Gaziantep - Nerede Ne Yenir Rehberi

Türkiye'de mutfağı olan şehir deyince aklınıza neresi gelir diye bir soru sorulsa sanırım birçok kişi Gaziantep cevabını verir. Öyle bir şehir ki Gaziantep'in yemekleri tarihi güzellikleri ve müzelerinin önüne geçmiş. Katmerden, yuvalamaya, kebaptan, baklavasına birçok detay var. Gaziantep'i hâlâ görmediyseniz, yemeklerini tatmadıysanız hayatınızda büyük bir eksik var demektir.

Halil UstaBüyük bir zincir kebapçı olabilir miydi? Evet. İmam Çağdaş, Güllüoğlu gibi şubeleşebilir büyüyebilir miydi? Evet. Ama kendisi tercih etmedi. Ziyaretçilerinin övgüleriyle tanınmak, bilinmek daha önemli diye düşünmüş Halil Usta. Bir sözü var: “Şişim biter, işim biter,” der. Örneklendirmek gerekirse, 11.00 gibi açıyor dükkanı;15.00, hadi olmadı 16.00 gibi kapatıyor. 16.00 sonrası çalışmaz Halil Usta. Kuralları vardır. Hatta ben bile Gaziantepli olduğum halde kaç kere kapısında kapalı kepenge baktığımı bilirim. Kalabalık olabilir ama korkutmasın. Servisi hızlıdır. Halil Usta’nın kardeşinin de bir kebapçı dükkanı var, Mehmet Usta diye. Ama Halil Usta gibi değil tabii.

Karışık kebap ve küşleme yiyebilirsiniz Halil Usta’da.  Eti güzel terbiye ettiği için yumuşacık lokum gibi küşleme güzeldir burada. Zaten Halil Usta’nın ünü de bu yüzden yayılmış. Kişi başı 25-30 TL ödeyerek güzel bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz. Yeri Zeugma Müzesi’nin arka sokağında.

Küşlemeci Mehmet Usta
Halil Usta’nın kardeşidir kendisi. Halil Usta’dan daha farklı bir işletme tarzı var. Halil Usta günde 5-6 saat açıktır. Mehmet Usta ise Halil Usta kapattığı zaman tercih edilecek noktalardan birisi. Burada önereceğim lezzetler simit kebabı, küşleme ve kıyma.

İmam Çağdaş
Gaziantep’e giden herkesin diline dolanmış bir marka. Gaziantep’e gittim diyen birine sorulacak ilk soru genelde "İmam Çağdaş’a da gittin mi?" olur. Net şekilde söylemek gerekir: Bir Halil Usta değil. Ama restoranda yemek isterseniz de en iyi noktalardan birisi İmam Çağdaş. Burada yemenizi önerebileceğim şey direkt Karışık Kebap ve Ali Nazik olur. Fakat, sarımsakla barışık biri değilseniz, Ali Nazik’te sarımsak biraz ağır olur. Bilginize.

Halil Bakışgan Usta 
Gaziantep’in bir başka Halil Ustası da Halil Bakışgan. Burası şık bir restoran. Misafir ağırlanacak cinsten hani. Fıstıklı kebap ve yoğurtlu kebabı öneririm.

Bayazhan
Aynı zamanda “kent müzesi” de olan, sadece yemek için değil alkollü bir şey içmek için de ideal bir yer. Yapısı beni her zaman hayran bırakmıştır kendisine. Çok geniş bir avlusu var. Şehrin en elit yerlerinden birisi. Hem ortamı, hem müşteri kitlesi açısından gayet güzel bir yer.

Çulcuoğlu Kebap
Tüm hemşehrilerimin beğendiği lokal bir kebapçı. Karışık kebap ve şişleri gayet başarılı bir yer. Fiyatları da diğer kebapçılar kadar tanınmadığı için makul seviyede. Bence kesinlikle uğranması gereken bir kebapçı.

Kebapçı Ömer
Gaziantep’te işinin ustalarından birisi daha Ömer Usta. Tavuk şiş için bir numara denilebilecek bir yer. Acılı Adanasını da denemelisiniz. Ha bi uyarı: Közde biber yedikten sonra koşarak çıkabilirsiniz dükkandan. Acıyla aranız yoksa dikkat edin, yanmayın.

Metanet Et Lokantası
Buraya günün üç öğünü de uğrayabilirsiniz. Ama öncelikli uğraman gereken öğün sabahları.  Sabahları 05.00 gibi açılıyor. Beyran çorbası ve katmer ile enerjini toplayıp şehri keşfetmeye çıkabilirsin. Öğleden sonra ve akşam için ise birçok kebap ürünü var. Benim tavsiyem patlıcan kebabı.

Ciğerci Haydar Usta
Gaziantep’in prensip sahibi işletmelerinden birisi. Buranın çalışma saati sadece haftaiçi 03.00-07.30 arası; yani geceden sabaha kadar gittin gittin, gidemedin geçmiş olsun. Gün içinde kapı duvar her zaman. Nöbetçi ciğerci desem yanlış olmaz sanırım. Ama lezzetleri de bir o kadar güzeldir. Benden tavsiye konakladığınız otelde bir an gece bir şey yemek isterseniz, üşenmeden kalkın gidin mutlaka.

Löküs Ciğer
Gaziantep’in en iyi ciğercilerinden birisi. Salaş bir ortam ama mükemmel bir ağırlama. Çalışanların samimiyeti bir süre sonra sizin de aynı dille konuşmanı sağlıyor. “Ağaam ciğer bitti mi?" diye sorduğumu bilirim.

Kasap Ahmet Usta Ayintap Kebap
Burayı Gaziantepliler dışında pek kimse bilmez. Tavsiyemdir. Gidin bulun ve pirzolasını deneyin. Pirzola yanında acılı salata da söyleyin. Sonra söyleyeceğiniz cümle: "Yediğim en iyi pirzolaydı."

Kırkayak Antep Evi
"Kebap ve ciğerden farklı bir şey yok mu?" sorusunun cevabı... Gaziantep’in yöresel yemeklerini yiyebileceğiniz mekanlardan birisi. Kebap menüsü de var. Fakat buraya geldiysen kuru dolma, yuvalama ve ekşili çorba gibi bir çok yöresel lezzet var.


 
Biraz da tatlı...

Katmerci Zekeriya Usta: Bu kadar ince hamuru nasıl yaptın diye sorasın gelir Zekeriya Usta’ya. Gaziantep’in meşhuru katmer için akla ilk gelen ustalardan birisi. Katmer, Gaziantep’te sabahları tüketilen bir şey. Sabahları o şerbetli şey nasıl yeniliyor demeyin. Şerbeti minimum seviyede tutunca bir porsiyon daha yiyebilirsin. Ustanın güler yüzü ile beraber lezzetli katmeri burada deneyin derim. Yanında süt içince daha lezzetli oluyor. Buraya en geç 11.00’de gitmelisiniz yoksa kapı duvar.

Kare Baklava : Gaziantep’in en iyi baklavacılarından birisi. Kuru baklava hazırlatarak hediyelik alabilirsiniz.

İmam Çağdaş : Gaziantep’te şöyle bir söylem var: "Kebap, Halil Usta'da; baklava, İmam Çağdaş'ta yenir." Burada havuç dilimi ve fıstık dürüm öneriyorum.

Koçak : Gaziantep’in en iyi baklavacılarından yine. Ama havuç dilimi ve fıstık dürüm nasıl İmam Çağdaş’ın liderliğindeyse, burası da fıstıklı baklava konusunda baya başarılı. Yaprak şöbiyeti de oldukça başarılıydı.

Sakıp Usta Künefesi : Canınız künefe çektiyse Gaziantep’te tek geçerim. Tam istediğimiz gibiydi, şekeri az peyniri lezzetli bir durumu var. Üzmez.

Ayıntap Baklavaları : Gaziantep’in en iyi baklavacısı diyemem. Ama şöbiyet dalında oldukça başarılılar. Yediğim en iyi şöbiyetlerden birisi.

Çelebioğulları : Ve assolist. Bence Gaziantep’in en iyi fıstıklı ve kuru baklavası burada. Kesinlikle öneririm. Şahsen, Gaziantepli olarak memleketime giden herkese önerimdir.

Fotoğraflar için instagram : seymen.bDiğer yazılar için web : seymenbozaslan.com

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir