Ohri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ohridlilerin “Tanrı cenneti çamurdan yaparken bir parça kopup Ohrid’in üzerine düşmüş” dedikleri memleketleri; Avrupa’nın en eski ve derin gölü olan Ohri Gölü’nün kıyısında kurulmuş en büyük ildir. Nüfusun 60 bin olduğu ilde çoğunluğu Arnavutlar ve Makedonlar oluştururken şehirde çok sayıda Türk de yaşamaktadır.  Ayrıca Ohri Gölü dünyanın en berrak suyuna sahip 4 gölünden biridir ve şehir de göl de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadırlar.

6.000 senelik köklü bir geçmişe sahip olan şehirde birçok  medeniyet yaşamış fakat şehirdeki en derin izi Osmanlı bırakmıştır. Yalova ile kardeş şehir olan Ohri bir Türk toprağı görünümündedir ve şehirde çok sayıda Osmanlı mimarisi ürünü yapı görmek mümkündür. Şehirdeki 10 cami ve 1 Tekke Osmanlı dönemi eseri olarak günümüze ulaşmıştır. Yine Hıristiyanlar içinde önemli olan eski patriklik merkezi Ohri’de 40 adet kilise vardır. Resmi dili Makedonya olan şehirde ikinci ve üçüncü resmi diller Arnavutça ve Türkçedir.

Bir turizm şehri olan Ohri yıl içerisinde bir çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Birçok konaklama seçeneği bulunan şehirde aradığınız özelliklere göre, bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Otel fiyatlarının çok pahalı olmadığı Ohri de daha uygun konaklama tercih etmek isteyenler için hostel ve apartman daireleri de mevcuttur.

Ohri’nin gece hayatı oldukça renklidir. Gece kulüpleri daha çok saat 00.00’dan sonra rağbet görmektedir. Her bütçe ve müzik zevkine uygun eğlence mekanları bulabileceğiniz şehirde; Kliment Ohridski Caddesi, Ohri gece hayatının merkez üssüdür.

Ohri mutfağı Türk yemeklerine benzerlik gösteren bir yapıya sahiptir. Makalo adını verdikleri yoğur ve sarımsaklI mezeleri oldukça meşhurdur. Şehirde birçok Türk restoranı bulunmaktadır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Ohri Nerededir?

Ohri, Makedonya’nın güneybatısında, Ohri Gölü'nün kuzey kısmında ve Arnavutluk sınırına yakın bir konumdadır.

Ohri'ye Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Ohri'ye ulaşmak için daha çok karayolu tercih edilmektedir. Ohri'de havalimanı olsa da Türkiye'den uçuşlar çok sık bulunmaz ancak Tiran veya Üsküp'e uçup oradan aktarma ile Ohri'ye ulaşmak mümkündür.

Ayrıca İstanbul'dan Ohri'ye yaklaşık 10 saate karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz. (880 km)

Ohri'de Nerede Kalınır?

Ohri balkanların yaz turizmi için en çok tercih edilen yerlerinden biri. Çevredeki balkan ülkelerinden, Avrupa ve Asya’nın birçok bölgesinden yıl içerinde çokça turist ağırlamaktadır. Şehir oldukça küçük olsa da ziyaretçilerini ağırlayacak birçok farklı özelliklerde oteli hem merkezde hem de yakın şehirlerinde bulmak mümkün. Genel olarak makul fiyatlara güzel otellerde konaklayabileceğiniz bir yer olan Ohri’de otel bulmak çok zor değil. Ancak kriterleriniz göz önüne alınınca durum biraz zorlaşabilir.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay önce rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ohri otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Ohri Otelleri

Ohri Makedonya’nın en büyük 8. kentidir. Konum olarak Arnavutluk’a çok yakın bir yerde bulunur. Günümüzde Ohri bir turizm kenti olarak tanınır. İyi şekilde korunmuş birçok yeri ve doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bunlardan bazıları Eski Kent kısmı, hisarları, manastırları, camileri ve Ohri Gölü’dür.

Ohri hem şehir dışında hem de şehir içinde rahatlıkla konaklayabileceğiniz bir yer olmasının yanında her bütçe ve zevke uygun konaklama imkânı da sunmaktadır.

 

Ohri’de güzel bir gece geçirebilmek için birçok alternatif mevcuttur. Bunlar arasında göl manzarasına hâkim olanlar, şehir manzaralı olanlar, lüks ve uygun fiyatlı alternatifler gibi birçok seçenek sayılabilir. Ani bir kararla gelmiş olsanız bile bu ufacık masalsı şehirde ya da yakınındaki şehirlerde illa kalacak bir yer bulabilirsiniz. Tabii ki buranın hem çevre ülkelerden gelen hem de dünyanın çeşitli yerlerinden oldukça rağbet gördüğünü düşünürsek istek ve ihtiyaçlarınıza en uygun oteli bulabilmeniz için rezervasyonlarınızı son ana bırakmamanızı öneriyoruz.

Devamını Oku

Ohri Gezilecek Yerler

  

Makedonya’nın tatil merkezi olan Ohri’de gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Özellikle Türklerin Makedonya’da en fazla ziyaret ettiği yer olan Ohri yerli ve yabancı turistlerin ilgisinden dolayı Makedonya’nın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalı ama sevilen ve beğenilen bir şehirdir.

Pazartesi günleri bütün müzeler ve Ohri Kalesi kapalı bu yüzden iki günlük bir şehir yolculuğu planladıysanız bu güne denk getirmemeye çalışın. 

Devamını Oku

Ohri Şehir İçi Ulaşım


Ohrid küçük bir şehir ve her yere yürüyüş mesafesinde ulaşılabilmektedir. Yine de araç kullanmak isteyenler için en iyi alternatif taksilerdir. Taksi sürücüleriyle ücrette pazarlık yapılabilmektedir fakat sürücülerin taksimetre açma zorunluluğu vardır. Her ne kadar taşımacılık şehir halkı için ucuz olsa da taksi şoförleri zaman zaman turistlerden normalden fazla ücret almak isteyebilirler. Bu duruma dikkat edilmesinde fayda vardır.

Şehir Merkezine Ulaşım:
Otogardan gelenler taksiyle yakın olan şehir merkezine gidebilmektedir. Ayrıca şehir merkezine giden otobüsler de mevcuttur. 

Uyarı!! Otobüs terminaline indiğinizde paranızı Denar’a çevirmelisiniz

Makedon Mutfağı


 

Ohri mutfağı Türk yemeklerine benzerlik gösteren bir yapıya sahiptir. Makalo adını verdikleri yoğurt ve sarımsaklı mezeleri ziyaretçilerin sevdikleri bir tattır. Et yemeklerinin lezzetli olduğu şehirde diğer birçok Balkan ülkesinde olduğu gibi köftenin önemli bir yeri vardır. Ayrıca sabah kahvaltısında yedikleri burek adında lezzetli börek ve simitleri mevcuttur.

Ohri yemek yemek için fiyatların uygun olduğu bir şehirdir. Restoran ücretleri sahile indikçe artmaktadır. Lüks bir restoranda yemek yemek isterseniz bu kesime gitmeniz önerilir fakat daha orta halli bir yerde yemek isterseniz Çınar Sokağı irili ufaklı lokantalarıyla iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca şehirde Türk kahvesi içebileceğiniz birçok yer ve çokça İtalyan restoranı mevcuttur..

Mekan Önerisi:

 • Dr. Falafel

Mekan uygun fiyatlara şehrin lezzetlerini tatmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir. Cana yakın personeli ve samimi hizmet anlayışına sahip bu yerde bir felafel yiyebilirsiniz.

 • Villa Denarius Restaurant

Villa Denarius Hotel içerisindeki restoran lezzetli Makedon yemeklerini, şaraplarla tüketebileceğiniz manzaralı bir işletmedir. Fiyatları da ortalamanın çok üzerinde sayılmaz. 

 • Belvedere Restaurant

Ekonomik fiyatları ve lezzetli menüsüyle tercih edilen mekanların başında geliyor.

 • Dvojnik Pork Steak

Özellikle "Sarska Pleskavica" isimli kaşarlı köfte, en çok tercih edilen yemekleri arasındadır.

Ohri'de Alışveriş


 

Alışveriş  için birçok alternatif bulunan şehirde fiyatlar diğer Makedonya şehirlerine göre daha pahalıdır.  Özellikle müzik aletleri, takı, oymacılık ürünleri ve bakır eşyaların satıldığı yerlerin çokça olduğu şehirde birçok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Ayrıca bit pazarı da tavsiye edilen alışveriş mekanıdır.

Devamını Oku

Ohri Gece Hayatı

Ohrid Makedonya’nın doğal güzelliklerine ve tatil mekânlarına sahip kentlerindendir. Bu nedenle gece hayatı oldukça renklidir ve ziyaretçiler, Ohri Göl'üne karşı diledikleri gibi bir mekân bulabilir, doğal manzaranın tadını çıkararak keyifli bir akşam geçirebilirler.  Doğal ortamla baş başa kalmak isteyen ziyaretçiler için, Ohri Gölü civarındaki cafeler değerlendirilebilir. Bunun yanında ziyaretçiler eğlenmek için gece kulüplerine gidebilmektedirler.

Gece kulüpleri gece yarısından sonra daha çok rağbet görmektedir. İnsanlar gruplar halinde önce küçük cafelerde vakit geçirdikten sonra gece kulüplerinde belirli saatlere kadar eğleneyi tercih ederler. Ziyaretçiler genellikle saat 12'den sonra kulüplere gitmeyi tercih etmektedirler, çünkü kulüplerde gece hayatı 1'den sonra daha da canlı hale gelmektedir. Ohri sehrinde gece hayatı oldukça ucuz ve hareketlidir.

Özellikle yaz aylarında şehirde gece hayatı gündüz olduğundan daha hareketlidir. Sahil şeridinde ve bulvarda bulunan taverna, pub ve clublardan birinde geceyi geçirebilirsiniz. Her bütçe ve müzik zevkine uygun eğlence mekânları bulabileceğiniz şehirde; Kliment Ohridski Caddesi, Ohri gece hayatının merkez üssüdür diyebiliriz.

Perşembeleri ve hafta sonları açık olan Jazz inn, enerjik yapısı ve jazz atmosferiyle kentin en popüler eğlence mekânlarından biridir. 22.30’da açılan bar 02.00’da kapanmaktadır. Cana yakın personeliyle ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği bir mekandır.

Cuba Libre Beach & Bar, Ohri gölünün manzarasına karşı uygun fiyat ve güzel müzikler eşliğinde bir akşam geçirmek isteyenler için ideal bir mekandır. Küba dansçıları ve müzikleri ve güler yüzlü servisi ile Cuba Libre Beach & Bar, tavsiye edilen mekanlar arasındadır.

Rock müzik severler için The Duck Cafe & Bar’ı tavsiye edebiliriz. Canlı müzik ile eğlenmeyi seçen ziyaretçiler için uygun bir mekan olan The Duck, yardımsever personeli ile ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği bir mekandır.
 

Ohri Festivaller

Her yıl Temmuz ayında Ohri Gölü’nde yüzme maratonu düzenlenmektedir. Bu festivalde Ohrid’ten ve komşu bölgelerden katılımcılar  yarışmaktadır. Ağustos’ta ise Ohri Yaz Festivali ve Balkan Folklor Festivali yapılmaktadır.Yine  Ağustos sonu gerçekleşen Ohri Koro Festivali de bir çok bölümden oluşan koroların katıldığı ve yarıştığı uluslararası bir etkinliktir.

Ohri Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Ortodoks Noeli (7 Ocak),
 • Kadınlar Güğnü (8 Mart),
 • Ortodoks Paskalyası (Nisan),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Sts Cyrilus ve Methodius Günü (24 Mayıs),
 • 1903 Ayaklanması (2 Ağustos),
 • Cumhuriyet Bayramı (8 Eylül),
 • Ulusal Ayaklanma Günü (11 Ekim)

Ohri Faydalı Bilgiler

 • Makedonya Polisi: 192
 • İlkyardım: 194
 • İtfaiye: 193
 • Yol Şikâyet (Fazla otoyol geçiş ücreti istenmesi vb. hallerde) : 199
 • Gümrük Şikâyet Hattı: 197
 • AMCM ( Makedonya Otomobil Kulübü - Araç arızası veya yol yardım) : 196
 • Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00389
 • GSM 900

Mesai Saatleri

 • Bankalar; 08:00 – 19:00 (Pazartesi-Cuma), 08:00 – 12:00 (Cumartesi)
 • Mağazalar; 08:00 – 20:00 (Pazartesi-Cum), 08:00 – 14:00 (Cumartesi)

Ohri Türkiye Dış Temsilcilikleri

ÜSKÜP BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: UL.SLAVEJ PLANINA-BB 1000 SKOPJE REPUBLIC OF MACEDONIA
Telefon: 00 389-2 310 47 10
Faks: 00 389-2 311 70 24
[email protected]
http://uskup.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Makedonya
Çalışma saatleri:
Pazartesi - Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -18:00 )

Ohri Para Birimi

Makedonya para birimi Denar’dır. Döviz birimi MKD olan Makedon Denarı’nın madeni paralar şeklindeki serisi 50 deni, 1, 2 , 5 , 10 ve 50 Denarken banknot olarak ise 10, 50, 100, 500, 1000, 5000 denar olarak kullanılır.

Ohri Resmi Dili

Çok dilli ve kültürlü bir ülke olan Makedonya’da konuşulan diller ve resmi statüleri birbirinden farklıdır. Resmi dil ve eğitim dilinin Makedonca olduğu ülkede  ikinci ve üçüncü resmi diller Arnavutça ve Türkçe’dir. Eğitim dili olarak da kullanılan bu iki dile ek olarak, Romanca ilk ve ortaokulda eğitim dili, Sırpça ilkokullarda öğrenim dili Boşnakça ise haftada iki saat seçmeli ders olarak okutuluyor. İsteyenler haftada bir saat Ulahça seçmeli dersini alabilirken Macarca ise özel kurslar aracılığıyla öğrenilebilecek bir dil statüsündedir.

Ohri Saat Farkı

Makedonya Türkiye’ye göre güne bir saat daha geç başlayan bir ülkedir. Makedonya saati Türkiye saatine göre bir saat geridedir

Ohri Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 3oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 18oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 12oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Ülke: Makedonya
Nüfus: 42.033
Dil: Makedonca
Para Birimi: Denar
İklim: Akdeniz İklimi
Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün