Google+

Arama formu

Bağdat

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Irak’a seyahat etmeleri için vize...
Devamı oku
Acil Yardım: 122 Yangın: 122115 Polis: 122104
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Ordu Günü (6 Ocak) Bağdat’ın Kurtuluşu (9 Nisan)...
Devamı oku
Bağdat Uluslararası Film Festivali – Eylül
Devamı oku
  Savaş sonrası büyük bir yıkıma uğrayan Bağdat’ın yeniden...
Devamı oku
Şehirde alkol satışının yasaktır ve gece kulüpleri kapatılmıştır. Savaş...
Devamı oku
Irak’ın ulusal mutfağı, Arap ve Kürt mutfaklarından etkilenmiştir. Güney...
Devamı oku
Milattan önceki dönemlerden beri sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış...
Devamı oku
Bağdat, gelişmiş toplu ulaşım imkânlarına sahip değildir. Uzun yıllar...
Devamı oku
Bağdat’da geçtiğimiz yıllardaki kadar olmasa da terör yanlısı eylemler...
Devamı oku
Türkiye'den kalkan direkt uçak seferleri ile Bağdat Uluslararası...
Devamı oku
Çöl ikliminin görüldüğü şehirde yazlar çok sıcak ve kuru geçer. Yıl...
Devamı oku
Adres: 2/8 Veziriye Bağdat – Irak Tel: +964 790 190 94 06
Devamı oku
Bağdat (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında bir saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Bağdat resmi dilleri Arapça ve Kürtçe’dir.
Devamı oku
Bağdat’ta Dinar kullanılmaktadır. 1 Bağdat Dinarı (IQD) yaklaşık 0,003...
Devamı oku
Bağdat, Mezopotamya bölgesinin ortasında, Dicle Nehri'nin Fırat’a en çok...
Devamı oku
Dicle Nehri’nin iki yakası üzerine kurulu şehir Bağdat, Irak’ın tam...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IQD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 12℃
Mar 16℃
Nis 22℃
May 27℃
Haz 32℃
Tem 34℃
Ağu 33℃
Eyl 30℃
Eki 24℃
Kas 16℃
Ara 11℃
Kısa Kısa...
Ülke: Irak / Nüfus: 7,216,040 / Resmi Dili: Arapça ve Kürtçe / Para Birimi: Irak Dinarı (IQD) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün /  

Bağdat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bağdat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dicle Nehri’nin iki yakası üzerine kurulu şehir Bağdat, Irak’ın tam ortasında yer almaktadır. Bağdat ismi, Farsça ‘bag’ (Tanrı) ve 'dād' (verilen) kelimelerinden oluşmuş olup ‘Tanrının verdiği’ anlamına geldiği kabul edilmektedir. Milattan önce ‘Bagdasa’ olarak anılan şehir, Abbasiler döneminde başkent ilan edilmiş ve cennet şehir, barış şehri anlamlarına gelen 'Medinetu's Selam' ismiyle anılmıştır. Asırlar boyu İslam dünyasının medeniyet merkezi olan Bağdat, İslam öncesi dönemde Babil, Tizpon ve Seleukia gibi şehirlerin yakınlarında kurulmuştur. Bu dönemde Sasanilere bağlı bir şehir olan Bağdat, önemli bir ticaret merkezi olarak bilinmektedir. 634 yılında Müslümanlar tarafından fethedilmiş, 759 yılında ise ticari ve stratejik öneme sahip şehir, Abbasilerin başkenti olmuştur. Abbasiler döneminde şehir yeniden yapılandırılmış ve kanallarla Dicle nehrine bağlanmıştır. 
 

Tanıtım Videosu: 

Bağdat Nerededir?

Bağdat, Mezopotamya bölgesinin ortasında, Dicle Nehri'nin Fırat’a en çok yaklaştığı bölgede yer almaktadır.

Bağdat Gezilecek Yerler

Bağdat Gezilecek Yerler

Milattan önceki dönemlerden beri sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bağdat, savaşlar ve işgaller nedeniyle yıkıma uğramış olsa da eski dönemlerden kalma pek çok yapı ve eseri bünyesinde barındırmaktadır. Kaldırım kahveleri, şark pazarları gibi şehrin eski manzarasını simgeleyen unsurlar günümüzde de ayaktadır. 

Bağdat'a Ne Zaman Gidilir?

Çöl ikliminin görüldüğü şehirde yazlar çok sıcak ve kuru geçer. Yıl boyunca çok az yağış alan şehirde, yağışlar genellikle kış aylarında görülür. Yumuşak ve serin kışlar geçiren Bağdat’ı ziyaret için en uygun zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır.
 

Bağdat'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den kalkan direkt uçak seferleri ile Bağdat Uluslararası Havalimanı'na 2 saat  45 dakikada gidilebilir. Havalimanı şehirden 16 kilometre uzaklıkta bulunur. Kent merkezine havalimanından taksi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde güvenliğiniz için düzenlenmiş zırhlı yolcu otobüslerini de kullanabilirsiniz. Şehir merkezi ile havalimanı arası ise yaklaşık 25 dakika sürmektedir. 

Türkiye'den Bağdat'a ulaşımın birkaç alternatifi daha mevcut. Gaziantep'ten Musul'a kadar tren yolculuğu yaparak ve / veya araç kiralayarak Bağdat'a ulaşım mümkün.

Bağdat şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bağdat'ta Nerede Kalınır?

Bağdat’da geçtiğimiz yıllardaki kadar olmasa da terör yanlısı eylemler devam etmektedir. Şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız merkezi yerlerde bulunan otellerde kalmanızı öneririz. Uluslararası güvenli bölge ilan edilen ‘Green Zone’ bölgesi, Bağdat’ta güvenliğin sağlandığı tek bölgedir. Hem şehir merkezinde konumlanması hem de güvenli bölge olmasından dolayı konaklamak için Green Zone’da yer alan otelleri tercih edebilirsiniz. Bölgede pek çok otel ve pansiyon yer almaktadır. Bağdat’ta bulunan tüm otellere Booking.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bağdat Şehir İçi Ulaşım

Bağdat Şehir İçi Ulaşım

Bağdat, gelişmiş toplu ulaşım imkânlarına sahip değildir. Uzun yıllar işgal altında kalan ve savaş alanı haline gelen şehirde ulaşım gelişmemiştir, en iyi ulaşım seçeneği taksilerdir. Taksi ile bir yerden bir yere giderken sizinle aynı yöne gidenleri de yanınıza alabilirsiniz çünkü Bağdat’ta paylaşımlı taksiler çok yaygındır. 
 

Irak Mutfağı

Irak’ın ulusal mutfağı, Arap ve Kürt mutfaklarından etkilenmiştir. Güney Irak ve Kuzey Irak mutfağı gibi yörelere göre değişiklik göstermektedir. Zengin bir lezzet haznesine sahip olan Irak mutfağı Orta Doğu kültürünün etkilerini de taşımaktadır.

Uzun geçmişiyle Irak mutfağı, yüzyıllar süren etkileşimlerle günümüze ulaşmıştır. Irak yemeklerine genel olarak kuzu eti, yöresel baharatlar, pirinç ve bulgur hâkimdir. Ağır yemeklerden oluşan mutfakta kebaplar, etli yemekler, lahmacunlar ve hamurlu tatlılar tercih edilir. Bağdat ziyaretiniz sırasında damak zevkinize uygun bir lezzet mutlaka bulabilirsiniz. Bağdat’ta son yıllarda, yöresel yemeklerin dışında fast food kültürü de oldukça yaygınlaşmıştır. Uluslararası güvenli alan ilan edilen Green Zone bölgesinde birçok restoran, kafe ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz mekânlar mevcuttur. Irak’ta hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz patlıcan, kuzu eti ve baharatlarla hazırlanan geleneksel Irak güveci tepsi baytinijan’i denemenizi öneririz.

Popüler Restoranlar;

 • Saj Al-Reef: Modern dekorasyonu ve zengin menüsü ile öne çıkmaktadır.
 • Alfaqma: Dondurmaları ile ünlüdür.
 • Samad: Yerek lezzetleri ile turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.
 • Mazaya:  Dünya mutfaklarından seçkiler sunmaktadır.
 • Al-Areesha: Kebapları ve et yemekleri ile meşhurdur.

Bağdat'ta Alışveriş


 

Savaş sonrası büyük bir yıkıma uğrayan Bağdat’ın yeniden yapılandırılması devam etmektedir. Büyük otellerde düzenlenen fuarlarda Irak’ın dört bir yanından el işi ürünler, halılar ve geleneksel el sanatı ürünleri getirilmekte ve satılmaktadır. Pazarlar genellikle downtown denilen şehir merkezinde kurulmaktadır. Bu pazarlarda el işi ürünlerin yanı sıra kahve, çay, baharat, kitap, film ve kilim gibi her türlü ürün bulunmaktadır. 

Bağdat Gece Hayatı

Şehirde alkol satışının yasaktır ve gece kulüpleri kapatılmıştır. Savaş sonrası şehirde güvenlik ortamının sağlanması, şehrin terörist saldırılara ve bombardımanlara maruz kalması gibi nedenlerle dinamik bir gece hayatı yoktur. 

Bağdat'ta Festivaller

Bağdat Uluslararası Film Festivali – Eylül

Bağdat Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Ordu Günü (6 Ocak)
 • Bağdat’ın Kurtuluşu (9 Nisan)
 • Cumhuriyet Bayramı (14 Temmuz)
 • Bağımsızlık Günü (3 Ekim)

Bağdat Pratik Bilgiler

 • Acil Yardım: 122
 • Yangın: 122115
 • Polis: 122104

Bağdat Para Birimi

Bağdat’ta Dinar kullanılmaktadır. 1 Bağdat Dinarı (IQD) yaklaşık 0,003 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Bağdat Resmi Dili

Bağdat resmi dilleri Arapça ve Kürtçe’dir.

Bağdat Saat Farkı

Bağdat (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 14.00 iken Bağdat’da 15.00’dir.

Bağdat Dış Temsilcilikleri

 • Adres: 2/8 Veziriye Bağdat – Irak
 • Tel: +964 790 190 94 06

Irak Vizesi

Irak'a seyahat edecek Türk vatandaşları, hamili bulundukları pasaport türü ne olursa olsun vizeye tabidir.