Cidde Gezilecek Yerler

Mercan evleriyle eski şehir bölgesi, çok katlı, yüksek ve modern binaları ile Kızıldeniz kıyısındaki Cidde; zengin fakir, eski yeni, geleneksel ve modern gibi zıtlıkların farklı bir uyum içerisinde yaşandığı bir şehirdir.

Cidde Gezilecek Yerler

Cidde'de Eski Şehir (Al – Balad), Kral Fahd Fıskiyesi, Ulusal Ticaret Bankası (AlAhli Bank), Cidde Kulesi (Burj al-Mamlakah), Mekke Kapısı / Kuran Kapısı ve Durrat Al – Arus gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Eski Şehir (Al – Balad)

Cidde’nin Kızıldeniz kıyısında yer alan Al – Balad semti, şehrin tarihî bölgesidir. Al - Balad, mercan taşlarından yapılmış tarihî evleriyle Cidde’nin en önemli simgelerinden biridir. 7. yüzyılda kurulan bölge 1980’lere kadar Cidde’nin merkezi olmuştur. Mercan evleriyle oldukça ilgi çekici bir görünüme sahip olan Al – Balad, 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

  • Adres: Al-Balad, Jeddah Suudi Arabistan

Kral Fahd Fıskiyesi

Cidde şehir merkezinde, Kızıldeniz üzerinde yer alan Kral Fahd Fıskiyesi, 312 metreye kadar su püskürtebilmesi ile dünyanın en yüksek su fıskiyesidir. Kral Fahd onuruna 1980 – 1985 yılları arasında inşa edilmiştir. Gece saatlerinde 500 spot ışıkla aydınlatılan fıskiye ışıklandırmayla birlikte muazzam bir görüntü oluşturur.

  • Adres: Jeddah, Suudi Arabistan

Ulusal Ticaret Bankası (AlAhli Bank)

AlAhli Bank olarak da bilinen Ulusal Ticaret Bankası, Suudi Arabistan’ın ilk bankası ve aynı zamanda Arap dünyasının en büyük bankasıdır. İslam bankacılığının öncüsü olan AlAhli Bank binası, 1983 yılında inşa edilmiştir. Ülkenin en uzun yapılarından biri olan bina 235 metre yüksekliğindedir.

  • Adres: Al Balad Dist.، جدة 22238, Suudi Arabistan

Cidde Kulesi (Burj al-Mamlakah)

2018 yılında tamamlanması beklenen Cidde Kulesi, bir diğer adıyla Kraliyet Kulesi, eşsiz bir yapıdır. Suudi kraliyet ailesine mensup ve dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralarda yer alan prens El Velid Bin Talal tarafından inşa ettirilmektedir. Yapımı tamamlandığında 1.000 metreyi geçecek kule, dünyanın en yüksek binası ünvanını Burç Halife’den alacaktır. Dünyanın en yüksek binasının maliyeti ise yaklaşık 1,2 milyar dolardır.

Mekke Kapısı / Kuran Kapısı

Mekke Kapısı, Cidde – Mekke kara yolu üzerinde konumlanır. Kapının yer aldığı bölge Mekke’nin giriş noktasıdır ve aynı zamanda Hz. Muhammed’in bu bölgede doğduğuna inanılır. Müslüman olmayanların kapıdan geçmesine izin verilmez. Yapı, kitap standı üzerinde açık şekilde duran bir Kuranı temsil eder. Görkemli yapı, Mısırlı mimar Samir Elabd tarafından 1979 yılında dizayn edilmiştir.

  • Adres: Makkah Gate, Old Makkah Rd, Al-Balad, Jeddah 22236, Suudi Arabistan

Durrat Al – Arus

Durrat Al – Arus; alışveriş merkezleri, oteller ve ticaret merkezleri gibi yapıları içinde barındıran bir turizm köyüdür. Cidde şehir merkezinin yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde yer alır. 1996 yılında bir turizm köyü olarak dizayn edilen bölge çok sayıda restoran, kafe, mağaza, otel, resort, tema park ve su parkları gibi turistik merkezlere ev sahipliği yapar. Suudi Arabistan geleneklerinden uzak, açık görüşlü ve liberal bir köy olan Durrat Al – Arus Cidde’ye gelen turistlerin popüler noktalarından biridir.

  • Adres: Durrat Al – Arus, Jeddah, Suudi Arabistan
Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı