Cennetten Bir Parça Ohrid

"Hayat seni güldürmüyorsa, espriyi anlamadın demektir." - Anton Çehov 

Espiri, Türkçe sözlük anlamı güldürürken düşündüren söz. Çehov'un dediği gibi hayat anlamlı zamanlardan oluşan bir bütün, peki ne ya da neler bir ömürde anlam ifade eder, edebilmeli? Size mana ifade eden şeyler nelerdir hiç düşündünüz mü? Beklentilerimiz nelerdir? Ya da sizi ne mutlu eder? Hayat kısa ve yorucu fakat bir o kadar da güzel. Bence cevap günün birinde geriye baktığınızda katedilen mesafelerde, kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda gizli.

Balkanlar gezime devam ediyoruz. Karadağ üzerinden Makedonya'nın turistik kenti Ohrid'e ulaştık. Ohrid adını aldığı Ohri Gölü kenarında kurulmuş, Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, dünya incisi bir şehir. Kışın nüfusu 50 bin civarında olup, yazın  başta civar Balkan ülkelerinden olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden gelenlerle 3-4 katı nüfusa ulaşan, günümüzde özgünlüğünü koruyabilmiş bir şehir.

Ohrid Arnavut, Makedon ve Türk nüfusun birlikte yaşadığı kozmopolit bir şehir. Kenti yürüyerek birkaç günde rahatlıkla gezebilirisiniz. Kentin içinde çok sayıda kilise bulunmakta olup, günümüzde şehrin tarihi yapıları aslına uygun şekilde restore edilmekte. Kenti göl ve çevresi ile bir bütün halinde görmek isterseniz yukarı tepelere doğru çıkmanızı ve amfitiyatro çevresini görmenizi tavsiye ederim. Ohrid mimarisi anlamında geçmişin fazlasıyla koruyabilmiş huzur verici şirin bir şehir.

Ohri Gölü çevresinde pek çok otel ve tesisler bulunmakta olup, yüzme, şezlong, bol dinlenme, doğal güzellik içeren bir tatil arayışında iseniz tavsiye edilebilecek tatil bölgesi.

Kent otel fiyatları ve şehrin merkez ve civarı toplu taşıma fiyatları anlamında hesaplı. Her bütçeye uygun konaklama ve yeme-içme imkanları bulunmakta. Düzgün bir lokantada oldukça uygun fiyatlarla Balkanların klasiği köftenizi yiyebilir ve içkinizi içebilirsiniz. İçkiden kastım Makedonya'nın meşhur birası Skopsko.

Akşamları Ohrid merkezde buluna pek çok tavernada canlı Makedon müzikleri dinleyebilir ve gayet hesaplı fiyatlarla vakit geçirebilirsiniz.

Türkiye'de Ege veya Akdeniz sahil kentlerinde yapacağınız 1 haftalık deniz tatilinin üçte biri fiyatları ile Ohrid'de aynı tatili yapmanız mümkün. Makedonya, Türkiye'den vize istemediği için, pasaportunuz ile Ohrid'e gelmeniz yeterli. Anlayacağınız gereksiz vize parası ödeme gibi bir sıkıntınız da bulunmamakta.

Ohrid, incileri ile ünlü bir şehir, kentin küçük şirin çarşısında inciden yapılmış aksesuarların satıldığı dükkanlar mevcut. Her bütçeye uygun fiyatlarda inciler alma imkanınız mevcut.

Ohrid'e kadar gelmişken mutlaka Saint Naum Manastırı'nı görmenizi tavsiye derim. Ohri şehir merkezine 30 km mesafede yer alan manastır, gerek tarihi değeri gerekse de göl kıyısında olmasından dolayı doğal güzellikleri anlamında görülmesi gereken bir yer. Manastırın bulunduğu alanda lokantalar, yüzme, dinlenme, ve güneşlenme için şezloglar bulunmakta olup hem tarihi hem de görsel güzellikleri barındıran bir alan.

Ohri Gölü'nü ve çevresini tekne ile gezmeniz de mümkün, 10 Euro'ya karşılık gelen fiyatlarla tekne turları yapılmakta olup, bu sayede gölün tüm görsel güzelliklerini, Arnavutluk'a ait kıyılarını da görme fırsatına da sahip oluyorsunuz.

Belirtmiş olduğum gibi her bütçeye uygun gayet hesaplı konaklama imkanlarına sahip Ohrid'de Türkiye'den çok hesaplı fiyatlarla hem tarih hem de yüzme ve eğlence tatili yapma imkanına sahipsiniz.

Kiliseleri ve camileri ile, göl kıyısı doğal güzellikleri ile, yeşilin ve mavinin her tonu ile, eski dokusunu korumuş evleri ve hesaplı fiyatları ile kısa süreli dinlendirici huzur tatilinin tavsiye edilebilecek adreslerinden birisi Ohrid. Yolunuzu bu dünya incisi şirin kente düşürmenizi tavsiye ederim.

Bir yaz akşamı Ohri Gölü'nden gelen hafif bir rüzgar ile içiniz ürperirken, civar tavernalardan gelen Makedon müzikleri kulağınızda yer edinirken, ağzınızda Skopsko biranızı yeni yudumlamanın verdiği tat kalmışken ve akşam vakti Ohrid şehrinin silüeti göle düşmüşken, cennetten parça bir yerlerdeyim diye düşünmeye başladığınız an Ohrid'e gelmişsiniz demektir.

İçinizdeki gezgin ruhun her daim taze kalması dileğiyle.

kişisel blog: http://egemencinar.blogspot.com.tr/ 

Egemen ÇINAR

Yazar Hakkında

Egemen ÇINAR

Nereye kadar iş dediğim noktada, gezmeyi, gözlem yapmayı çok sevdiğimi ve bu sayede yenilendiğimi fark ettiğim andan itibaren acaba gözlemlerimi ifade edebilir miyim düşüncesiyle yazı yazmaya başla