Google+

Arama formu

Gaziantep

Baklavasıyla dünyaya nam salan Gaziantep, yeryüzünde şehrinin ismiyle de...
Devamı oku
Polis: 155 Yangın: 110 Acil yardım: 112
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Ulusal Egemenklik ve Çocuk...
Devamı oku
  Turizm Haftası ve Turizm Fuarı (Nisan) Hıdırellez Şenlikleri (...
Devamı oku
  Kültürel yapısı çok zengin olan Gaziantep’te alışveriş için seçenek...
Devamı oku
  Gaziantep şehri, bulunduğu bölgenin en kalabalık ve en dinamik...
Devamı oku
  Köklü bir tarihe sahip olan Gaziantep, tarihi boyunca pek çok...
Devamı oku
  Köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep şehri, tarihî yapıları, antik...
Devamı oku
  Gaziantep şehir içi ulaşımında halk ve belediye otobüsleri, minibüs...
Devamı oku
Gaziantep, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en yoğun ve kalabalık...
Devamı oku
Gaziantep’te 1954 yılında hizmete giren tren garı, Gaziantep Oğuzeli...
Devamı oku
Hem Akdeniz hem de karasal iklim özelliklerinin görüldüğü Gaziantep'...
Devamı oku
Türkiye sınırları içerisinde yer alan Gaziantep'in resmi dili Türkçe'dir....
Devamı oku
Gaziantep'te Türk Lirası kullanılır.
Devamı oku
Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep, kuzey ve...
Devamı oku
  Halk arasında “Antep” olarak da anılan Gaziantep şehri, Türkiye’nin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 4℃
Mar 8℃
Nis 13℃
May 18℃
Haz 23℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 24℃
Eki 17℃
Kas 10℃
Ara 5℃
Kısa Kısa...
Ülke: Türkiye / Nüfus: 1,931,836 / Resmi Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Karasal ve Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

Gaziantep Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gaziantep Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Halk arasında “Antep” olarak da anılan Gaziantep şehri, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihî bir şehirdir. Bulunduğu bölgeye göre çok gelişmiş ve güzel bir şehir olduğundan kimileri burayı “Doğu’nun Paris'i” olarak da adlandırır.

Geçmiş dönemde şehrin İpek Yolu’nun önemli bir geçiş noktası olması, kente zengin bir kültürel miras bırakmıştır. Sadece tarihî yapıları ile değil, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından farklı ve gelişmiş yemek kültürüyle de öne çıkan bir şehirdir. Tam da bu sebepten Gaziantep’e gurme geziler de düzenlenmektedir.

Gaziantep'in yakınlarında bulunan Dülük, bu yöredeki en eski kenttir. Arkeolojik kazılardan bu kentte Paleolitik dönemden beri insanların yaşadığı bilinmektedir. Romalılar, Dülük yakınlarına “Antiochia ad Taurum” adında yeni bir kent kurar. “Antiochia ad Taurum”, Gaziantep’in bilinen en eski adı olarak kayıtlara geçer. Şehir köklü tarihi boyunca Selçuklular’ın, Memlük Devleti’nin, Dulkadiroğullarının ve Osmanlıların hakimiyetinde kalmıştır. 

Gaziantep, Birinci Dünya Savaşı döneminde bir sancak merkezi idi. Mondros Mütarekesi’nin ardından Osmanlı Devleti resmen son bulmuş ve Anadolu’da bir kurtuluş mücadelesi başlamıştı. Bu dönemde önce İngilizler’in ardından Fransızlar’ın işgallerine uğrayan kent, büyük bir mücadeleye sahne oldu. “Çete” adı verilen küçük yapılanmalarla savunmaya geçildi. Tarihin en şanlı direnişlerinden birine sahne olan Antep, kurtuluş mücadelesinin başarıyla sona ermesinin ardından Mustafa Kemal’in övgülerini alarak “Gazi” unvanına layık görüldü. 1987 yılında ise büyükşehir unvanını aldı. 

Kuzey ve kuzeybatısında Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Yavuzeli, doğusunda Nizip, güneydoğusunda Oğuzeli, güneyinde Kilis, güneybatısında İslahiye ve batısında Nurdağı ile çevrili olan Gaziantep, 6.887 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

2016 yılı itibariyle Gaziantep ülkemizi gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nda temsil ediyor. 6000 yıllık geçmişiyle Gaziantep Mutfağı, uluslararası çapta değer gören ve koruma altına alınan kültürel bir mirastır. Cilalı Taş Devri'nden bu yana yerleşimin bulunduğu bu verimli topraklar pek çok medeniyetin izini taşımaktadır. Bu nedenle yöresel yemekler ve yemek kültürü oldukça zengindir. Gaziantep’in İpek ve Baharat Yolları gibi önemli kervan yolları üzerinde bulunması Gaziantep mutfağının gittikçe zenginleşmesine sebep olmuştur. Kentteki hanlar, hamamlar, imarethaneler kervanların konaklama yerleridir. Ticari amaçla gelen insanların taşıdıkları gastronomik kültürler zamanla yöreyi zenginleştirmiştir. Özellikle İran’a, Hindistan ve Çin’e kadar uzanan bu kervan yolu üzerindeki yemek kültürüne ait her türlü bilgi ve deneyimler Gaziantep Mutfağı'na dahil olmuştur. Güneydeki Arap kültürü de insanların iç içe yaşamlarından dolayı mutfak kültürüne etkili olan faktörler arasındadır. 

Gaziantep Nerededir?

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep, kuzey ve kuzeybatısında Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Yavuzeli, doğusunda Nizip, güneydoğusunda Oğuzeli, güneyinde Kilis, güneybatısında İslahiye ve batısında Nurdağı ile çevrilidir.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

 
Köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep şehri, tarihî yapıları, antik kentleri ve müzeleri ile her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Taş zeminli dar sokaklarında gezerken bir yandan bakırcıların sesini duyabilir, bir yandan da çağlar boyunca pek çok değişikliğe uğramış ama yine de ayakta duran mimarisini inceleyebilirsiniz.

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir?

Hem Akdeniz hem de karasal iklim özelliklerinin görüldüğü Gaziantep'te yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Hava sıcaklıkları özellikle haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında çok yüksek olmaktadır. Aralık, ocak ve şubat aylarında ise çok soğuktur. Gaziantep'te ölçülen en yüksek sıcaklık 44, en düşük sıcaklık ise -13 derecedir. Haziran-eylül ayları arasında en az yağışı alır. En çok yağışı ise aralık-şubat ayları arasında alır. Mevsim değişirken gündüz ve gece arasında büyük sıcaklık farkları yaşanmaktadır. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem sonbahar aylarıdır.
 

Gaziantep'e Nasıl Gidilir?

Gaziantep’te 1954 yılında hizmete giren tren garı, Gaziantep Oğuzeli Havalimanı şehirden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Her gün İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'dan direkt ve aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Ayrıca Almanya'ya direkt uçuşlar mevcuttur.

Gaziantep’te 1954 yılında hizmete giren tren garı, hâlâ ulaşımda önemli bir yere sahiptir. Her gün Adana, Ankara, Bilecik, Elâzığ, İstanbul, Kahramanmaraş, Karkamış, Malatya, Nizip, Nusaybin ve Osmaniye'ye demiryolu seferleri yapılmaktadır.

Gaziantep şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Gaziantep'te Nerede Kalınır?

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en yoğun ve kalabalık şehirlerindendir ve bu yoğunluk kendini birçok alanda göstermektedir. Güneydoğu'da oldukça önemli ve gelişmiş bir şehir olan Gaziantep, yüzyıllarca biriken kültürü, barındırdığı tarihî yapıları, eserleri ve sunduğu doğal güzellikleri ile yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Şehirde pek çok otel, motel, pansiyon, kiralık ev ve oda, kamu misafirhaneleri ve konukevleri yer almaktadır.

Şehrin merkezinde birbirinden lüks otel zincirlerine rastlamak mümkündür. 4 veya 5 yıldızlı otelleri bulabileceğiniz şehir merkezini daha çok iş adamları tercih etmektedir. Bu lüks oteller sahip oldukları geniş salonlar sayesinde iş toplantılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde konaklamak sizlere Gaziantep'in birçok otantik yapısını gösteren çarşı ve pazarlarını da ziyaret edebilme imkanı sunacaktır. Bu yüzden Gaziantep'in pahalı otelleri şehir merkezinde bulunmaktadır. Best Western Ravanda Otel, yüzme havuzu, sauna, spor salonu gibi özellikleri ile Gaziantep'te hizmet vermektedir. Hampton By Hilton Gaziantep City Centre, Holiday Inn Gaziantep, Ali Bey Konağı, Tugcan Hotel Gaziantep'te konaklamak için tercih edilebilecek diğer otellerdir. 

Gaziantep'in ilçelerinde ise daha çok küçük ve butik otellere rastlamak mümkündür. Bu yapıların bir kısmı ise Gaziantep şehrinin kendine has özelliklerini barındıran mimarî yapılar olma özelliği de taşımaktadır. Gaziantep'e ilk kez gidenlere ve şehri gezmek isteyen ziyaretçilere ilçelerde bulunan oteller daha cazip gelebilmektedir. Çünkü iş seyahatleri nedeniyle otel fiyatlarının biraz daha yüksek olduğu şehir merkezine göre ilçelerde bulunan oteller daha uygun fiyatlar sunabilmektedir. 

Ayrıca Gaziantep'te bulunan termal otellerde ve spa sunan otellerde de konaklama imkânı bulabilirsiniz. Gaziantep'in doğal zenginliklerinden faydalanmak isteyen ziyaretçiler için termal otelleri öneririz.

Gaziantep pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Gaziantep Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Gaziantep Otelleri
En Uygun Fiyatlı Gaziantep Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Gaziantep Otelleri
Gaziantep Ev Kiralama

Gaziantep Otelleri

Baklavasıyla dünyaya nam salan Gaziantep, yeryüzünde şehrinin ismiyle de anılan tek mutfak olma özelliğini taşımaktadır. Mutfağında lezzetli yemeklerin olmasının yanı sıra kültürel zenginliklere sahip olmasıyla turistik geziler için de ilgi gören şehirde, konaklamak için Gaziantep otelleri çok fazla seçenek sunmaktadır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ‘Şehrin-i Ayıntab-ı Cihan’ yani dünyanın gözbebeği şehir diye nitelendirdiği Gaziantep, yüzlerce yıllık tarihe ve kültürel zenginliklere sahip bir şehirdir. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nde Çingene Kız Menad ve Zeugma’nın savaş ve barış tanrısı olarak andığı Mars heykeli ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ardıl Kanyonu ise Ardıl Çayı’nın yüzlerce yıl boyunca yumuşak kireç taşının kayaları oyarak doğal bir şekilde oluşmuştur. Suyu tatlı ve havası temiz olan kanyon, dağcılık sporu için olmasının yanı sıra içerisinde doğal havuzları da bulundurmaktadır. Gaziantep Kalesi, Dülük Antik Kenti, Dülük Mezarları, Zincirli Bedesten, Tarihi Antep Evleri, Bakırcılar Çarşısı, Botanik Bahçe, Rum Kale, Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi gibi pek çok yeri gezebilir; kültür ve tarih kokulu bir tatil geçirebilirsiniz. Lüks otelden tarihi konak evlere, butik otellere pek çok seçenek sunan Gaziantep otellerinde konaklayabilir, şehrin tarihi dokusunun hâlâ korunduğu yerlerde gezintiye çıkabilir, çarşılarından eşsiz baharatlar ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

.
Gaziantep Otelleri

Gaziantep İçi Ulaşım


 

Gaziantep şehir içi ulaşımında halk ve belediye otobüsleri, minibüs, tramvay ve taksiler kullanılmaktadır. Otobüsler içinden sarı ve mavi Halk Otobüsleri belediye tarafından işletilmekte olduğu için uygun bir avantaj sağlamaktadır. Bir diğer belediye sistemi adı ile bilinen Gaziulaş tarafından ise tramvay ve belediye otobüslerini işletilmektedir. Bu sayede Gaziantep içinde ucuz ulaşım belediye Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanabilmektedir.

Bu ulaşım ağından faydalanabilmek için “Kart 27” adlı teknolojik ödeme aracını kullanmak gerekmektedir. Bu kart indirimli yolculuk edilmesini de sağlamaktadır. Turistler için tek günlük ulaşım kartları da mevcuttur. Bu yüzden mutlaka üzerinizde bir Kart 27 bulunmalıdır. Bu kart kent içindeki satış noktalarından temin edilebilmektedir.

Şehir içi alternatif ulaşım aracı olarak, özellikle ilçeler arası seyahatte kullanılan minibüs ve dolmuşlardan da faydalanılmaktadır. Daha hızlı ve rahat bir seyahat için ise taksi en ideal araçtır. Hatırlatmakta fayda var; taksi, dolmuş ve minibüsler dışındaki toplu ulaşım araçları nakit para kabul etmiyorlar. 

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için de farklı seçenekler kullanılabilmektedir. Havalimanı ve Balıklı arasında çalışan belediye otobüsleriyle ya da özel havalimanı servisiyle ulaşım mümkündür. Belediye otobüslerine alternatif olarak şehir içi en çok kullanılan toplu taşıma HAVAŞ otobüsleridir. Taksi de seçenekler arasındadır. Havalimanı ile şehir merkezi arası 20 kilometredir.

Gaziantep Mutfağı

Gaziantep Mutfağı

 

Köklü bir tarihe sahip olan Gaziantep, tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürel zenginlik ister istemez mutfak kültürüne de yansımıştır. Öyle ki Gaziantep mutfağının ünü sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da yayılmıştır. Şehir kültüründe 200’ün üzerinde yemek çeşidi mevcuttur. Sadece yemekleri değil, kurutulmuş gıdaları da öne çıkmaktadır. Kurutulmuş patlıcan, domates ya da biber ile yapılan yemekler mutlaka denenmelidir. Bu kurutulmuş sebzeleri çarşıdan satın almak da mümkündür.

Gaziantep'te kahvaltı anlayışı bile farklıdır. Klasik Türk kahvaltısının yanı sıra yöresel Beyran Çorbası da yenilmektedir. Diğer kahvaltı seçenekleri ise kuzu ciğer (cağırtlak) kebabı ya da bol kaymaklı, çekilmiş antepfıstıklı ve şekerli katmer de olabilmektedir.

Yöresel ev yemeklerinden olan, bayram sabahlarının ve misafirlerin ağırlanmasında ana yemek olan “yuvarlama” (çorbası) Gaziantep’te özel bir yere sahiptir. Nohut, pirinç, kıyma, irmik, dana eti ve yoğurt ile hazırlanır. Oldukça doyurucudur. Bir diğer popüler özel yemek ise “şiveydiz”dir. Sarımsak, kuzu eti, süzme yoğurt ve nohut ile yapılır. Farklı lezzetler arasında Firik pilavı da öne çıkar. Koyun eti, bulgur, firik ve nohut ile yapılmaktadır.

Gaziantep’in lahmacunu bile kendine özeldir. Diğer illerdekilerden farklı olarak sarımsak ve sebze ile hazırlanır. Gevrekliğiyle öne çıkmaktadır. Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında olan kebabın ise envai çeşidini bulmak mümkündür. Bilinen klasik türlerin dışında türlerinin dışında yenidünya, sebze, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ile tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılmaktadır.

Gaziantep için soğan ve sarımsağın yeri ayrıdır. Tarlada ilk çıkmaya başladığı an taze soğan ve sarımsaktan kebaplar, piyazlar ve ev yemekleri yapılıp, böreklerde kullanılır. Fazlası ise kurutularak muhtelif yemeklerin katkı malzemesi olarak veya ana yemeklerin, çorbaların, salçalı ve yoğurtlu yemeklerin içinde kullanılır.  Ayrıca yöre kültürüne göre mevsiminde tazesinin bazı pilav türü yemeklerin yanında yenilmesi gerekir. Bu özelliklere sahip tek kültür dünyada Gaziantep kültürüdür.

Tüm bu yemeklerin yanında tatlıları ile de meşhurdur Gaziantep. Şehrin önemli üretimlerinden antepfıstığı ile yapılan meşhur baklavası, havuç dilimi baklava, şöbiyet, dolama ve antepfıstıklı kadayıfın tadına mutlaka bakılmalıdır.

Gaziantep Gece Hayatı


 

Gaziantep şehri, bulunduğu bölgenin en kalabalık ve en dinamik nüfusuna sahip olmasından ötürü gündüz hareketli olduğu kadar gece de hareketlidir. Bulunduğu bölgeye göre çok gelişmiş olan Gaziantep’te gece hayatı anlamında bardan gece kulübüne, kafeden türkü bara kadar pek çok seçenek mevcut.

Sabaha kadar dans etmek isteyenler için en popüler mekân Deep Night Club. Dedeman Otel'in içinde yer alan mekânın kapasitesi 100 kişilik. Kırkayak Parkı karşısında yer alan SPR Pub Restoran da Avrupa stilinde eğlence arayanların tercihi oluyor. Sabaha kadar canlı müzik yapan adres ise Atatürk Bulvarı'ndaki Papirus Kafe.

Türkiye'nin birçok ünlü sanatçısının konser verdiği mekanlardan biri olan Hayal Kahvesi'nde de güzel bir gece geçirebilirsiniz. Bu mekân hem hizmet anlamında hem de ortam anlamında nezih bir gece hayatı sunmaktadır. Gaziantep merkezinde bulunan bir diğer mekan olan Garaj Bar'a ise genellikle genç nüfus akın etmektedir. Sabah saatlerine kadar canlı müzik eşliğinde doyumsuz bir gece yaşatır. Rock müzik dinlemek isteyenler Le Mia Verita'yı tercih edebilir. Bir diğer canlı müzik mekanı olan Meymeşk Bar'da tanıdık ses sanatçılarını görmek mümkün olabilir. Kaliteli servisi ile birçok insanın eğlence durağıdır. Zılgıt Cafe-Bar ise yöresel eğlence arayanlar için idealdir.
 

Gaziantep'te Alışveriş


 

Kültürel yapısı çok zengin olan Gaziantep’te alışveriş için seçenek çok fazladır. Merkezindeki eski çarşı ve pazarlarda bakır objeler, kutnu kumaşlar, şallar, yemeniler, el işlemesi ürünler, el dokuması halı ve kilimler gibi el emeği ürünler bulunabilmektedir. 

Bir gastronomi cenneti olan şehirden ayrıca biber, patlıcan, kabak, acur kuruluğu, pul biber, kuru zahter (çay için), bulgur, simit (ince bulgur), haspir (bir tür safran), yörenin kuru siyah ve sarı üzümü, tahinli helvalar, pestil, muska, tatlı sucuk ve Antepfıstığı almak mümkündür. 

Alışveriş merkezleri ve AVM'leri ile çok geniş bir yelpazede alışveriş imkânı sunan Gaziantep, kültürel dokuya ve tarihî atmosfere sahip alışveriş merkezleri ile pek çok ziyaretçi çekmektedir. Modern dünyamızın vazgeçilmezleri haline gelen AVM ve Forum gibi kompleksler Gaziantep'in alışveriş noktalarından birkaçını oluşturur. Bu mekanlarda her türlü özel ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Buna rağmen halen kültürel ve tarihî dokusunu korumayı başaran Gaziantep'te alışveriş için gidilebilecek çarşılar, pazarlar ve küçük esnaf dükkânları da bulunmaktadır.

Gaziantep'in en meşhur ve otantik pazar yerlerinden biri olan Bakırcılar Çarşısı eşsiz bir atmosfer sunan bu merkezlerden biridir. Burada bulacağınız her türlü bakırdan yapılma ürünün bazılarının el yapımı olması ve etrafındaki tarihî dokunun güzelliği ise yerli yabancı turistleri kendine çeker. Gaziantep'in Bakırcılar Çarşısı kendine özgü otantik yapısıyla bambaşka bir kültürel kapı aralamaktadır. Çok eski bir geçmişi olan Elmacı Pazarı ise bölgeye has ürünler olan baharat, kuruyemiş, biber, salça, cevizli sucuk, dolmalık patlıcan ve biber gibi pek çok baharatı size sunacaktır.

Gaziantep Festivaller


 
  • Turizm Haftası ve Turizm Fuarı (Nisan)
  • Hıdırellez Şenlikleri (Mayıs)
  • İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali (Mayıs)
  • Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali (Eylül)
  • Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri (29 Ekim)
  • Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu (25 Aralık)
  • Fıstık Festivali (Eylül)

Gaziantep İçin Faydalı Bilgiler

  • Polis: 155
  • Yangın: 110
  • Acil yardım: 112