Ohri: Doğa ve Tarih İle Buluşma

Ohri, Makedonya Cumhuriyeti’nin güneybatısında, Ohri Gölü’nün kenarında kurulmuş bir şehir. Ohri şehri, tarihi miras ve Makedonya tarihi hakkında tarih boyunca merkezi rol oynamaktadır, burası önemli bir eğitim merkezi ve Sloven halklarının okuryazarlık kaynağıdır. Avrupa’nın en eski üniversitesinin(9. yüzyıl) burada olması ve Aya Kliment ve Naum kardeşlerin önderliğinde gerçekleştirilen aydınlanma etkinliklerinden dolayı Ohri aynı zamanda kültürün beşiği olarak adlandırılır.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayın!

Ohri Balkanlar’ın ve Avrupa’nın Kudüs’ü olarak da anılır, bunun sebebi ise şehir içerisinde ve etrafında bulunan 365 adet kilise ve manastırdır. Bunların en tanınmışlarına örnek olarak; Aya Jovan – Kaneo Kilisesi, Plaoşnik, Manastır Kompleksi ve Kilise Aya Naum Ohridski, Aya Sofya, Aya Kliment, Panteleymon ve diğer birçoğu sayılabilir.

Ohri şehri Makedonya’nın incisi olarak adlandırılır, bunun sebebi sadece burada üretilen Ohri İncisi değil, şehri saran doğa güzellikleri ve sunduğu çok sayıda tatil, rahatlama ve doğanın keyfini çıkarma seçenekleridir.

Yaz turizm döneminde uluslararası niteliklerde kültür etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Dünya çapında ünlü müzisyenler ve sanatçıların katıldığı ve en çok ilgi gören etkinliklerden biri olan geleneksel Ohri Yaz Festivali’nin yanı sıra uluslararası bilim seminerleri ve konferansları, Uluslararası Ohri Maratonu ve Yarı Maratonu gibi spor etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Ohri şehrinin tarihi kısmı tanınmış Ortaçağ Samoil Kalesi’nin bulunduğu tepenin yamacına yayılmıştır, şehrin bu bölümünde aynı zamanda antik tiyatro da yer almaktadır. Yamaç kaldırım taşı dizili bir sürü dar sokakla örülmüştür, bu sokakların üzerinde misafirlerine geleneksel Makedon yemeği ikram eden çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bu restoranların teraslarında Ohri Gölü ve etrafındaki doğa güzelliklerine doyumsuz bir bakış atabilirsiniz. Genç ziyaretçiler Gölün etrafını dolduran çok sayıda bar, pub ve kulüplerde hoş bir eğlence bulabilirler.

Eğer Samoil Kalesi’ni, Aya Naum Kompleksi’ni, Aya Sofya ve Aya Kaneo Kiliseleri’ni, antik tiyatroyu ve Bilyana’nın kaynaklarını görmediyseniz, Ohri Gölü’nde tekne turu yapmamış ve Trpeyca, Peştani, Gradişte ve Radojda’yı ziyaret etmemişseniz, Potpeş’te gezmemiş ve rıhtımın etrafından, şehrin çarşısından geçmemişseniz Ohri şehri ve doğa güzelliklerinden bir şey görmemiş ve yaşamamışsınız demektir.  

Ohri Gölü

Ohri Gölü doğa güzelliği ve çeşitliliğinden dolayı Dünya mirası olarak UNESCO’nun koruması altındadır. Göl, Avrupa bölgesinin en eski (4 ile 10 milyon yıl yaşında) ve en derin göllerinden biri olmakla beraber, 200’ü aşkın endemik canlı ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gölün etrafı dağlarla sarılıdır, en yükseği Galiçica Dağı’dır ve Dağ aynı zamanda milli park statüsündedir.

Göl, su sporları tutkunları ve macera severler için çifte memnuniyet sunmaktadır. Unutulmaz bir dalış deneyimi yaşayarak arkeolojik sit alanlarına dalabilir ve endemik su altı canlılarını görebilirsiniz. Bu canlılara örnek olarak Ohri yuvarlak süngeri, alabalık ve Belvica türlerine ait özel balıkları sayılabilir.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayın!