Irak Hakkında Temel Bilgiler

Irak, eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuş bir devlettir. Körfez ülkeleri arasında Suudi Arabistan ve İran’dan sonra 437.072 kilometrekare ile en büyük yüzölçümüne sahip ülkedir. Kuzeyde Türkiye, batıda Suriye ve Ürdün, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile çevrilidir.

Devamını Oku

Irak’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Irak, 18 bölgeye (muhafazah) ayrılmış olarak yönetilmektedir. Bunlar içerisinde de toplam 46 il bulunmaktadır. Irak’ın başkenti 9,5 milyon kişilik nüfusuyla en kalabalık şehir olan Bağdat’tır. Ülkenin diğer önemli şehirleri şöyledir: Basra, Musul, Erbil, Kerkük, Felluce, Süleymaniye, Kerbela, Necef, Ramadi.

Irak Nerededir?

Irak, eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuş bir devlettir. Kuzeyde Türkiye, batıda Suriye ve Ürdün, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile komşudur.

Irak’a Nasıl Gidilir

Irak’ta Bağdat, Erbil, Najaf ve Süleymaniye şehirlerinde havalimanları bulunmaktadır. Ancak her birine direkt uçuş yoktur. Bunun için en çok kullanılan Bağdat Uluslararası Havalimanı’dır. İstanbul, Ankara, Antalya, Viyana, Kahire, Dubai, Bahreyn, Frankfurt, Londra ya da Beyrut gibi pek çok şehirden uçuş bulmak mümkündür. Havalimanı şehir merkezinden 16 kilometre uzaklıktadır.

Irak’a Ne Zaman Gidilir?

Kurak bir iklime sahip olan Irak’a gitmek için en iyi dönem, hava sıcaklıklarının yaz ve kış aylarına göre daha ılıman ve serin olduğu bahar aylarıdır.

Irak Kültürü

2015 yılı nüfus tahminlerine göre Irak, 37.056.169 kişilik bir nüfusa sahiptir. Toplam nüfusun yüzde 75-80'i Araplar, yüzde 15-20'si Kürtler ve yüzde 5'i ise Türkmenler, Süryaniler, Keldaniler, Nesturiler, Asuriler ve diğer etnik gruplara mensuptur.

Devamını Oku

Irak Mutfağı

Yüzyıllar boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mezopotamya’da yer alan Irak’ın mutfak kültürü çok zengindir. Ülkenin güney ve kuzeyinde farklı yöresel lezzetler tatmak mümkündür.

Devamını Oku

Irak’tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

e2254743f4c8f3ea4c243db7eea2c4f7.jpg

Irak’ta hem büyük alışveriş merkezleri, hem açık pazarlar hem de sokak satıcıları mevcuttur. Özellikle AVM sevenler için en ideal şehir Erbil’dir. Her türlü elektronik eşyadan giyime kadar pek çok seçeneği bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Irak’ın Festivalleri

Irak’ın dini festival ya da etkinlikleri dışında ender yapılan etkinliklerinden biri Irak Kısa Film Festivali’dir. 2005 yılından bu yana Ağustos-Eylül aylarında Bağdat’ta yapılan festivalde filmler Arapça ve Kürtçe olarak gösterilmektedir.

Uluslararası Babil Festivali, her yıl 22 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilir. Yerel görsel sanatların ve müziğin her türü farklı etkinliklerle tanıtılır.

Irak’taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ordu Günü (6 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Cumhuriyet Bayramı (14 Temmuz)

Irak Bağımsızlık Günü (3 Ekim)

İslami Yeni Yıl

Aşure Günü/Ayı

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Irak’ta İklim ve Hava Durumu

Irak, kurak ve subtropikal bir iklime sahiptir. Kışlar soğuk ve kurak, yazlar ise sıcak geçer. Ülkenin büyük kısmının çöl olması da bunda etkilidir. Ancak İran-Türkiye sınırı boyunca uzanan kuzeydeki dağlık bölgeler, yoğun kar yağışı alır. Sıcaklıklar ülkenin kuzey ve güneyinde farklılıklar gösterir. Örneğin kuzeyde yazlar kısa ve güneye göre daha serin geçer. Güneyde ise hava sıcaklığının kimi zaman 46 dereceye kadar çıktığı görülür. Yağışlar ülke genelinde kış aylarında görülür. Düzlük alanlarda senelik ortalama 178 milimetre olan yağış, dağlık bölgelerde 1016 milimetreye kadar yükselir. Çöl bölgelerinin etkisiyle Irak’ta toz ve kum fırtınaları yaşanır.

Irak’ın Kısa Tarihi

Irak’ın içinde bulunduğu Mezopotamya bölgesi dünyanın ilk önemli yerleşim merkezlerinden biridir. M.Ö. 7. yüzyıla kadar Sümer-Akad, Babil ve Asurların elinde kalan bölge, daha sonra Perslerin eline geçmiştir. Bölgede İslamiyet’ten önceki Araplar da Main, Sebai ve Himyeri devletlerini kurdular. İslamiyet’in doğuşu ve hızla gelişmesi ile birlikte Müslümanlar uzun süre bölgeye hâkim oldular.

Devamını Oku

Irak’ın Ekonomisi

Irak’ın ekonomisi petrol üzerine kuruludur. Ham petrol ihracatı milli gelirin yüzde 60’ını, kamu gelirlerinin ise yaklaşık yüzde 90’ını oluşturmaktadır. OPEC üyesi olan Irak’ın (tespit edilmiş) petrol rezervi 143 milyar varildir (Petrol Bakanlığı’na göre rezervin 204 milyar varil olma ihtimali vardır). En büyük petrol rezervi, güneyde Rumelia sahasındadır ve 17 milyar varil düzeyindedir. Irak, rezervi itibariyle, Venezuela, Suudi Arabistan ve İran’ın ardından, dünyanın dördüncü büyük petrol ülkesidir. Irak’ın en önemli ihracat kalemi yüzde 99 oranla petroldür.

Irak’ta petrolün keşfine kadar, ülke tamamen bir tarım ülkesiydi. Tarım eskisi gibi olmamakla beraber bugün de önemini korumaktadır. Petrolden elde edilen gelirin büyük bir bölümü tarımın modernizasyonunda kullanılır. Tarım arazileri genelde Mezopotamya bölgesi ve büyük ırmaklar boyunda toplanmıştır. Ancak buralardaki yüksek vasıflı topraklardan gerektiği kadar faydalanılmamaktadır.

Hayvancılık açısından bakıldığında ülkede sığır, eşek, katır kuzey bölgelerinde; deve, Asur arazisi, çöller ve Mezopotamya’nın bir bölümünde; koyun Mezopotamya’nın batısında yetiştirilir.

Irak’ta Din ve İnanç

Yüzde 97’si Müslüman olan Irak halkının yüzde 60-65'i Şii Müslümanlardan, yüzde 32-37’si ise Sünni Müslümanlardan oluşmaktadır. Ülkede Hıristiyanlar da yaşamaktadır. Katolik olan bir kısım Araplar, Ortodoks olan Ermeniler, kendi kiliselerine bağlı olan Süryani ve Yezidiler vardır. Bunlar dışında ülkede Yahudiler ve ilkel din olan Asuriler de yaşamaktadır.

Irak’ta Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2/8 Veziriye Baghdad - Iraq Posta adresi: PO BOX: 14001 Baghdad - Iraq

Telefon: 0312 – 218 60 10 (Ankara üzerinden ) 00 964 790 190 94 06

Faks: 0 312 218 61 10 (Ankara üzerinden)

[email protected]

http://www.bagdat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Irak

Bağlı Birimler

ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Gulan Street, Ster Tower, Floor 11 Erbil

Telefon: 00964 66 224 62 33 ve 00964 750 921 56 77

[email protected]

http://erbil.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Erbil, Dohuk ve Süleymaniye

Irak’ta Konuşulan Diller

Irak’ın iki resmi dili vardır: Arapça ve Kürtçe. Tanınan diğer diller ise Asurice, Süryanice ve Türkmence’dir.

Irak Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 12oC
  • Mar 16oC
  • Nis 21oC
  • May 27oC
  • Haz 32oC
  • Tem 34oC
  • Agu 34oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 24oC
  • Kas 16oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 37,056,169 Dili: Arapça - Kürtçe Para Birimi: Irak Dinarı (IQD) İklim: Kurak - Subtropikal Big Mac Index: -