Google+

Arama formu

Cidde Gezilecek Yerler

Cidde Gezilecek Yerler
marymount.edu

Mercan evleriyle eski şehir bölgesi, çok katlı, yüksek ve modern binaları ile Kızıldeniz kıyısındaki Cidde; zengin fakir, eski yeni, geleneksel ve modern gibi zıtlıkların farklı bir uyum içerisinde yaşandığı bir şehirdir.

Cidde gezilecek yerler:

Eski Şehir (Al – Balad)

Cidde lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Layali Al Fayrouz Hotel Apartments, Qasr Al Sharq, A Waldorf Astoria Hotel, Happy Beach Group - Al Basatin. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Jeddah Marina Yachts, Shomookh Al Aroos gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Awsaan Apartments 1, Sands Hotel Jeddah, Ayyam Inn Furnished Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cidde aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cidde Gezilecek Yerler-1
wikimedia.org

Cidde’nin Kızıldeniz kıyısında yer alan Al – Balad semti, şehrin tarihi bölgesidir. Al- Balad, mercan taşlarından yapılmış tarihi evleriyle Cidde’nin en önemli simgelerinden biridir. 7. yüzyılda kurulan bölge 1980’lere kadar Cidde’nin merkezi olmuştur. Mercan evleriyle oldukça ilgi çekici bir görünüme sahip olan Al – Balad, 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

 • Adres: Al-Balad, Jeddah Suudi Arabistan

Nasseef Evi (Bayt Nasseef)

Cidde Gezilecek Yerler-2
destinationksa.com

Tarihi Nasseef Evi, Al – Balad semtindeki en ünlü yapıdır. Cidde’nin ticaretle uğraşan ünlü Nasseef ailesinden, Ömer Nasseef Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Nasseef Evi 1975 yılına kadar Nasseef ailesinin ikamet yeri olmuştur. 1975’te ise Muhammed Nasseef tarafından 16.000 kitabın yer aldığı bir özel kütüphaneye çevrilmiştir. Sonraki yıllarda restore edilen yapı 2009 yılında müze ve kültür merkezi haline getirilmiştir.

 • Adres: Suq al-Alawi, Al – Balad, Jeddah, Suudi Arabistan
 • Telefon: +966 2 647 2280
 • Ziyaret saatleri: Cuma günleri hariç her gün 17.00 – 21.00
 • Giriş ücreti: 25 Riyal

Kral Fahd Fıskiyesi

Cidde Gezilecek Yerler-3
photobackstory.files.wordpress.com

Cidde şehir merkezinde, Kızıldeniz üzerinde yer alan Kral Fahd Fıskiyesi, 312 metreye kadar su püskürtebilmesi ile dünyanın en yüksek su fıskiyesidir. Kral Fahd onuruna 1980 – 1985 yılları arasında inşa edilmiştir. Gece saatlerinde 500 spot ışıkla aydınlatılan fıskiye ışıklandırmayla birlikte muazzam bir görüntü oluşturur.

 • Adres: Jeddah, Suudi Arabistan

Ulusal Ticaret Bankası (AlAhli Bank)

Cidde Gezilecek Yerler-4
jeddahpoint.com

AlAhli Bank olarak da bilinen Ulusal Ticaret Bankası, Suudi Arabistan’ın ilk bankası ve aynı zamanda Arap dünyasının en büyük bankasıdır. İslam bankacılığının öncüsü olan AlAhli Bank binası, 1983 yılında inşa edilmiştir. Ülkenin en uzun yapılarından biri olan bina 235 metre yüksekliğindedir.

 • Adres: Al Balad Dist.، جدة 22238, Suudi Arabistan

Cidde Belediye Binası (Baladiyah)

Cidde Gezilecek Yerler-5
wikimedia.org

Baladiyah olarak da anılan Cidde Belediye Binası, şehrin kalbinde konumlanır. Cidde’de çok katlı yüksek ve modern mimari örneği yapı bulunur. Bu yapılardan biri de Cidde Belediye Binasıdır.

Cidde Kulesi (Burj al-Mamlakah)

Cidde Gezilecek Yerler-6
theodysseyonline.com

2018 yılında tamamlanması beklenen Cidde Kulesi, bir diğer adıyla Kraliyet Kulesi, eşsiz bir yapıdır. Suudi kraliyet ailesine mensup ve dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralarda yer alan prens El Velid Bin Talal tarafından inşa ettirilmektedir. Yapımı tamamlandığında 1.000 metreyi geçecek kule, dünyanın en yüksek binası ünvanını Burç Halife’den alacaktır. Dünyanın en yüksek binasının maliyeti ise yaklaşık 1.2 milyar dolardır.

Mekke Kapısı / Kuran Kapısı

Cidde Gezilecek Yerler-7
commondatastorage.googleapis.com

Mekke Kapısı, Cidde – Mekke karayolu üzerinde konumlanır. Kapının yer aldığı bölge Mekke’nin giriş noktasıdır ve aynı zamanda Hz. Muhammed’in bu bölgede doğduğuna inanılır. Müslüman olmayanların kapıdan geçmesine izin verilmez. Yapı, kitap standı üzerinde açık şekilde duran bir Kuranı temsil eder. Görkemli yapı, Mısırlı mimar Samir Elabd tarafından 1979 yılında dizayn edilmiştir.

 • Adres: Makkah Gate, Old Makkah Rd, Al-Balad, Jeddah 22236, Suudi Arabistan

Durrat Al – Arus

Cidde Gezilecek Yerler-8
livinginjeddah.com

Durrat Al – Arus; alışveriş merkezleri, oteller ve ticaret merkezleri gibi yapıları içinde barındıran bir turizm köyüdür. Cidde şehir merkezinin yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde yer alır. 1996 yılında bir turizm köyü olarak dizayn edilen bölge çok sayıda restoran, kafe, mağaza, otel, resort, tema park ve su parkları gibi turistik merkezlere ev sahipliği yapar. Suudi Arabistan geleneklerinden uzak, açık görüşlü ve liberal bir köy olan Durrat Al – Arus Cidde’ye gelen turistlerin popüler noktalarından biridir.

 • Adres: Durrat Al – Arus, Jeddah, Suudi Arabistan

Tahliya Caddesi

Cidde Gezilecek Yerler-9
saudiwoman.files.wordpress.com

Prens Muhammed bin Abdulaziz Caddesi olarak da bilinen Tahliya Caddesi, Cidde’nin pahalı ve lüks markalarının yer aldığı en ünlü alışveriş caddesidir. Paris’in ünlü Champs-Élysées Caddesini andıran Tahliya’da; Prada, Gucci, Versace, Chanel, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana ve Ralph Lauren gibi dünyanın en lüks markalarını bulabilirsiniz.

 • Adres: Tahlia St, Jeddah 23322, Suudi Arabistan

Corniche

Cidde Gezilecek Yerler-10
blog.bt-store.com

Corniche; Kızıldeniz kıyısında yer alan bir liman şehri olan Cidde’nin, deniz kenarında 30 kilometre boyunca uzanan sahil şerididir. Uzun sahil şeridinde gezintiye çıkmak Cidde’nin en popüler etkinliklerinin başında gelir. Son yıllardaki yenileme çalışmalarıyla birlikte Corniche bölgesi genişletilmiş, restoranlar, kafeler, çeşitli oyun ve eğlence alanları inşa edilmiştir.

 • Adres: Corniche, Jeddah, Suudi Arabistan

Cidde gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.