Bağdat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dicle Nehri’nin iki yakası üzerine kurulu şehir Bağdat, Irak’ın tam ortasında yer almaktadır. Bağdat ismi, Farsça ‘bag’ (Tanrı) ve 'dād' (verilen) kelimelerinden oluşmuş olup ‘Tanrının verdiği’ anlamına geldiği kabul edilmektedir. Milattan önce ‘Bagdasa’ olarak anılan şehir, Abbasiler döneminde başkent ilan edilmiş ve cennet şehir, barış şehri anlamlarına gelen 'Medinetu's Selam' ismiyle anılmıştır. Asırlar boyu İslam dünyasının medeniyet merkezi olan Bağdat, İslam öncesi dönemde Babil, Tizpon ve Seleukia gibi şehirlerin yakınlarında kurulmuştur. Bu dönemde Sasanilere bağlı bir şehir olan Bağdat, önemli bir ticaret merkezi olarak bilinmektedir. 634 yılında Müslümanlar tarafından fethedilmiş, 759 yılında ise ticari ve stratejik öneme sahip şehir, Abbasilerin başkenti olmuştur. Abbasiler döneminde şehir yeniden yapılandırılmış ve kanallarla Dicle nehrine bağlanmıştır. 
 

Tanıtım Videosu: 
Devamını Oku

Bağdat ile İlgili

Bağdat Nerededir?

Bağdat, Mezopotamya bölgesinin ortasında, Dicle Nehri'nin Fırat’a en çok yaklaştığı bölgede yer almaktadır.

Bağdat'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den kalkan direkt uçak seferleri ile Bağdat Uluslararası Havalimanı'na 2 saat  45 dakikada gidilebilir. Havalimanı şehirden 16 kilometre uzaklıkta bulunur. Kent merkezine havalimanından taksi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde güvenliğiniz için düzenlenmiş zırhlı yolcu otobüslerini de kullanabilirsiniz. Şehir merkezi ile havalimanı arası ise yaklaşık 25 dakika sürmektedir. 

Türkiye'den Bağdat'a ulaşımın birkaç alternatifi daha mevcut. Gaziantep'ten Musul'a kadar tren yolculuğu yaparak ve / veya araç kiralayarak Bağdat'a ulaşım mümkün.

Bağdat'a Ne Zaman Gidilir?

Çöl ikliminin görüldüğü şehirde yazlar çok sıcak ve kuru geçer. Yıl boyunca çok az yağış alan şehirde, yağışlar genellikle kış aylarında görülür. Yumuşak ve serin kışlar geçiren Bağdat’ı ziyaret için en uygun zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır.
 

Bağdat'ta Nerede Kalınır?

Bağdat’da geçtiğimiz yıllardaki kadar olmasa da terör yanlısı eylemler devam etmektedir. Şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız merkezi yerlerde bulunan otellerde kalmanızı öneririz. Uluslararası güvenli bölge ilan edilen ‘Green Zone’ bölgesi, Bağdat’ta güvenliğin sağlandığı tek bölgedir. Hem şehir merkezinde konumlanması hem de güvenli bölge olmasından dolayı konaklamak için Green Zone’da yer alan otelleri tercih edebilirsiniz. Bölgede pek çok otel ve pansiyon yer almaktadır. Bağdat’ta bulunan tüm otellere Booking.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bağdat Gezilecek Yerler

Milattan önceki dönemlerden beri sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bağdat, savaşlar ve işgaller nedeniyle yıkıma uğramış olsa da eski dönemlerden kalma pek çok yapı ve eseri bünyesinde barındırmaktadır. Kaldırım kahveleri, şark pazarları gibi şehrin eski manzarasını simgeleyen unsurlar günümüzde de ayaktadır. 

Bağdat Gezilecek Yerler

Bağdat bölgesinde Abbasi Sarayı, Al-Faw Sarayı, Irak Ulusal Müzesi, Kazimeyn Camii (Al-Kadhimiya Mosque), Umm al-Qura Camii ve Şehitler Anıtı gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Bağdat Şehir İçi Ulaşım

Bağdat, gelişmiş toplu ulaşım imkânlarına sahip değildir. Uzun yıllar işgal altında kalan ve savaş alanı haline gelen şehirde ulaşım gelişmemiştir, en iyi ulaşım seçeneği taksilerdir. Taksi ile bir yerden bir yere giderken sizinle aynı yöne gidenleri de yanınıza alabilirsiniz çünkü Bağdat’ta paylaşımlı taksiler çok yaygındır.  Ancak şehirde genel güvenlik sağlanamadığı için dikkatli olmak gerekmektedir. Şehirdeki güvenlik tehditleri nedeniyle gündüz yolculukları daha güvenli olacaktır. Askeri kontrol noktaları ile karşı karşıya gelindiğinde mutlaka verilen talimatları uygulamak gerekmektedir.

Taksi

Bağdat’ta en yaygın ulaşım aracı taksilerdir ancak taksiler taksimetre ile çalışmaz. Bu nedenle taksiye binmeden önce gideceğiniz yer için belli bir tutarda anlaşmanız gerekmektedir. Ücretler genellikle kilometre hesabına göre belirlenir ve pazarlığa açıktır.

Bağdat Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Eski adı Saddam Uluslararası Havaalanı olan Bağdat Uluslararası Havaalanı, şehrin 16 kilometre batısında yer almaktadır ve Irak’ın e büyük havaalanıdır. Bağdat Uluslararası Havaalanı üç yolcu terminaline sahiptir. Planlanan yeni terminallerle birlikte yolcu kapasitesini iki katına çıkarmak amaçlanmaktadır. Uluslararası havalimanlarında bulunan döviz büroları, ATM’ler, duty-free mağazası ve postane gibi tüm imkânlar burada da mevcuttur. 

Taksi

Havaalanından taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Terminalin dışında bekleyen taksiler ile gitmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için taksi ücreti ortalama 37.000 Irak dinarı'dır.

Araç kiralama

Bağdat Uluslararası Havaalanı'nda araç kiralama servislerinin ofisleri mevcuttur. Burada bulunan araç kiralama firmaları aracılığıyla dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz.

Irak Mutfağı

Irak’ın ulusal mutfağı, Arap ve Kürt mutfaklarından etkilenmiştir. Güney Irak ve Kuzey Irak mutfağı gibi yörelere göre değişiklik göstermektedir. Zengin bir lezzet haznesine sahip olan Irak mutfağı Orta Doğu kültürünün etkilerini de taşımaktadır.

Uzun geçmişiyle Irak mutfağı, yüzyıllar süren etkileşimlerle günümüze ulaşmıştır. Irak yemeklerine genel olarak kuzu eti, yöresel baharatlar, pirinç ve bulgur hâkimdir. Ağır yemeklerden oluşan mutfakta kebaplar, etli yemekler, lahmacunlar ve hamurlu tatlılar tercih edilir. Bağdat ziyaretiniz sırasında damak zevkinize uygun bir lezzet mutlaka bulabilirsiniz. Bağdat’ta son yıllarda, yöresel yemeklerin dışında fast food kültürü de oldukça yaygınlaşmıştır. Uluslararası güvenli alan ilan edilen Green Zone bölgesinde birçok restoran, kafe ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz mekânlar mevcuttur. Irak’ta hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz patlıcan, kuzu eti ve baharatlarla hazırlanan geleneksel Irak güveci tepsi baytinijan’i denemenizi öneririz.

Popüler Restoranlar;

 • Saj Al-Reef: Modern dekorasyonu ve zengin menüsü ile öne çıkmaktadır.
 • Alfaqma: Dondurmaları ile ünlüdür.
 • Samad: Yerek lezzetleri ile turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.
 • Mazaya:  Dünya mutfaklarından seçkiler sunmaktadır.
 • Al-Areesha: Kebapları ve et yemekleri ile meşhurdur.

Bağdat'ta Alışveriş


 

Savaş sonrası büyük bir yıkıma uğrayan Bağdat’ın yeniden yapılandırılması devam etmektedir. Büyük otellerde düzenlenen fuarlarda Irak’ın dört bir yanından el işi ürünler, halılar ve geleneksel el sanatı ürünleri getirilmekte ve satılmaktadır. Pazarlar genellikle downtown denilen şehir merkezinde kurulmaktadır. Bu pazarlarda el işi ürünlerin yanı sıra kahve, çay, baharat, kitap, film ve kilim gibi her türlü ürün bulunmaktadır. 

Bağdat Gece Hayatı

Şehirde alkol satışının yasaktır ve gece kulüpleri kapatılmıştır. Savaş sonrası şehirde güvenlik ortamının sağlanması, şehrin terörist saldırılara ve bombardımanlara maruz kalması gibi nedenlerle dinamik bir gece hayatı yoktur. 

Bağdat'ta Festivaller

Bağdat Uluslararası Film Festivali – Eylül

Bağdat Pratik Bilgiler

 • Acil Yardım: 122
 • Yangın: 122115
 • Polis: 122104

Bağdat Dış Temsilcilikleri

 • Adres: 2/8 Veziriye Bağdat – Irak
 • Tel: +964 790 190 94 06

Bağdat Para Birimi

Bağdat’ta Dinar kullanılmaktadır. 1 Bağdat Dinarı (IQD) yaklaşık 0,003 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Bağdat Resmi Dili

Bağdat resmi dilleri Arapça ve Kürtçe’dir.

Bağdat Saat Farkı

Bağdat (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 14.00 iken Bağdat’da 15.00’dir.

Bağdat Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Ordu Günü (6 Ocak)
 • Bağdat’ın Kurtuluşu (9 Nisan)
 • Cumhuriyet Bayramı (14 Temmuz)
 • Bağımsızlık Günü (3 Ekim)

Bağdat Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 12oC
  • Mar 16oC
  • Nis 22oC
  • May 27oC
  • Haz 32oC
  • Tem 34oC
  • Agu 33oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 24oC
  • Kas 16oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Ülke: Irak
Nüfus: 7,216,040
Resmi Dili: Arapça ve Kürtçe
Para Birimi: Irak Dinarı (IQD)
İklim: Çöl İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün