Vasada Antik Kenti

Vasada Antik Kenti Konya ilimizin ilçelerinden Seydişehir’e bağlı bulunan Bostandere beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

1969 senesinde bölgede yapılan su deposu inşaatı sırasında fark edilmiş ve sonrasında yaklaşık 2 yıl boyunca kazılarak küçük bir kısmı gün ışığına çıkarılmıştır. Vasada Antik Kenti kazı çalışmaları bir süre durmuş ancak sonrasında tekrar ivme kazanarak devam etmiştir.

Vasada Antik Kenti 

Roma döneminden kalma Vasada Antik Tiyatrosu 3 bin kişi kapasitesine sahiptir. Bölgede yapılan kazı çalışmaları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yaptırılmaktadır. Bu çalışmalar ile Vasada Antik Tiyatrosu genel temizliği yapılarak oturma sıraları, orkestra ve sahne bölümleri toprak altından çıkarılmıştır. Bu tiyatro bölge halkı tarafından Bostandere Antik Tiyatrosu diye de adlandırılmaktadır.

Vasada Antik Kenti Hakkında Bilgi 

Vasada Antik Kenti hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımıza kentin Seydişehir içerisindeki konumuna değinerek devam ediyoruz.

Vasada Antik Kenti, Konya Seydişehir’in kuzeydoğu tarafında yer alan Kestel Dağı’nın altlarında bulunan vadi üzerinde yer alır ve günümüzde Bostandere köyünün Aktepe mevkiinde konumlanmaktadır.

Roma Dönemi’nin popüler kentlerinden biri olan Vasada Amblada Antik Kenti ile Mistya Antik Kenti ile de bağlantılı bir ana yola sahiptir. 1969’da Bostandere köyüne su sağlamak amacı ile açılmakta olan su yolu sayesinde Vasada Antik Tiyatrosu fark edilmiş ve Roma Devri’ne ait bu güzel eser tarihî mirasımıza kazandırılmıştır.

Bostandere köyü evlerinde; Vasada şehrinin kalıntılarına, yazıt ve kısmi alanlarına halen rastlanmaktadır.

Bu bölgeden çıkarılan taşınabilir eserler Konya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 1952 senesinde bölgeden çıkarılan bir Zeus kabartması müzede teşhir edilmektedir. Ayrıca 1957 senesinde de ön yüzünde bir kadın arka tarafında ise bereket boynuzu kabartması bulunan bir sunak, Konya Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilmiştir. Bunların yanı sıra Vasada Antik Kenti sınırlarında basılmış olan bir Augustus parası da gene müzeye teslim edilen eserler arasında yer almaktadır.

Seydişehir Gezilecek Yerler 

Eğer Konya Seydişehir Vasada Antik Kenti bölgesine bir ziyaret planınız var ise bölgede görmeden dönmemeniz gereken diğer yerlerin bir listesini de sizler için hazırladık.

Tınaztepe Mağarası: Seydişehir’e 35 kilometre mesafedeki Keçili köyünde yer alan Tınaztepe Mağarası 3 bölümden oluşmaktadır. En üst kısmı komple fosilleşmiş 100 metrelik bir bölümdür. Ortada kalan bölüm 1.000 metreye varan bir uzunluktadır ve yağışlı zamanlarda bol su almaktadır. En alt bölümde Düden Mağarası’nın bir benzeri oluşum söz konusu olan mağarada yağışlı mevsimlerde göller de oluşmaktadır.

Seydişehir Ilıcası: Ilıca Seydişehir içerisinde, Ilıca Tepesi’nde bulunmaktadır. Doğal sıcaklığı 32 derece olan ılıca deri hastalıklarına şifa olmaktadır. Ayrıca kemik hastalıkları ile yaralara ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ilıca alanında biri açık olmak üzere toplam 4 adet havuz bulunmaktadır.

Kuğulu Park: Gene Seydişehir ilçesinde bulunan Kuğulu Park bölgenin gezilecek yerleri arasında olup bunun yanında bölge halkının en çok tercih ettiği mesire yeridir. Etrafında park, ortasında gölet bulunan Kuğulu Park içerisinde hem piknik alanı hem de yiyecek içecek hizmeti veren bir tesis bulunmaktadır.

Vasada Antik Kenti Ulaşım

Antik Kent, Konya Seydişehir kara yolu üzerinde, Bostandere köyü Aktepe mevkiindedir. Eğer daha konforlu bir seyahat olmasını açısından seyahatinizi kişisel otomobiliniz ile yapmayı planlıyorsanız öncelikle Konya şehrimize ulaşmanız gerekmektedir. Kalkış noktanızdan itibaren kullanacağınız bir navigasyon cihazı seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

Otomobil: Konya’dan Seydişehir istikametine, Seydişehir’e 10 kilometre kala Bostandere’ye dönülerek yaklaşık 3 kilometre sonra Antik Kent’e ulaşılır.

Otobüs: Konya’dan Seydişehir yaklaşık 91 kilometredir. Sıklıkla otobüs seferleri vardır. Seydişehir’den Bostandere’ye minibüslerle ulaşım mümkündür.

Uçak: İstanbul’dan Konya Havaalanı’na düzenli uçak seferleri vardır. Havaalanından Konya merkezi 15 kilometredir. Konya merkezden Seydişehir’e otobüsle ulaşabilirsiniz.

Vasada Antik Kenti Ücreti 

Vasada Antik Kenti giriş ücreti öğrenci: Ücretsiz

Vasada Antik Kenti giriş ücreti sivil: Ücretsiz

Vasada Antik Kenti Ziyarete Açık Gün ve Saatler 

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu

Tatil Günü: Bulunmuyor