkça çam ormanları sıklaşıyor ve sanki Ohrid’in güzelliklerini müjdeliyor. Ohrid, sahip olduğu doğal güzellikleri ile çok güzel bir tatil mekanı. Şehir ve göl Unesco dünya mirası listesine dahil edilmiştir.

Arkeolojik verilere göre Ohrid kenti yaklaşık 6.000 senelik bir geçmişe sahiptir. Bu bölgede yaşadığı bilinen ilk kişiler Brigler (Frgiler) ve Enheleler'dir. Ohrid, Slav halklarının kullandıkları "Kiriliça" alfabesinin doğduğu yer aynı zamanda. Alfabe ise Aziz Kiril ve Metodiy kardeşlerinin eseridir.

Ohri lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Tina, Guest House Nina, Apartment Goran and Milena. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kire Apartments, Apartment Sonata gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Vila Idila, SV. Varvara Apartments, Apartment Stance-Domce otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ohri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu şehir, 1395 senesinde ise Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edilmiştir. Bu nedenle de kentte Osmanlı’dan kalan çok sayıda yapı göze çarpmaktadır. Osmanlı döneminden kalan 10 cami ve 1 tekke bulunmaktadır. Taş döşemeli dar sokaklarda yer alan evler Osmanlı’nın izlerini taşımaktadır. Ohrid her ne kadar bir Osmanlı kenti olsa da, Hristyanlık için de önemli bir merkez.

Günümüzde kentte yaklaşık 40 tane kilise bulunmaktadır. Bu kadar çok kiliseye sahip olmasının birinci nedeni ilk Makedon devletinin kurucusu Çar Samoil'in göl kıyısında, yılda kaç gün varsa o kadar kilise inşa etmesiymiş. Ama günümüze bunlardan sadece 40’ı kalmıştır. Diğer bir nedeni ise Ohrid'in 10.yy'da Patriklik merkezi olması ve 1767 yılına kadar bağımsız başpiskoposluk olarak varlığını sürdürmesi olarak gösteriliyor.

Ohrid, Makedonlar’ın en önemli tatil merkezi. Aynı zamanda turistler tarafından da Makedonya’da en fazla ziyaret edilen yer olduğundan bölgede fiyatlar diğer Makedonya şehirleri’ne göre biraz yüksek.

Ohridliler, kendi memleketleri için “Tanrı cenneti çamurdan yaparken, bir parça kopup Ohrid’in üzerine düşmüş”, Ohrid gölü içinse “Mavi İnci” derlermiş.

Ohrid, tarihi eserlerle dolu bir kent. İnsan nereden başlayacağını şaşırıyor. Biz ilk olarak, ilk Makedon devletinin kurucusu Çar Samoil'in adını taşıyan kaleye gidiyoruz. Kale tarih boyunca defalarca yıkılmış ama sonradan genişletilerek tekrar inşa edilmiş. Tepede yer alan kaleden kentin manzarası bir harika. Tepeden göle uzanan duvarların uzunluğu yaklaşık 3 km. Duvarlarının yüksekliği ise yer yer değişiklik gösteriyor. En alçak duvar 3 metre, en yüksek duvar ise 16 metredir.

Buraya yakın konumda bulunan Antik Tiyatro ise Roma döneminden kalma bir yapı. Burası aynı zamanda kentin en eski yapısıymış, MÖ. 3. Yüzyıla tarihleniyor. Bu tiyatro 4.000 kişilik oturma kapasitesiyle döneminde bölgenin en büyük tiyatrosuymuş. Tiyatroda yaşamış olan saygın ve zengin kişilerin kendilerine ait oturma yerleri, kendi isimleri yazılarak belirlenmiş. Hatta bazı isimler günümüzde de görülebiliyor. Bu tiyatro romalılar döneminde ise arena olarak kullanılmış. Günümüzde ise burada çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Buradan sonra kent merkezinde yer alan Türk çarşısına gidiyoruz. Bu çarşı diğer Makedonya kentlerindeki çarşılara göre daha modern ve düzenli. Çevrede çok sayıda ufak hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Buralarda müzikal enstrümanlar, telkâri takılar, oymacılık ürünleri ve bakır eşyalar bulabilirsiniz. En önemli hediyelik eşya ise Ohrid incisinden yapılmış olan takılardır. Ancak oldukça turistik olduğundan diğer Makedonya kentlerine göre daha pahalıdır. Bir kent ne kadar turistik olursa çehresi de o kadar değişiyor.

Ohrid çarşısı oldukça renkli ve hareketli, özellikle de yaz aylarında akşamüstü saatlerde buradaki kalabalık daha da artıyor. Kent sokaklarında dolaşırken türkçe konuşan birilerine mutlaka rastlarsınız.

Göl kenarındaki cafe, restoran ve eğlence yerlerinde akşam saatlerinde yer bulmak oldukça zor olabiliyor. Ama mutlaka göl kenarındaki bu şirin kafe ve restoranlarda oturup, yemek yemeli ya da birşeyler içmeli ve gün batımını izlemelisiniz.

Ohrid Nehri’nde balık yakalamak yasaktır. Sadece "Belvica" adını verdikleri balık türünün avlanmasına izin verilmektedir. Belvica'nın eşsiz lezzetini tatmanız tavsiye edilmektedir. Yanında ise yöresel bir lezzet olan ve susuz içilen üzüm rakısını deneyebilirsiniz. Burada “Jolte” rakı markasını tercih edebilirsiniz. Bizdeki rakıya göre biraz daha yumuşak içimli. Göl kenarındaki bu mekanların büyük çoğunluğunda Makedon müziğini de dinleyebilirsiniz.

Akşam saatlerinde bu bölge oldukça kalabalık. Kentte Bodrum’u anımsatan bir gece hayatı var ve gece hayatı bu bölgede yoğunlaşıyor. Her türden müziğin çalındığı mekan bulmak mümkündür. Ayrıca yaz aylarında burada bir müzik şenlikleri de düzenleniyormuş ama biz denk gelmedik.

Ohrid küçük olsa da, gezilecek yerleri çok fazla olan bir bölge bu nedenle ilk güne sığdıramadıklarımızı bir sonraki gün gezmeye karar vererek, güzel bir uyku için kendimizi merkezdeki bir hostele atıyoruz.


En Uygun Fiyatlı Ohri Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ohri Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ohri Otelleri

Ohri Turları

Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 27 Eylül 2015,Pazar
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 27 Eylül 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (579.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 26 Eylül 2015,Cumartesi
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 30 Ağustos 2015,Pazar - 6 Eylül 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (579.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 26 Eylül 2015,Cumartesi

Ohri için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

27 Tem 2015
Ben de Gittim
Emir Ergin
Gold Yazar
01 Tem 2015
Gezi Notu

BAŞKENT ÜSKÜP VE BALKANLARIN İNCİSİ OHRİD

2011′in sonlarında Belgrad’ın dahil olmadığı büyük Balkan turu yaptım. Belgrad’ı da (vizesiz) en kısa zamanda görmek isterim. Sırbistan’ı görmeden Balkan turu olamaz. Çok lüks çok enteresan yerler görmedim. Ama siyaset, farklı kültürler ve geçmişin izleri hakkında çok öğretici bir tatil oldu. Özellikle Bosna’da savaşın izleri hala canlı. Makedonya turumu ise Üsküp ve Ohrid... daha fazla

BAŞKENT ÜSKÜP VE BALKANLARIN İNCİSİ OHRİD
22 May 2015
Gezi Notu

BALKANLARDA BİR İNCİ: OHRİD

Makendonya gezimizi; 2 gün Üsküp, 2 gün Ohrid şeklinde planlamıştık. Üsküp’ten Ohrid’e geçerken arada kalan şehirlere (Gostivar-Tetova) yol üstünde uğraşacaktık. Üsküp yazısını daha sonraya bırakıp Ohrid yazısını yazacağım önce.  Ohrid, Ohrid Gölü'nün kıyısına kurulmuş şirin bir şehir. Aslında göl demeye insanının dili varmıyor, uçsuz bucaksız bir görüntü deniz gibi bir şey.... daha fazla

BALKANLARDA BİR İNCİ: OHRİD
21 May 2015
Ben de Gittim
Beyza Aka
Gezgin
28 Eki 2014
Ben de Gittim
BİLGE
Gezgin
28 Ağu 2014
Ben de Gittim

03 Haz 2014
Gezi Notu

MAKEDONYA GEZİ NOTLARI (1. BÖLÜM)

İlk yazımda size Kosova’yı; Priştina, Prizren ve Mamuşa’yı anlatmıştım. İkinci yazımda ise Arnavutluk’un başkenti Tiran ve sahil ve liman şehri Durres’i anlatmıştım. Bu bölümde sizlere Makedonya’da Struga, Ohrid, Sveti Naum’u aktarmaya çalışacağım. Öncelikle size Makedonya’nın yakın çevresi ile uzaklığını aktarayım; Tiran-Struga 121 km, Elbasan-Struga 75 km, Üsküp-Ohrid 182 km... daha fazla

MAKEDONYA GEZİ NOTLARI (1. BÖLÜM)
22 Şub 2014
Gezi Notu

KÜLTÜR MOZAİĞİ MAKEDONYA

Makedonya’nın en ünlü şehirleri Ohrid, Struga, Bitola, Tetova ve özellikle başkenti Üsküp (yerel adıyla Skopje) 600 yıllık Osmanlı geçmişini ziyaretçilerine halen sergilemekte. Ezan seslerinin çan seslerine karıştığı ülkenin her yerinde, çingenelerin bir kolu olan Aromanianlar, Makedonlar, Arnavutlar, Boşnaklar ve Türkler birlikte yaşıyorlar. Balkanlar’ın yakın geçmişte... daha fazla

KÜLTÜR MOZAİĞİ MAKEDONYA
Gezimanya
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Ohri, Makedonya’nın güneybatı kesiminde yer alan turistik bir kenttir. Arnavutluk sınırına oldukça yakın bir konumda yer alan Ohri, Antik Liknidos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Ohri Gölü kıyılarında yer alan en büyük şehirdir. Arkeolojik verilere göre, bu kentin tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ohri Bölgesi yaklaşık 6.000 senelik bir yerleşimdir. Fotoğraf: justbalkan
Balkanlar'ın en eski ve derin gölü olan Ohri’de 200'den fazla tür bulunmaktadır. Derinliği 286 metredir. Suyunun berraklığı ile dünyadaki dört göl arasında yer almaktadır. Gölün uzunluğu 30 km, genişliği 14.5 km'dir. Şehir ve göl, 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültur Mirası listesine eklenmiştir. Ancak çevredeki yapılaşma nedeni ile gölün suları her sene azalmakta ve gölün geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Fotoğraf: cepolina
Ohri Gölü’nde balık yakalamak yasaktır. Sadece "Belvica" adını verdikleri balık türünün avlanmasına izin verilmektedir. Belvica'nın eşsiz lezzetini tatmanız tavsiye edilmektedir. Yanında ise yöresel bir lezzet olan ve susuz içilen üzüm rakısını deneyebilirsiniz. Fotoğraf: windoweb
Kentte birbirinden güzel plajlar bulunmaktadır. Bunların bazıları ise doğal plaj konumundadır. Özellikle Gradiste Plajı çok sayıda insan tarafından tercih edilen ve bu bölgenin en popüler plajıdır. Labino Plajı ve Ohri Nehrinin yakınında bulunan Ljubanisa isimli plajlar da gerek yerli halk, gerekse turistler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda Ohri merkezindeki iskeleden de göle girilebilmektedir. Fotoğraf: cepolina
Günümüzde kentte yaklaşık 40 tane kilise bulunmaktadır. Bu kadar çok kiliseye sahip olmasının birinci nedeni ilk Makedon devletinin kurucusu Çar Samoil'in göl kıyısında, yılda kaç gün varsa o kadar kilise inşa etmesidir. Bugün ise sadece 40 kadar kilise mevcuttur. Diğer bir nedeni ise Ohrid'in 10.yy'da Patriklik merkezi olması ve 1767 yılına kadar bağımsız başpiskoposluk olarak varlığını sürdürmesidir. Fotoğraf: commons.wikimedia

Ohri - Makedonya

Ohri, Makedonya’nın güneybatı kesiminde yer alan turistik bir kenttir. Arnavutluk sınırına oldukça yakın bir konumda yer alan Ohri, Antik Liknidos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Ohri Gölü kıyılarında yer alan en büyük şehirdir. Arkeolojik verilere göre, bu kentin tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ohri Bölgesi yaklaşık 6.000 senelik bir yerleşimdir. Fotoğraf: justbalkan

25 Tem 2013
Gezi Notu

OHRİ NOTLARI VE KISA BİR ARNAVUTLUK MACERASI

Genellikle her sınırda iki kapıdan geçilir. Biri Karadağ çıkışı, biri Arnavutluk girişi olması gerekirken biz bir kontrolden geçerek Arnavutluğa girdik. Tam yolu ortalamıştık ki.. acaba Arnavutluk girişi yapmadık mı diye şüphe duyduk. Yolda bir tır şoförüne sorduysakta o bir şey olmaz dediyse de yine de Arnavutluk çıkışına kadar aynı sıkıntıyı duyduk. Sınırlarda bazılarına... daha fazla

OHRİ NOTLARI VE KISA BİR ARNAVUTLUK MACERASI
03 Tem 2013
Gezi Notu

MAKEDONYA’NIN İNCİSİ OHRİ

Ülkelerin sınırları, bayrakları, dilleri, dinleri o kadar esir etmiş ki zihnimizi, başka bir ülkeye adım atmanın heyecanını tedirginlik ve stres alıyor. Ya da engeller bizi daha azimli kılıp sınırları aşmaya zorluyor. Başka topraklarda bulunmak; dili, mutfağı, alışkanlıkları farklı dokudaki bir ülkeyi ilk defa görüyor olmanın heyecanı karışık bir tat veriyor. Sofya’dan... daha fazla

Gezimanya
Editör
17 Oca 2013
Fotoğraf
Ohri
+14 Fotoğraf
Ohri
Ohri
Ohri
Ohri
Gökalp
Gezgin
51 sn önce
Gezi Notu

VİYANA'DA ULAŞIM HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Viyana'da üzellikle merkez bölgede ulasim Winier Linien, http://www.wienerlinien.at/eportal2/ep/tab.do?tabId=0 adli firma tarafindan saglanmaktadir. Sehirden uzaklastikca, büyük ihtimalle cogunuzun buna ihtiyaci olmayacak, o belediyelere ait sirketler devreye giriyor.  Viyana toplu ulasimda benim gördügüm en düzenli ve etkin yapiya sahip sehir. Sehirde ana hat olarak 5 metro... daha fazla

VİYANA'DA ULAŞIM HAKKINDA PRATİK BİLGİLER
Pınar Bulut
Silver Yazar
10 dak önce
Gezi Notu

DENİZ, GÜNEŞ VE SINIRSIZ EĞLENCENİN EN UCUZ ADRESİ: SUNNY BEACH

Cebinde geçen seyahatten arta kalan azıcık Shengen'in mi var? Seni ha bire dürtüp hadi gidelim, haydi azıcık eğlenelim diye kıpraşıyor mu? Eğlen tabisi. Ben sana eğlenme içme zabaha kadar dans etme demiyorum. Hobi olarak tabi eğlen coş. Hatta iç, kızlı erkekli dans et, arkadaşlık et, flört et. Hatta tam da burada et. Bulgaristan Sunny Beach'te! Bir yer düşünün. Gecesi Bodrum... daha fazla

DENİZ, GÜNEŞ VE SINIRSIZ EĞLENCENİN EN UCUZ ADRESİ: SUNNY BEACH
24 dak önce
Gezi Notu

HAFTASONUNDA ATİNA (2. BÖLÜM)

Eğer Atina geziniz pazar gününe denk geldiyse sabah kahvaltı sonrası yapmanız gereken bitpazarına gitmek. Fotoğraftaki kadar korku filmi sahnesi gibi değil tüm stantlar :P Bitpazarı (Platia Avissinias) eskiden Osmanlı çarşısı olan Monastraki bitpazarının günümüze yansıması. Antikalar, süs eşyaları, eski plaklar, eski oyuncaklar hep burda. Sokaklar arasında gezinirken her... daha fazla

HAFTASONUNDA ATİNA (2. BÖLÜM)
1 saat önce
Galeri
Prenses Juliana, Saint Martin
Prenses Juliana, Saint Martin

Saint Martin adasının Hollanda tarafında yer alır. Maho sahilinde güneşlenen turistlerin üzerinden 10-20 metre kadar yakından geçmesiyle ünlüdür.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/princessJulianaAirport...

Juancho Yrausquin, Saba Adası
Juancho Yrausquin, Saba Adası

Karayipler'in Saba adasında yer alan bu havaalanı dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Uluslararası hava taşımacılığına çok riskli olmasından dolayı kapalıdır. 

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/Saba.jpg

Madira, Madeira Adası
Madira, Madeira Adası

Portekiz'in Madeira bölgesinde yer alan bu havaalanı 1400 metrelik iniş sahasına sahiptir. Bir tarafı okyanus, bir tarafı dağlarla çevrilidir.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/Madeira_runway.jpg

Lukla, Nepal
Lukla, Nepal

Nepal'in kasabası olan Lukla'da bulunan küçük bir havalimanıdır. 2010 yılında bir televizyon programı tarafından en tehlikeli havaalanı olarak gösterilmiştir.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/LuklaAirport.jpg

Courchevel, France
Courchevel, France

Fransa Alplerinin kayak bölgesinde bulunan ve çok kısa bir iniş alanı olan bu havalimanı 525 metre uzunluğundadır.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/LuklaAirport.jpg

10 Ekstrem Havaalanı

Saint Martin adasının Hollanda tarafında yer alır. Maho sahilinde güneşlenen turistlerin üzerinden 10-20 metre kadar yakından geçmesiyle ünlüdür.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/princessJulianaAirport...

1 saat önce
Galeri
New York Metro İstasyonu, Amerika
New York Metro İstasyonu, Amerika

1904'te açılan metro istasyonu en eski metro istasyonlarından bir tanesidir. Toplam uzunluğu 373 km'dir.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/nyc_subway.jpg

Paris Metro İstasyonu, Fransa
Paris Metro İstasyonu, Fransa

1900'de açılan metro istasyonu 303 duraktan oluşmaktadır ve 214 km'ye yayılmış durumdadır. 1,5 milyarın üzerine yolcuya hızlı ve güvenilir yolculuk sunmaktadır.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/madrid_metro_by_carlos...

Madrid Metrosu, İspanya
Madrid Metrosu, İspanya

Paris metrosu ile aynı istasyon kapasitesine sahip Madrid metrosu 293 km uzunluktadır. Her yıl 500 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. 

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/madrid_metro_by_carlos...

Londra Metro İstasyonu
Londra Metro İstasyonu

1963 yılında ilk yer altı metrosu olarak açılan Londra metrosu aynı zamanda 402 km uzunluğuyla bu alanda 3. sırada yer almaktadır.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/london_tube.jpg

Shanghai Metrosu, Çin
Shanghai Metrosu, Çin

Dünyanın en geniş metro ağına sahip metrolardan biri de Shanghai metro istasyonudur. 2,5 milyar insanı her sene taşımaktadır. 

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/Shanghai_metro_by_Sush...

En Büyük 10 Metro İstasyonu

1904'te açılan metro istasyonu en eski metro istasyonlarından bir tanesidir. Toplam uzunluğu 373 km'dir.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/nyc_subway.jpg

Gizem Şahin
Silver Yazar
1 saat önce
Gezi Notu

KARADENİZ TURU: BATUM

Artvin'deki keyifli maceramızdan sonra Türkiye'mizi bırakıp geçiyoruz Gürcistan topraklarına... Aslında Gürcü toprakları da bana yabancı sayılmaz ama Türkiyem bir başka tabi ki :) Artvin merkezden Hopa'ya, Hopa'dan da Sarp sınır kapısına doğru ilerledik ve orada ailecek küçük bir ayrılık yaşamak zorunda kaldık. Bu ayrılığın nedeni arabaların ve bireysel olarak giriş yapacak... daha fazla

KARADENİZ TURU: BATUM
2 saat önce
Gezi Notu

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKİ DİYAR: POKUT

Kaçkar zirvesinden önce son durak olan Yukarı Kavrun’da hayal kırıklığı ile geçen bir geceden sonra sırt çantamızı toplayıp ayrıldık. Önceki gün sislerin içinden, sırtımızda 15 kg ağırlıkla, yağmur altında, çamura bata çıka Öküz Gözü’nün aşağısına kadar gitsek de kamp kuramayacağımızı düşünüp yaylaya dönmeye karar vermiştik. Sabah miskinlik biraz yaptık. Tekrar toparlanıp... daha fazla

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKİ DİYAR: POKUT
2 saat önce
Gezi Notu

GELİBOLU YARIMADASI GEZİSİ

Çanakkale gezisi işten 2 gun izin almayla anıden karar alarak başladı bizim için. Kiraladığımız araba ile E-5 den Edirne-Tekirdağ yolundan ağır ağır yola koyulduk. E-5'in yoğun trafiğinden ancak Silivri'den sonra kurtulduk. İstanbul'un o yoğun havasından biraz da kurtulmak nefes alabilmek için çıkmıstıkyola. Ayrıca Çanakkale'deki şehitlerimizi bir kez olsun görmemiz lazımdı.... daha fazla

GELİBOLU YARIMADASI GEZİSİ
UFUK AKKUŞ
Silver Yazar
2 saat önce
Gezi Notu

NORVEÇ'TE BİR SIRT ÇANTALI: KUZEYE EN KUZEYE

Norveç seyahati diğer bütün seyahatlerim kadar çok önemliydi ancak burası için apayrı bir hazırlık yapmak zorundaydım. Zorlu trekking rotaları ve soğuk hava şartları öncelikli hazırlıklı olmam gereken konulardı. Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olması ise ekstra olarak farklı bir plan yapmamı ve ona göre hareket etmemi gerektiriyordu. Ayrıca gündüzlerin ne kadar uzun... daha fazla

NORVEÇ'TE BİR SIRT ÇANTALI: KUZEYE EN KUZEYE
3 saat önce
Gezi Notu

ARABA İLE AVRUPA TURUNUN 11. DURAĞI: BRİGNOLES VE LAVANTA TARLALARI

Cannes'dan yaklaşık 95 km mesafedeki, Brignoles denizden biraz içeride, küçük bir ilçe. Biz buraya yakın bir köyde, Booking'den rezervasyon yaptığım, geceliği kahvaltı dahil 80 euro olan bir butik otelde kaldık. Otel o kadar güzel ve rahattı ki burada 2 gece kaldık ve arabamızla, kaldığımız bölgeye yakın yerleri otel sahibinden aldığımız tiyolarla gezdik. Akşam yemeğimizi... daha fazla

ARABA İLE AVRUPA TURUNUN 11. DURAĞI: BRİGNOLES VE LAVANTA TARLALARI