Şire Hanı, 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın emriyle halktan alınan vergilerle inşa edilmiştir. Vergi veremeyen halkın inşaatında çalıştığı, çalışamayanların ise han bitimine kadar gelip dua ettikleri Şire Hanı, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şire Hanı 7.500 metrekarelik bir alanda, sadece Gaziantep’in değil, çevre illerin de en büyük kervansarayıdır. Yakın tarihte geçirdiği yangın sonrasında kullanılamaz hale gelen Şire Hanı, Gaziantep Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. Şire Hanı halen otel olarak hizmet vermektedir.

Gaziantep Şirehan Tarihi

Gaziantep Şire Han tarihi Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan, dikdörtgen planlı bir yapıdır. Şire Hanı’nı diğer hanlardan ayıran en önemli özellik ise üç cephesinde yer alan anıtsal taç kapılarıdır. Halep Valisi’nin emriyle, Mustafa Ağa tarafından yaptırılan ve inşası 25 yıl süren Şire Hanı’nın mimarı Kirkos olarak belirtilmektedir.

Şire Hanı düzgün kesme taştan inşa edilmiştir ve üstü kırma çatı kiremitle kaplanmıştır. 2 katlı hanlar kategorisinde yer almaktadır.Üzüm, fıstık ve incir alım satımı yapıldığı için “Şire Hanı” adını alan yapının çok sayıda odası ve bir de ahırı bulunmaktadır.

Handan çok kervansaray görünümündeki yapının, doğu, batı ve kuzey yönündeki üç kapısından avluya girilmektedir. Şire Hanı’nın üst katına, avlunun dört yanında da konumlanan merdivenlerle çıkılmaktadır. İkinci katta sofa ve kemerli revakların arkasında odalar sıralanmaktadır.

Şire Hanı’nın üç cephesinde yer alan kitabelerden, yapı hakkında bilgi edinmek mümkündür. Şire Hanı uzun yıllar kervansaray olarak hizmet vermiştir. Şire Hanı, İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Gaziantep’in ekonomik ve kültürel gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

Şirehan Otel Tarihçesi

Şire Hanı otel tarihçesi yapının 1994 yılında geçirdiği yangına kadar uzanmaktadır. Bu yangın sonrası yapılan çalışmalar ve aslına uygun olarak restore edilmesi sonucunda, 2013 yılının mayıs ayında hizmet vermeye başlamıştır.

Şire Hanı Otel, 111 oda ve 200 yatak kapasitesi, 1 kral dairesi, 10 özel oda, 2 junior suit ile 5 ayrı toplantı ve 1 adet balo salonuna sahiptir. Ayrıca her biri 2 bin metrekare genişliğindeki iki avlusu, yaz düğünleri, balolar ve kokteyllere ev sahipliği yapmaktadır.

Şire Han Otel sahibi Şire han Group Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Kavas, hem Şire Hanı Otel’in hem de Şire Hanı Restaurant’ın öncelikli hedefinin Gaziantep ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sunmak olduğunu belirtmektedir.

Şirehan Restaurant

Gaziantep Mutfağı, Türk ve dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Şire Hanı Restaurant da, başta Gaziantep olmak üzere Anadolu yemek kültürünün en iyi örneklerinin sergilendiği bir mutfakla hizmet vermektedir.

Bu coğrafyada nineden toruna kalan bir miras olan lezzet, Şire Hanı Restaurant’da konukların beğenisine sunulmaktadır. Şire Hanı Restaurant reçetelerin hazırlanmasındaki özen ve el emeğinin yanı sıra; malzeme seçimindeki titizlikten, hazırlama ve pişirme aşamasındaki beceriden, kullanılan baharatlardan, salçalardan, soslardan, özetle Gaziantep Mutfağı’nın kendine has dokusundan örnekler veren zengin bir menüye sahiptir.

Şire Han Restaurant mutfağında, Gaziantep’in 400’ün üzerindeki yemek çeşitlerinden örnekler sunulmaktadır.

Şirehan Yöresel Ürünler

Geçmişte Gaziantep yöresine ait üzüm, pestil, sucuk, pekmez, fıstık, incir, bal ve tereyağı gibi ürünlerin satıldığı bir merkez kimliğindeki Şire Hanı yöresel ürünler açısından, bugün de çok zengin bir lezzet durağıdır.

Şire Hanı mutfağında, haşlama, ızgara, tava, sote, kavurma, tencere yemeği ve fırın yemeklerinin en güzel örnekleri mevcuttur. Özellikle ekşili ufak köfte, doğrama, yuvalama, şiveydiz, yoğurtlu patates, analı kızlı, alaca çorba, Ali nazik, Antep dolma ve kabaklama yöresel lezzetleri tatmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Şirehan Nerede

Şire Hanı Gaziantep’in merkez ilçesi Şahinbey’de, Eski Belediye Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Şirehan Nasıl Gidilir

Gaziantep’in merkezinde bulunan Şire Hanı’na özel aracınızla gidecekseniz, tek yapmanız gereken aracınızı Eski Belediye Caddesi yakınlarında park etmek. Çünkü Şire Hanı yürüme mesafesinde. Eğer otobüsle gidecekseniz, otogardan Şahinbey dolmuşlarına binmeniz yeterli. Sizi Şire Hanı yakınlarında indireceklerdir. Uçak tercih edenler ise hava limanındaki servislerle şehir merkezine, oradan da dolmuş ya da otobüslerle Şire Hanı’na ulaşabilirler. Gaziantep’e Türkiye’nin her ilinden otobüs, büyükşehirlerinden de uçak seferi bulunmaktadır.

Gaziantep Otogar Tel: 0 (342) 232 5815