Google+

Arama formu

Kilis

Geleneksel Musabeyliler Şöleni (Ağustos)
Devamı oku
Yangın: 110 Polis: 155 Kilis Belediyesi: 0 348 813 10 10
Devamı oku
Her yanı üzüm bağıları ve zeytinliklerle dolu Kilis’te, pamuk ve ipek...
Devamı oku
Kilis ilinin merkezi olan ilçedir. Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri...
Devamı oku
Kilis, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Hatay-Maraş oluğu ile Fırat...
Devamı oku
Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde...
Devamı oku
Kilis’e gitmek için en çok tercih edilen ulaşım şekli karayoludur....
Devamı oku
Kilis’te 4-5 yıldızlı lüks oteller bulunmuyor. Şehir merkezinde 2-3...
Devamı oku
Kilis’te hem belediye otobüslerle, hem de minibüslerle, şehrin her...
Devamı oku
Kilis mutfağı kendine özgü yemekleriyle zengin bir yapıya sahiptir....
Devamı oku
Kilis’in geceleri sessiz ve sakindir. Yerel halk belirli bir saatten...
Devamı oku
Kilis'te bölgenin kültürel dokusunu yansıtan pek çok hediyelik eşya...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 15℃
May 20℃
Haz 25℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 25℃
Eki 19℃
Kas 12℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 130.655 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kilis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilis ilinin merkezi olan ilçedir. Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerindeki Kilis Gaziantep'e 55, Suriye sınırına 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kilis, Akdeniz Bölgesi’nden Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ne geçiş alanındadır ve Suriye ile komşu bir sınır kentidir.

Kilis, M.Ö. 1700 yıllarında Hitit Devleti’nin önemli kentlerinden biriydi. Kentin kuzey batısındaki Yesemek, Hititler’in heykel atölyesinin bulunduğu önemli bir merkezdir ve dünyada bu türden tek örnektir. Şehir M.Ö. 700-550 yılları arasında Asur, Med ve Pers İmparatorlukları’nın egemenliği altında yaşamıştır. Büyük İskender’in Pers Devleti’ni yıkmasıyla, Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Bu İmparatorluğun bölünmesinden sonra da, M.S. 636 yılına kadar Bizans İmparatorluğu’nun bir kenti olmuştur.

Kilis Hz. Ömer döneminde İslam topluluğuna katılmıştır. Kent, 639 yılında Roma (Bizans) için büyük önem taşıyan Ravanda Kalesi ile birlikte, savaşmadan alınmıştır. Bölgede yaşayan Türkler, Oğuz soyundandır ve yerel halka Türkmen denilir. 1071 Malazgirt savaşından sonra bu bölgede Selçuklu İmparatorluğuna bağlı bir Türk Devleti kurulmuş, 1084’ten sonra Kilis ve çevresine Türk Beyleri ve Oymakları yerleştirilmiştir.

Kilis’te Gezilecek Yerler

Her yanı üzüm bağıları ve zeytinliklerle dolu Kilis’te, pamuk ve ipek dokumacılığı ile deri tekstili üretimi çok önemlidir. Kilis’te, başta Gaziantep yolu üzerindeki Ravanda Kalesi olmak üzere görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik mekân da bulunmaktadır.

 

Ravanda Kalesi

Ravanda Kalesi

Ravanda Kalesi

Kilis’e bağlı Polateli ilçesinin Belenözü (Ravandan) köyü sınırları içinde yer alan Ravanda Kalesi oldukça yüksek bir tepenin üzerinde konumlanmıştır. Dağın sivri tepesi oyularak yapılmış olan Ravanda Kalesi, doğal etkenlerden olumsuz etkilenmiş, surlarda ve iç kalede bulunan mekânlarda yıkıntı ve çökmeler meydana gelmiştir. 2008 yılında Ravanda Kalesi’ni turizme kazandırmak için yapılan restorasyonla kaleye daha rahat çıkış için basamaklar yapılmış, yürüyüş yolları düzenlenmiş, dinlenmek için banklar konulmuş ve bilgi tabelaları yerleştirilmiştir.

Kilis şeh inde bir çok konaklama seçeneği var. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kilis Lina Suite Otel, gibi otelleri tercih edebilirsiniz

Kilis otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Kilis otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Oylum Höyük Köyü ve Mozaiği

Oylum Höyük Köyü ve Mozaiği

Oylum Höyük Köyü ve Mozaiği

Oylum Höyük Anadolu-Mezopotamya-Suriye üçgeninde konumlanan Kilis ili sınırları içindeki en büyük höyüktür. Biri 22m, diğeri ise 37m yüksekliğinde, bir boyunla birbirine bağlı iki yükseltiden oluşan Oylum Höyük; 460m uzunluğu ve 370m genişliği ile aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyüklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Söğütlüdere

Söğütlüdere

İlkbahar ve yaz aylarında eğlence ve piknik alanı olarak kullanılan Söğütlüdere; kuzey yamaçlarından süzülüp gelen Zoppun deresi ve Akpınar kaynaklarından fışkıran sularla yeşile bürünür. Söğütlüdere, özellikle hafta sonlarında Kilis mutfağının leziz kebapları ve yemek çeşitleriyle şenlenir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kilis Nerededir?

Kilis, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Hatay-Maraş oluğu ile Fırat Irmağı arasında uzanan Gaziantep Platosu’nun güneybatı kısmında, Türkiye-Suriye sınırı boyunda yer alır. Bu konumuyla kent, Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde bulunur. 1995’te il statüsüne kavuşan Kilis, güneyden Türkiye-Suriye sınırı, batı ve kuzey batıdan İslahiye, kuzey ve kuzeydoğudan Gaziantep merkez, doğudan da Oğuzeli ilçeleriyle çevrilidir.

1521 kilometrekare yüzölçümüne sahip, Suriye sınırına 5 km uzaklıktaki Kilis, Antep-Halep yolunun geçtiği eski bir yerleşim bölgesidir. Bağlarla, bahçelerle örülü şehir, dar ve dolambaçlı eski sokaklarıyla, ilginç bir yapıya sahiptir.

Kilis’e Ne Zaman Gidilir?

4122015210043799_ilimizden-goruntuler.jpeg

Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde bulunan Kilis’te, Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışın ılıman yazın sıcaktır. Yıllık yağış ortalaması 400 mm civarındadır. Haziran-eylül arasında genellikle yağış olmaz. Yaz ayları sıcak ve kurak geçer. En soğuk aylar ocak ve şubat aylarıdır. Ancak sıcaklık çok nadir sıfırın altına düşer.

Kilis’e Nasıl Gidilir?

gaziantep-havalimani-nda-engeller-kalkti-4873281_1254_o.jpg

Kilis’e gitmek için en çok tercih edilen ulaşım şekli karayoludur. Başta büyük şehirler olmak üzere, birçok ilden otobüsle ulaşım mümkündür. Şehrin İstanbul’a uzaklığı 1185 km’dir. Özel aracıyla İstanbul’dan yola çıkacak olanların, Sakarya-Ankara-Aksaray-Adana-Gaziantep-Kilis güzergâhını kullanmaları gerekmektedir.

Kilis, Ankara’ya 732 km, Adana'ya 246 km, Şanlıurfa'ya 205 km, Osmaniye'ye 159 km, Kahramanmaraş'a 140 km ve Gaziantep'e 68 km uzaklıktadır.

Kilis’e direkt olarak hava yolu ulaşımı yoktur. Ancak Gaziantep Havalimanı, Kilis'e sadece 40 km uzaklıktadır. Hava alanından servislerle ve otobüslerle Kilis’in merkezindeki otogara ulaşmak mümkündür.

Kilis şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kilis’te Nerede Kalmalı?

Kilis’te 4-5 yıldızlı lüks oteller bulunmuyor. Şehir merkezinde 2-3 yıldızlı, eski ama temiz oteller mevcut. En popüler konaklama tesisi, Kilis Öğretmenevi. Ancak sadece 100 yatak kapasitesi olduğu için, gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta yarar var.

Kilis pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kilis Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kilis Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kilis Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kilis Otelleri

Kilis Şehir İçi Ulaşım

Kilis’te hem belediye otobüslerle, hem de minibüslerle, şehrin her yerine kolayca ulaşmak mümkündür.

Kilis Mutfağı

Kilis mutfağı kendine özgü yemekleriyle zengin bir yapıya sahiptir. Yemekler, “günlük pişen yemekler” ve “özel günlerde yapılan yemekler” olmak üzere ikiye ayrılır. Yemeklerin temelini et ve bulgur oluşturur. Ancak mevsimine uygun olarak sebze yemekleri de yapılmaktadır. Kilis yemekleri, Türk mutfağının yanı sıra, Halep mutfağının özelliklerini de yansıtır. Yağlı ve baharatlı yemekler ön planda olsa da, zeytinyağlı yemeklerin de Kilis mutfağında önemli bir yeri vardır. Çünkü zeytinyağı, yörede yetiştirilen yüksek kaliteli zeytinlerden elde edilir. Kilis mutfağının özgün örnekleri şunlardır: Kilis Tava, ekşili malhıta, lebeniye, oruk, züngül, burma tatlısı, peynirli irmik tatlısı, şıhılmahşi, sucuk hapısası, Kilis kebabı, teşrübe, haytayla, anasonlu kahke, katmer, gerebiç, tava katmeri.

Popüler restoranlar

Eski Hammam Restoran: 1562 yılında yapılmış olan binanın ambiyansı çok etkileyicidir. Kültürel değerlerin ön planda olduğu mekânda, yöresel yemeklerin hepsi önerilmektedir. Kaliteli personeli, cuma günleri düzenlenen fasılları ve favori lezzeti olan içli köftesiyle, Kilis’in en önemli lezzet merkezidir.

Üstün Kadayıf ve Dondurma: Kilis’te tatlı yiyebileceğiniz en iyi yerdir. Özellikle sıcak şerbetiyle servis edilen tatlılar, bağımlılık yapacak cinstendir.

Grand Aykanat Plaza: Bir otel restoranı kadar şık ve modern mekândır. Kilis'te ailecek gidilebilecek bir yerdir. Sadece ikram edilen mezelerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Kilis Gece Hayatı

Kilis’in geceleri sessiz ve sakindir. Yerel halk belirli bir saatten sonra evine çekilir, şehir sessizliğe bürünür. Sosyal yaşam geceleri akraba ve dost ziyaretiyle sınırlıdır. Şehirde 7 Aralık Üniversitesi’nin faaliyete geçmesiyle, birkaç kafe açılmıştır. Ama yine de hava karardıktan sonra yapılacak fazla etkinlik yoktur.

Kilis Festivaller

Geleneksel Musabeyliler Şöleni (Ağustos)

Kilis’te Alışveriş

ankara_yorgancisi_kilis5.jpg

Kilis'te bölgenin kültürel dokusunu yansıtan pek çok hediyelik eşya seçeneği vardır. Ama Kilis denildiğinde ilk akla gelen “kilis tava”ysa, ikinci sıradaki de Kilis’in meşhur yorganlarıdır. İpek, pamuk, yün gibi çeşitleri ve üzerinde bir sanat eserini andıran el işi örnekleriyle, Kilis’in imzası niteliğindedir. Kilis’ten ayrıca yöreye ait katı veya sıvı pekmez, yerel halkın el emeği yemenilerden, kahvaltılık zahter, menengiç kahvesi, horozkarası üzümü, sabun, zeytin ve zeytinyağı alabilirsiniz.

Kilis İçin Faydalı Bilgiler

Yangın: 110

Polis: 155

Kilis Belediyesi: 0 348 813 10 10